Μοντέρνα κουζίνα - Βοτανικός, Αθήνα

Τα PROSOPA ήθελα να τα επισκεφθώ εδώ και πάρα, μα πάρα πολύ καιρό. Αρχές της δεκαετίας θυμάμαι, πριν ακόμη δηλαδή από την εποχή της ενασχόλησής μου με το ask4food, έχοντας διαβάσει ένα άρθρο στο internet, μου είχε κινήσει το ενδιαφέρον και είχα βάλει ως άμεση προτεραιότητα μια επίσκεψη. Αποπειράθηκα μάλιστα δύο φορές να πάω, αλλά η τηλεφωνική κράτηση για Σάββατο βράδυ έγινε καθυστερημένα και δεν βρήκα διαθέσιμο τραπέζι.

Έκτοτε, ανακάλυψα το αγαπημένο μας site και μέσω αυτού νέα και ενδιαφέροντα μέρη για φαγητό, οπότε τα PROSOPA ξεχάστηκαν, ώσπου τον προηγούμενο μήνα, θέλοντας να κανονίσουμε μια έξοδο, η γυναίκα μου έριξε την ιδέα για τα PROSOPA. Προβληματίστηκα κάπως βέβαια, γιατί οι κριτικές για το συγκεκριμένο εστιατόριο δεν ήταν πολλές, και οι περισσότερες μάλιστα αρκετά παλιές και με αντιφατικές μεταξύ τους αξιολογήσεις. Τέλος πάντων, αποφάσισα να αγνοήσω τους ενδοιασμούς μου και τελικά να δοκιμάσω τα PROSOPA, και όπως αποδείχθηκε κάναμε εξαιρετική επιλογή, γιατί περάσαμε ένα πολύ όμορφο κυριακάτικο βραδινό, με νόστιμο φαγητό και άψογη εξυπηρέτηση, σε έναν προσεγμένο χώρο και σε, σχετικά, λογικές τιμές. Λοιπόν, έχουμε και λέμε...

ΧΩΡΟΣ: (4)
Τα PROSOPA βρίσκονται στην περιοχή του Ρουφ, πίσω από το Μουσείο Μπενάκη, δίπλα στις σιδηροδρομικές γραμμές, σε κεντρικό δηλαδή σημείο, αλλά όχι σε άμεση επαφή με την κοσμοσυρροή που επικρατεί στον Κεραμεικό – Γκάζι, οπότε αυτόματα η πρόσβαση μέσω αυτοκινήτου καθίσταται εξαιρετικά εύκολη υπόθεση. Η κράτηση νομίζω είναι απαραίτητη, γιατί, αν και Κυριακή βράδυ, το εστιατόριο ήταν σχεδόν γεμάτο. Στο site του εστιατορίου τα PROSOPA «αυτοπαρουσιάζονται» ως σημείο συνάντησης ανθρώπων του θεάτρου και γενικότερα καλλιτεχνών, προφανώς, λόγω θέσης, αλλά και γιατί η κουζίνα του παραμένει ανοιχτή έως αργά. Προσωπικά, δεν εντόπισα κάποιον «επώνυμο», η αλήθεια ωστόσο είναι ότι στο εστιατόριο έφθασαν κάποιες παρέες λίγο πριν τα μεσάνυχτα, οπότε η πληροφορία για ανοιχτή έως αργά κουζίνα επιβεβαιώνεται και από μένα.

Ο εσωτερικός χώρος χωρίζεται σε δύο αίθουσες. Η μία αποτελεί την κύρια αίθουσα του εστιατορίου, και βρίσκεται μπροστά από τις σιδηροδρομικές γραμμές. Μέσω ενός διαδρόμου, συναντάς τη δεύτερη αίθουσα, για την οποία μάλιστα υπάρχει ξεχωριστή είσοδος και η οποία έχει θέα σε μια μικρή πλατεία, στην οποία τους θερινούς μήνες τοποθετούνται και τραπεζάκια.

Διαβάζοντας την περιγραφή του χώρου στο site του εστιατορίου, δεν έχω παρά να συμφωνήσω απόλυτα με αυτήν. Πρόκειται, δηλαδή, για έναν νέο και μοντέρνο ενιαίο χώρο, στον οποίο προϋπήρχαν δυο ξεχωριστά κτίρια, τα οποία ενώθηκαν, διατηρώντας ωστόσο τη βιομηχανική αισθητική αλλά και τη ζεστασιά του ξύλου. Ο χαμηλός φωτισμός ίσως ξενίσει κάποιους, προσωπικά όμως τον βρήκα αρκετά ταιριαστό με την εικόνα των σιδηροδρομικών γραμμών που βρίσκονται μπροστά από το εστιατόριο. Στα θετικά επίσης να σημειωθούν τα άνετα τραπέζια, σε ικανοποιητική μεταξύ τους απόσταση, η απαγόρευση του καπνίσματος (τουλάχιστον στο χώρο που βρισκόμουνα εγώ), τα βάζα με τα λουλούδια στα τραπέζια και οι πεντακάθαρες τουαλέτες στο υπόγειο χώρο του εστιατορίου.

