Μεζεδοπωλεία - Γλυφάδα, Αθήνα

Προχθές πήγα με το φιλαράκι μου στη Γλυφάδα και συγκεκριμένα στην πιάτσα της Πλατείας Εσπερίδων και της οδού Λαζαράκη, καταλήγοντας στο πασίγνωστο μεζεδοπωλείο, ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ, που λειτουργεί από τις αρχές του 2013, ξεχωρίζοντας ανάμεσα σε διάφορες καφετέριες και μπαρ. Το μαγαζί λειτουργεί κατά τα πρότυπα του ομώνυμου καταστήματος της Θεσσαλονίκης, που είναι ιδιαίτερα δημοφιλές εδώ και χρόνια στην περιοχή του Λευκού Πύργου.

Το Ελληνικό είναι καθημερινά ανοιχτό από τις δύο το μεσημέρι μέχρι περασμένα μεσάνυχτα. Με δυο λόγια, έχει έναν απίστευτο κατάλογο με μια τεράστια ποικιλία 100 και πλέον πιάτων από κάθε σχεδόν γωνιά της χώρας μας, δηλαδή μεζέδες, όπου τα πάσης φύσεως τυριά μας δοξάζονται γευστικά στην κυριολεξία, σαλατικά, ορεκτικά ζεστά και κρύα, καθώς και λογής – λογής κρεατικά, θαλασσινά, ακόμα και κάποια γλυκά. Η ίδια ποικιλία επεκτείνεται και στα ποτά, όπου υπάρχουν πράγματι όλα τα αποστάγματα, αναψυκτικά, μπύρες, χύμα κ. λπ. κρασιά, όλα λίγο-πολύ σε λογικές τιμές! Από ό, τι μάθαμε, τα Π/Σ/Κ επικρατεί το αδιαχώρητο, οπότε θέλει κράτηση και υπομονή, ή απλά κάποια επίσκεψη μια καθημερινή.

Το άριστα ενημερωμένο και πολυπληθές προσωπικό εξυπηρέτησης σώζει την κατάσταση, και προπαντός έχουν την υπομονή να μας εξηγούν κάθε πιθανή απορία μας! Προφανώς σε αρμονία με το όλο περιβάλλον, η μουσική είναι ελληνικά τραγούδια, λαϊκά, ρεμπέτικα αλλά και κάποια πιο παλιά ακούσματα της εποχής των γονιών μας, που ευτυχώς είναι στη σωστή ένταση, ώστε να μπορείς να ακούς τους διπλανούς σου, χωρίς να γίνεται χάβρα!!

Ο χώρος είναι το κάτι άλλο: τεράστιος, ψηλοτάβανος, φωτεινός, με ανοιχτές αποχρώσεις, ενώ για τους καπνιστές υπάρχει, μπαίνοντας, η κλειστή πρασιά, χωρίς ωστόσο οι δυο χώροι να χωρίζονται απόλυτα. Αυτό που εντυπωσιάζει τρομερά είναι τα άπειρα ράφια μέχρι κει πάνω (!! ), όλα τους άψογα διακοσμημένα και γεμάτα με κάθε δυνατό είδος μπακαλικής, όπως μυριάδες μπουκάλια με αποστάγματα και λοιπά ποτά, κονσέρβες, δοχεία και βαζάκια με ό, τι προϊόν ή καλούδι, ε λ λ η ν ι κ ό β έ β α ι α, βάζει ανθρώπου νους!! Αρκεί βέβαια, μέσα σ’ αυτή την κοσμοχαλασιά, να μην μας πέσει τίποτα στο κεφάλι…

Εμείς, μετά από πιατάκι με μεζεδάκια, ψωμί και νερό σε μπουκάλι, που ήρθαν αρχικά και συνυπολογίστηκαν στο κουβέρ, πήραμε τα εξής πιάτα:

-Μια χωριάτικη σαλάτα, δροσερή και χορταστική,
-Ένα σαγανάκι μαστέλο Χίου, πολύ νόστιμο,
-Μια μυζηθροπιτάκια, 4 συνολικά, πολύ γευστικά, ενώ μοιραστήκαμε
-Μια μερίδα χοιρινό ψαρονέφρι, ζουμερό και συνοδευμένο από τις μοδάτες baby potatoes του, και
-Ήπιαμε ½ λίτρο χύμα κόκκινο κρασί demi-sec, που μας πρότειναν, και δεν το μετανιώσαμε!

Για όλα αυτά πληρώσαμε λογαριασμό 34 €, που είναι ποσό πολύ λογικό, για το φαγοπότι μας στο συγκεκριμένο περιβάλλον. Στο άτομο, χωρίς κρασί, αναλογεί η κατηγορία του σάιτ 10-16 €, δηλ. value for money, όπως το έχουν βαφτίσει, καθόλα εντάξει!

Στο τέλος μας κέρασαν δικιά τους πορτοκαλόπιτα, μια ευγενική χειρονομία για τη γευστική μας ολοκλήρωση…

Σαν τελικό απολογισμό, θα έλεγα ότι περάσαμε όμορφα, σε ένα χώρο πολύ πρωτότυπα διακοσμημένο, όπου αναβιώνει φαντασμαγορικά το παραδοσιακό μπακάλικο της γειτονιάς, προσαρμοσμένο φυσικά σε σημερινά δεδομένα, διαστάσεις και απαιτήσεις. Καλό vfm και τεράστιες επιλογές. Να πάτε, ίσως μετά από ένα μπάνιο στη θάλασσα του Σαρωνικού και να αποφύγετε, αν γίνεται, τον βραδινό συνωστισμό του Σ/Κ!