Ελληνική κουζίνα - Πετράλωνα, Αθήνα

Παρ οτι δεν ειχα σκοπο ποτε να επανελθω να κανω κριτικη σε ενα εστιατοριο που εχω ξανακανει εν τουτοις θεωρησα σωστο να ξαναγραψω μετα απο ενα χρονο μια αποψη για το συγκεκριμενο εστιατοριο για δυο λογους.

Ο ενας ειναι οτι θεωρω πρεπον για ολους μας να λεμε την αποψη μας για κατι οχι μονο μια φορα γιατι αυτη η φορα μπορει να ηταν η αστοχια μιας μερας η ακομα να ηταν η καλυτερη μερα αυτου του εστιατοριου και να δωσουμε ψευδη εικονα σε ολους αυτους που θα συμβουλευτουν τον συγκεκριμενο ιστοτοπο για να βγαλουν αποψη για το συγκεκριμενο μαγαζι.
Δευτερος λογος ειναι για να δωσουμε ισως στους ανθρωπους που εχουν το μαγαζι και εργαζοντε σε αυτο μια εικονα που δεν προερχεται απο μια τυχαια επισκεψη αλλα ειναι συνολικη ετσι ωστε ΑΝ κατι θεωρηθει εσφαλμενο τοτε να το διορθωσουν κατα το δοκουν. Και αυτη η δευτερη κριτικη ερχεται μετα απο ειλικρινα παρα πολλες επισκεψεις στο μαγαζι.

Θα ξεκινησω λκοιπον λεγοντας οτι η επισκεψη μου στο μαγαζι εγινε μεγαλη Παρασκευη βραδυ που παρ οτι δεν ειχα κλεισει καποιο τραπεζι λογω ασυνενοησιας της παρεας σταθηκα τυχερος να βρω ενα τραπεζι στο συγκεκριμενο μαγαζι. Και λεω σταθηκα τυχερος οχι απλα επειδη εκατσα καπου για να τηρησω το εθιμο του φαγητου μετα τον επιταφιο αλλα και επειδη στο συγκεκριμενο μαγαζι δεν τρως οτι περισεψει λογω της ημερας ισα για να σε ταισουν. Αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη.

Για τον χωρο δεν εχω τιποτα να προσθεσω δεδομενου οτι εχω αναφερθει εκτενεστατα σε προηγουμενη κριτικη μου και επειδη δεν εχει αλλαξει το παραμικρο.
Αλλωστε οι ανθρωποι του μαγαζιου ξερουν οτι ομαδα που κερδιζει δεν την αλλαζεις.

Το ιδιο ακριβως ισχυει και για την εξυπηρετηση που βρισκεις στο μαγαζι.
Παντα διπλα σου καποιο απο τα παιδια ευγενεστατα προθυμα και χαμογελαστα να σε εξυπηρετησουν σε οτι χρειαστεις.

Οποτε αφου ολα τα υπολοιπα ειναι δεδομενα ας εξετασουμε πως συνεχιζει την πορεια του το συγκεκριμενο εστιατοριο σε θεμα γευσης.
Σαφως παρα πολυ καλα θα ελεγα.

Πρωτο πιατο που παραγγειλαμε ηταν τα μανιταρια πλευρωτους που οπως και καθε φορα ηταν αψογα τελεια ψημενα και καθολου αφυδατωμενα ετσι ωστε να ειναι οσο ζουμερα πρεπει για να απολαμβανεις καθε κομματι. Μια ανεπαισθητη σως μπαλσαμικου εδινε καποια σπιρταδα παραπανω.4/4

Δευτερο πιατο ενεκα της ημερας ηταν μια μεριδα καλαμαρακια τηγανητα.
Εδω θα πω οτι το τελειο εγκειται καθαρα στην προσωπικη μου αποψη δεδομενου οτι μου αρεσει παρα πολυ το πλοκαμι στο τηγανητο καλαμαρι και οχι τοσο το σωμα αυτο καθ αυτο. Ενα πιατο με 80% πλοκαμια φρεσκοτηγανησμενα κρατσανιστα και αψογα δεν μπορουσε λοιπον παρα μονο να με ενθουσιασει.4/4 δαγκωτο κι εδω

