Μεζεδοπωλεία - Χολαργός, Αθήνα

Εντιμότατοι φίλοι της κοινότητας του ask να σας ευχηθώ, αρχικώς, Χρόνια πολλά και Χριστός Ανέστη!

Δυστυχώς φέτος μετά από πολλά, πολλά χρόνια πέρασα το Πάσχα στην Αθήνα και για να είμαι ειλικρινής ήμουν μες τη μιζέρια και την καντήφλα.. απορώ πως με ανέχτηκαν οι αγαπημένοι μου, οι φίλοι, μη σας πω κι οι συνάδελφοι. Τελικά όπως αποδείχτηκε τζάμπα η γκρίνια διότι πέρασα υπέροχα, πήγα κι ένα ταξιδάκι μπαμ μπαμ στα πάτρια εδάφη από όπου γύρισα φορτωμένη με χιλιάδες καλούδια, ξενύχτησα, είδα φίλους, έφαγα καταπληκτικά και κατόρθωσα να τηρήσω όλα τα πατροπαράδοτα έθιμα.
Ένα λοιπόν εκ των οικογενειακών μας εθίμων προστάζει τραπέζι στους νονούς της μικρής μας τη μέρα που της φέρνουν τη λαμπάδα και τα δώρα της. Το σωστό και πρέπον θα ήταν φυσικά να στρωθώ να μαγειρέψω και να έρθουν στο σπίτι αλλά με αγαπημένο συγγενικό πρόσωπο στο νοσοκομείο, ομολογώ ότι δεν είχα ούτε το κουράγιο, ούτε τη διάθεση.

Κι έτσι κάπως αρχίζει η αναζήτηση μαγαζιού που να μας βολεύει χωροταξικά όλους, να έχει νηστίσιμα, ωραίο και χαλαρό περιβάλλον και, φυσικά, καλό φαγητό. Θυμάμαι λοιπόν το σχόλιο ενός φίλου που μας προέτρεπε να τσεκάρουμε το νηστίσιμο μενού του εν λόγω μαγαζιού, ζητώ τη βοήθειά του, μου λέει τα καλύτερα και μάλιστα προθυμοποιείται να μου κλείσει και τραπέζι μιας και είναι τακτικός πελάτης. Φίλτατε Θεσσαλέ για άλλη μια φορά τις ευχαριστίες μας και δημοσίως!
Η αλήθεια είναι ότι δεν ήταν η πρώτη μου επίσκεψη στη Φυσαρμόνικα. Είχαμε βρεθεί πάλι με μεγάλη παρέα στα τέλη του προηγούμενου χρόνου αλλά δεν είχα γράψει κριτική γιατί, ως είθισται, όταν βρίσκομαι με κόσμο επικεντρώνομαι περισσότερο στην κουβέντα παρά στο φαγητό κι έτσι, αν εξαιρέσουμε το λουκάνικο με τραχανά και την ελληνική καρμπονάρα που είχε παραγγείλει ο καλός μου, πιάτα αλησμόνητα και τα δύο, για τα υπόλοιπα είχα μια αμυδρή ανάμνηση.

Φτάνουμε λοιπόν την Κυριακή το μεσημέρι, μας καλωσορίζουν θερμά και μας οδηγούν στο εντυπωσιακά άνετο τραπέζι μας το οποίο βρίσκεται στην πλαϊνή πλευρά της πρασιάς που περικλείει το μαγαζί. Με τις τέντες σε χαρούμενα χρώματα από πάνω μας και τον ψηλό φράχτη από φυτά γύρω μας, ειλικρινά, δεν είχαμε καμία αίσθηση ότι βρισκόμαστε στον παράδρομο της Μεσογείων. Το περιβάλλον φωτεινό, δροσερό, φροντισμένο, καθαρό, χαριτωμένο και χαλαρό. Τα τραπέζια ξύλινα, άνετα, αραιά τοποθετημένα και οι καρέκλες ανετότατες ευνοούν τη μακρά παραμονή, εν ολίγοις, ρίζες βγάλαμε, ζωή να΄χουμε.