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ: (4)
Και εδώ η βαθμολογία μου θα είναι η καλύτερη δυνατή. Πολυπληθές προσωπικό, άμεσα διαθέσιμο και πρόθυμο να σε εξυπηρετήσει, δεν πρόκειται να σε αφήσει παραπονεμένο. Επίσης πλούσια κεράσματα, καθόλη τη διάρκεια του γεύματος, αποτελούν σίγουρα κινήσεις που σε κερδίζουν. Σε εμάς προσφέρθηκαν μία μερίδα σουβλάκια μοσχαρίσια με σουσάμι και μέλι, μία πανακότα και δύο σφηνάκια λιμοντσέλο στο τέλος. Ο λογαριασμός, μαζί με αναλυτική απόδειξη, έρχεται σε ένα πιατάκι, το οποίο είναι γεμάτο πολύχρωμες καραμέλες και τσίχλες, μαζί με την κάρτα του εστιατορίου. Νεράκι ήρθε εμφιαλωμένο, κατόπιν ερώτησης, ωστόσο, για το εάν προτιμούμε βρύσης αντί για αυτό.

ΓΕΥΣΗ: (4)
Το μενού δεν είναι προσανατολισμένο σε κάποιο συγκεκριμένο είδος κουζίνας και προσφέρει αρκετές επιλογές που μπορούν να καλύψουν όλα τα γούστα. Η δική μας παραγγελία, συν τα κεράσματα, περιελάμβανε αναλυτικότερα τα εξής:
- εμφιαλωμένο νερό (1,90 €), κατόπιν ερώτησης, όπως προανέφερα
- ντιπ με ελιές και κριτσίνια (3,90 €), συμπαθητικά
- σαλάτα με σπανάκι, ρόκα, λιαστές ντομάτες και μανιτάρια (8,10 €), νόστιμη και σε ικανοποιητική ποσότητα.

- τάρτα με κολοκύθι, πράσο, γραβιέρα (6,60 €). Νόστιμο ορεκτικό, το κομμάτι θα μπορούσε να είναι και λίγο μεγαλύτερο, σε κάθε περίπτωση θα το συνιστούσα.
- δύο μοσχαρίσια σουβλάκια με μέλι και σουσάμι, ήρθαν ως κέρασμα, όπως προανέφερα, και ήταν πολύ νόστιμα, ίσως θα μπορούσαν να είχαν ψηθεί λιγότερο.
- μπουκιές κοτόπουλο με παρμεζάνα, για μένα, το οποίο συνοδευόταν από ρύζι μπασμάτι (11,20 €). Πλούσια και χορταστική μερίδα, το κοτόπουλο καλομαγειρεμένο με πολύ ωραία σάλτσα, μια χαρά και το ρυζάκι που ήρθε ως συνοδευτικό.
- ψαρονέφρι με σος λεμόνι και ανθότυρο, για τη σύζυγο, το οποίο συνοδευόταν από πουρέ (12,60 €). Και εδώ οι ίδιες παρατηρήσεις, και ως προς το μέγεθος του πιάτου και ως προς τη γεύση.
- τιραμισού (6,50 €), αρκετά νόστιμο, η τιμή όμως κάπως τσιμπημένη.
- πανακότα, νόστιμη επίσης, ήρθε ως κέρασμα σερβιρισμένη σε ένα ποτηράκι.
Το φαγητό μας συνοδεύσαμε με ένα μπουκάλι λευκό κρασί άδολη γης κτήμα αντωνόπουλου (19,80 €).
Η συνολική εικόνα από το φαγητό ήταν άκρως θετική. Σίγουρα δεν δοκιμάσαμε κάποια γεύση που θα μας έμενε αξέχαστη, όλα τα πιάτα όμως ήταν νόστιμα, καλομαγειρεμένα και προσεγμένα. Ως θετικό στοιχείο, και μάλιστα χωρίς να το περιμένω, να αναφέρω την ποσότητα των κυρίως, ιδίως, πιάτων.

VALUE FOR MONEY: (3)
Για τα παραπάνω, δηλαδή σαλάτα, ορεκτικό, 2 κυρίως, γλυκό, ένα μπουκάλι κρασί, συν νερό και κουβέρ, ο λογαριασμός έφθασε στα 70,60 €. Ασφαλώς, δεν πρόκειται για οικονομικό εστιατόριο και οι τιμές θα μπορούσαν να είναι κάπως χαμηλότερες. Ωστόσο, για το περιβάλλον και το service του φαγητού, την ποιότητα του φαγητού, σε συνδυασμό με τα πλούσια κεράσματα, βρίσκω την τιμολόγηση φυσιολογική.

Συμπερασματικά, πιστεύω ότι τα PROSOPA αξίζουν οπωσδήποτε μια επίσκεψη, προσωπικά θεωρώ ότι δεν πρόκειται να σας απογοητεύσουν. Εμείς πάντως περάσαμε ένα πολύ όμορφο βράδυ, σε ένα προσεγμένο περιβάλλον, με άψογο service και νόστιμα πιάτα. Να πάτε...