Μέση Ανατολή - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Κριτικές υπάρχουν πολλές και επαρκείς. Γι'αυτό ένα μόνο σχόλιο:

Έχει ανεβάσει ποιότητα από τότε που άνοιξε. Γι' αυτό μπήκε στην καρδιά μου ενώ όταν άνοιξε μου φαινόταν λίγο 'δήθεν'. Έχω την τύχη να δουλεύω κέντρο. Το Feyrouz το είδα να χτίζεται (μάλλον να διαρρυθμίζεται-διακοσμείται) όπως και το παρακείμενο Falafellas ή το πιο κει Big Mouth, την Καυτή Πατάτα κοκ. Επειδή δουλεύω λοιπόν κεντρικά τα street foodάδικα του κέντρου τα έχω χτίσει καθώς κατά τις 12:30 βγαίνω μια βόλτα προς άγραν τροφής. Πολλά από αυτά πρωτοδοκιμάσθησαν από εμένα πριν βάλουν ταμπέλα

Νόμος είναι ότι όλα τα καταστήματα εστίασης ξεκινάνε καλά και όταν συνειδητοποιήσουν τα κόστη ρίχνουν ποιότητα. Το Feyrouz έκανε το αντίστροφο: έψαχνε μέχρι που μπορεί να πάει ποιοτικά τον πήχυ και να παραμείνει οικονομικά βιώσιμο. Δεν είναι μεριδιάρικο, χωρίς να είναι λειψές οι μερίδες, αλλά η ποιότητά του βοά. Η γεύση είναι λίγο επαγγελματική, δηλ. αρκετά ήπια για να πιάσει τους περισσότερους δυνατούς αλλά είναι καθαρές γεύσεις (αναφέρομαι στο λεχματζούν). Καταλαβαίνεις: το γιαούρτι, την μελιτζανοσαλάτα, τον καλό κιμά. Εγώ θα τόθελα λίγο πιο spicy και με πιο χοντροκομμένο κιμά αλλά αυτά (όπως έχουμε πολλάκις πει) είναι υποκειμενισμοί και έτσι απλά αναφέρονται. Στα 3,30 δεν είναι ακριβό, είναι ίσα-που τσιμπημένο.

Αν θες λεχματζούν στο ΠΕΡΑΝ στη Ν. Χαλκηδόνα νομίζω ότι είναι το καλλίτερο.

Παρέκβαση περί ανέμων και υδάτων:

Η Αιόλου, η νοητή συνέχεια της Πατησίων προς νότο μετά τα Χαυτεία (το ορθό είναι Χαφτεία από το εκεί καφενείο του Χάφτα, του φερώνυμου αγωνιστή του '21), λέγεται έτσι διότι καταλήγει στους Αέρηδες στην Πλάκα, κτήριο γνωστό και ως ρολόι του Κυρρήστου. Ο βασιλιάς των ανέμων κατά την μυθολογία ήτο ο Αίολος (≠ έωλος) και ο μετεωρολογικός σταθμός-ρολόι πήρε το όνομά του από αυτόν. Το κτήριο έφτιαξε ο Ανδρόνικος από την Κύρρο της Συρίας (ο καταγόμενος από εκεί Κυρρήστης, κατά το πχ Κηφισιώτης, γενική του Κυρρήστου, so there you go) γύρω στο 80 πΧ (άλλο ηλιακό ρολόι του ιδίου στο αρχαιολογικό μουσείο της Τήνου).

Σήμερα βλέπουμε το οκταγωνικό χωρίς κίονες κτήριο από πεντελικό μάρμαρο (8 πλευρές όσοι και οι άνεμοι), το οποίο αφού μετετράπη σε εκκλησία με κοιμητήριο στον περιβάλλοντα χώρο, έγινε τεκές (χώρος προσευχής) όπου διέμεναν οι δερβίσηδες στα χρόνια των Οθωμανών και για λίγο, μετά την απελευθέρωση, έγινε κάτι σαν μουσείο-αποθήκη αρχαιοτήτων.

Δεν βλέπουμε ότι κάτω από κάθε άνεμο (δηλ. πλευρά) υπήρχε εγχάρακτο ηλιακό ρολόι. Δεν βλέπουμε, επίσης, τον τρίτωνα που περιστρεφόμενος γύρω από τον άξονά του έδειχνε την φορά του ανέμου (ανεμοδούρα). Δεν βλέπουμε, ακόμα, ότι για τις συννεφιασμένες μέρες υπήρχε στο εσωτερικό του κτίσματος υδραυλικό ρολόι, το οποίο λειτουργούσε με νερό που ερχόταν από την πηγή "Κλεψύδρα" στην Ακρόπολη, η οποία έδωσε το όνομά της στην οδό Κλεψύδρας νοτίως της ρωμαϊκής αγοράς. Το νερό της πηγής (κατά την αρχαιότητα η επίσημη ονομασία της ήταν πηγή Εμπεδώ) περιέκλεισε με προτείχισμα ο Οδυσσέας Ανδρούτσος για να υδρεύονται οι πολιορκούμενοι Έλληνες όταν χρειαστεί. Δεν βλέπουμε ότι ρέει ακόμα καθώς ρέει υπογείως. Σαν την ιστορία...