Μιας και είχαμε φτάσει πρώτοι παραγγείλαμε για να τσιμπάμε με το κρασί και το ωραιότατο τσίπουρο που διάλεξα εγώ..
- Γαύρο μαρινάτο. Κρουστός, ξιδάτος όσο έπρεπε αποτέλεσε το τέλειο συνοδευτικό για τα ποτά.
- Μελιτζανοσαλάτα. Τρόπος παρασκευής για σεμινάριο. Όσο έπρεπε καπνιστή με το σκορδάκι και το κρεμμυδάκι της, όχι λιωμένη αλλά με ευδιάκριτα κομμάτια ψίχας μελιτζάνας, μαστιχωτή, μακράν η ωραιότερη που έχω φάει.
Αφού κατέφθασαν και οι νονοί, η υπόλοιπη παραγγελία μας περιέλαβε:
- Σαλάτα με πρασινάδες, φρούτα και καρύδια. Τι να πω? Ενώ τα υλικά τα έχω βρει σε πολλές σαλάτες εδώ το χέρι του μάγειρα είχε κάνει θαύματα. Θες η φρεσκάδα των υλικών, οι σωστές αναλογίες, το υπέροχο dressing γλυκό όσο έπρεπε, μας άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις.
- Χωριάτικη με την οποία δεν πολυασχολήθηκα για να πω την αλήθεια αφού είχε παραγγελθεί για τα νεώτερα μέλη της παρέας. Λίγο όμως που δοκίμασα ήταν ωραιότατη με φρεσκότατα λαχανικά και νοστιμότατη ντομάτα.
- Απλές πατάτες τηγανητές για τα παιδιά. Φρέσκιες, χερίσιες, τραγανές, μετά από καυγά δοκίμασα μία, γιατί τα μικρά τις τσάκισαν.

- Πατατόφλουδες με sauce γιαουρτιού και ψιλοκομμένο κρεμμυδάκι. Εντάξει, έφαγα από τις κάτω κάτω που δεν είχαν το γιαούρτι αλλά και πάλι ήταν καταπληκτικές, τραγανές και λουκουμαδένιες ταυτόχρονα. Φαντάζομαι ότι το γιαούρτι θα τις απογειώνει.
- Μανιτάρια ψητά με βαλσάμικο. Τόσο ωραία ψημένα, ζουμερά αλλά όχι σπογγώδη, τύφλα να έχει το κρέας.
- Φορμαέλα παναρισμένη σε χαρουπάλευρο με γλυκό του κουταλιού. Δε δοκίμασα λόγω νηστείας ενώ οι υπόλοιποι δε δοκίμασαν γιατί τα παιδιά την τσάκισαν και τη συζητούν ακόμα, έχω να σας πω.
- Γαριδάκι τηγανητό. Από τις ελάχιστες φορές που έφαγα και τα κεφάλια. Τραγανό, νόστιμο, σωστό γλύκισμα.
- Καλαμάρια φρέσκα με λάδι βασιλικού για μένα. Ομολογώ ότι είχα τις επιφυλάξεις μου σχετικά με την επιτυχία του συνδυασμού. Ε λοιπόν διαψεύστηκα πανηγυρικά. Ψημένα to the point, τρυφερά, ζουμερά, ευωδίαζαν θάλασσα και το λάδι του βασιλικού τους ταίριαξε απίστευτα. Ένα φρέσκο, ελαφρύ, απόλυτα καλοκαιρινό πιάτο που θα ήθελα να το ξαναδώ και στο κανονικό τους μενού.