Μια γαριδοσαλατα σκετη απογοητευση που σαφως ειναι και ο λογος του 3/4 στο πεδιο γευση και οχι 4/4. Ενα πιατο που καλυτερα να αποφευγαμε δεδομενου οτι αλλο πειμενα και αλλο μας ηρθε. Ενα βαρυ πιατο με πολυ πολυ πρασινο ( φρεσκο πρασινο ομολογουμενως ) και μια σως απο μπαλσαμικο πολυ καλη και με..... γαριδες.... οεοοοο.... που ειναι οι γαριδες...... προφανω ειτε ξεχαστηκαν ειτε ηταν τοσο πολυ μικρες ( βρασμενο σημιακο γαριδακι δηλαδη ) που δεν μπορεσα να ξεχωρισω ουτε μια..... Ενα επιοικεστατο 1/4 γιατι αν ηθελα σαλατα μαρουλι ροκα θα επερνα μαρουλι ροκα.

Μια μακαροναδα θαλλασινων που ηταν ενα απο τα πιο ωραια πιατα που θα μπορουσες να δοκιμασεις. Ισως τυχαια ο μαγειρας ειχε πετυχει τα μακαρονια τοσο οσο και η σαλτσα τελεια και οι γαριδες ηταν τοσο ωραια ψημενες που οσο κακοβουλος και να εισαι δεν μπρεις να βρεις κατι αρνητικο να πεις. Σαφως ευτηχως που οι γαριδες αυτου του πιατου δεν ειχαν σχεση με τις γαριδες της σαλατας.4/4

Τελευταιο πιατο ενα ριζοτο θαλλασινων επισης η επιτομη του ριζοτο σε ψησιμο μαγειρεμενο κι αυτο πολυ καλα με γευση και ενταση. Και σε αυτο το πιατο ξεχωριζες ευκρινω ολα τα θαλλασινα που αποτελουσαν το πιατο και ηταν αψογα μαγειρεμενα μαζι με το ρυζι.4/4 κι εδω

Δεδομενης της μερας και του κοσμου θα περιμενε κανεις πιο προχειρο μαγειρεμα και πιο προχειρη εξυπηρετηση. Ευτηχως και για μενα και για το μαγαζι δεν ηταν ετσι. Παντα επαγγελματιες παντα εξυπηρετικοι. Επισης θα τονισω την ταξη και την καθαριοτητα του μαγαζιου σε ολα τα επιπεδα. Απο τα τραπεζια απο το πατωμα απο το στρωσιμο μεχρι την τουαλετα ολα για μπραβο.

Κερασμα εξακολουθει να μην υπαρχει στο μαγαζι παρα την παρεναιση και τον σχολιασμο ολων.

Κι αφου τα ειπαμε ολα τα ωραια και μπραβο στο μαγαζι ας πουμε και το τελευταιο νταμακι αξιολογησης. Ολα αυτα μαζι με ενα καραφακι ουζο 64 ευρω.
Ουψ..... πολλα..... οταν γυρω σου βριθουν τα μεζεδοπωλεια που μια παρεα τεσσαρων ατομων τρωει και πινει με 30-35 ευρω εσυ δεν μπορεις να τους χτυπησεις μονο με το ωραιο περιβαλλον ( υποκειμενικο ) και το καλο φαγητο.
Νομιζω οτι αν οι τιμες ηταν πιο προσιτες πολυ κοσμος θα επισκεφτοταν το μαγαζι ξανα και ξανα γιατι μιλαμε για ενα ομολογουμενως προσεγμενο μαγαζι.

Με αυτες τις τιμες πορτας σαφως αφηνω τον κοσμο να αποφασισει αν θα παει χωρις να μπορω να τον προτρεψω η να τον αποτρεψω απο μια επισκεψη γνωριμιας.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη makis67.

2016-05-08 23:40:46

Αγαπητέ Μάκη.
Θα ήθελα πάρα πολύ να αναφερθώ σε κάθε σου σχόλιο με την ιδιάζουσα προσοχή αλλά δεν θα το κάνω γιατί η αξιολόγηση σου είναι πολύ προσεκτική κ πάνω απ´όλα αντικειμενική.
Θα ήθελα να σε παρακαλέσω πολύ την επόμενη φορά που θα μας επισκεφτείς να σε γνωρίσω απο κοντά.
Σε ευχαριστούμε πολύ που για την επίσκεψη σου κ για την αξιολόγηση σου.
Με εκτίμηση Ο Κηπος Της Τρωων.

2016-11-22 14:09:38
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την makis67.