- Δύο χταπόδια με μαυροδάφνη και φάβα Φενεού. Ότι και να πω είναι λίγο. Καλομαγειρεμένο το χταπόδι, μελωμένη η σάλτσα, βελούδινη η φάβα, πιάτο βαθιάς νοστιμιάς και απίστευτης ισορροπίας. Η ποσότητα ήταν πολύ μεγάλη κι ευτυχώς η νονά λιγόφαγη οπότε είχα την ευκαιρία να οικειοποιηθώ αρκετό. Κάπου εκεί, βέβαια, άρχισαν τα μηνύματα στο κινητό … Σούζη τρως.. και τρως και πολύ!
- Κριθαρότο με σουπιές και το μελάνι τους. Μία και μόνο μία, δυστυχώς, κουταλίτσα, αρκετή όμως για να το λατρέψω. Ο καλός μου απεδείχθη εξαιρετικά απρόθυμος να το μοιραστεί.
- 2 φιλετάκια κοτόπουλου για τις δεσποινίδες της παρέας που προσέχουν τη διατροφή τους. Σας έχω πει ότι η κόρη είναι μυστήρια στο φαγητό δε σας το΄χω πει? Όταν είδα να έρχονται τα φιλετάκια με τη μία άκρη τους περιχυμένη από μια ροζέ sauce σκέφτηκα … Huston we have a problem. Τελικά, πρόβλημα δεν υπήρξε ούτε στην κουζίνα, η οποία παρέλαβε ένα πεντακάθαρο και επιμελώς σκουπισμένο πιάτο, έτοιμο να ξαναχρησιμοποιηθεί.

- Μπριζολάκια λαιμού για το νεαρό αγόρι της παρέας το οποίο συναγωνίζεται την κόρη στη μιζέρια όσον αφορά στο φαγητό. Ενώ το παλικάρι είναι γενικώς φασαριόζικο, δεν το ακούσαμε γιατί ήταν προσηλωμένο στο πιάτο του.
Όλη αυτή η ευωχία συνοδεύτηκε με ωραιότατο άφθονο κρασί, τσίπουρο, αναψυκτικά και δροσερό νεράκι βρύσης που ανανεωνόταν συνέχεια όπως και ο πάγος για το τσίπουρο. Λεπτομέρειες θα μου πείτε και θα συμφωνήσω. Όμως με ένα μαγαζί γεμάτο που έδιωχνε κόσμο, το να σε έχουν στο νου τους και να σε φροντίζουν πριν καν το ζητήσεις λέει πολλά, έτσι δεν είναι?

Όπως καταλαβαίνετε για την εξυπηρέτηση δεν έχω λόγια. Άμεση, φιλική, γελαστή, χαρούμενη, πραγματικά, μας σκλάβωσε. Είναι από τις περιπτώσεις που ακόμα κι αν το φαγητό ήταν μέτριο θα ξαναγύριζα για να με φροντίσουν και να με κανακέψουν.
Κλείσαμε με τα γλυκά τα οποία ήταν μάλιστα κερασμένα καθώς και μαστίχα. Μηλόφι, cheesecake και mousse. Η mousse νηστίσιμη τα υπόλοιπα όχι κι εδώ έχω να σας εξομολογηθώ ότι ναι … αμάρτησα για το γλυκό μου! Υπέροχα και τα τρία με προσωπική προτίμηση στην mousse που την τρώω άνετα και εκτός νηστείας και στο μηλόφι το οποίο είναι απλά καταπληκτικό και δικαίως αποτελεί signature dessert του μαγαζιού.

Στον λογαριασμό ντρέπομαι σχεδόν να αναφερθώ αφού όλα τα παραπάνω μαζί με τα ποτά κόστισαν 17,5 ευρώ το άτομο. Vmf, λοιπόν, όχι τέσσερις ντομάτες αλλά τέσσερα αστέρια!

Το μαγαζί με κέρδισε ολοκληρωτικά και κατανοώ απολύτως την υψηλή βαθμολογία και την προτίμηση τόσων πολλών έμπιστων χρηστών του site των οποίων απολαμβάνει. Για μένα τοποθετήθηκε πανηγυρικά στο προσωπικό top five των αγαπημένων εστιατορίων στα οποία ανυπομονώ να επιστρέψω. Η απόπειρά μας να το επισκεφθούμε τη δεύτερη μέρα του Πάσχα υπήρξε ανεπιτυχής μιας και ήταν κλειστό, όμως, ευτυχώς ή δυστυχώς, οι αργίες τελείωσαν, έχουμε βρει πλέον και το προσωπικό συνθηματικό κράτησης για να μην αγγαρεύω τον φίλο, στον οποίο κρατώ ακόμη μούτρα που δεν πετάχτηκε να μας δει, οπότε τις προσεχείς μέρες, κάπου εκεί θα μας βρείτε.