Ελληνική κουζίνα - Χολαργός, Αθήνα

Αυτή είναι η δεύτερη κριτική που γράφω για το Θάμα, και ο λόγος που επανήλθα είναι γιατί πρόσεξα πως δεν έχει γραφτεί καμμία κριτική για τη διάρκεια της νηστείας. Θα μου πείτε, τι μας το λες τώρα, η νηστεία τελείωσε. Ναι μεν, αλλά όταν ένας μάγειρας (μια μαγείρισσα, στην προκειμένη περίπτωση) καταφέρνει να σερβίρει αριστουργήματα χωρίς κρεάς, χωρίς τυρί, χωρίς βούτυρο, χωρίς αλλαντικά, αβγά κλπ τότε πάει να πει πως το κατέχει το θέμα του κι εμείς οφείλουμε να το τονίσουμε αυτό.

Μεγάλη Πεμπτη μεσημέρι, που λέτε. Πείνα και των γονέων, νησεία, και προσευχή να φάμε κάτι πριν πέσουμε κάτω από την πείνα.

Το Θάμα έξω σχεδόν γεμάτο, ευτυχώς προλάβαμε ένα τελευταίο τραπέζι από τα υπερυψωμένα (και αγαπημένα) με θέα την σχεδόν άδεια, λόγω εξόδου του Πάσχα, Μεσογείων. Αν και ο μέσα χώρος είναι πανέμορφος, πάντα προτιμώ να κάθομαι έξω. Εκτός από το κάπνισμα, ο τρόπος που έχουν φτιάξει την "αυλίτσα" τους σε κάνει να ξεχνιέσαι πως είσαι στην πόλη όταν η Μεσογείων δεν έχει πολλή κίνηση -κάτι που συμβαίνει και τα βράδυα και τις Κυριακές/αργίες το μεσημέρι.

Το μενού με τα νηστίσιμα είχε μπόλικες επιλογές. Εγώ νήστευα και τα θαλασσινά, οπότε αποκλείστηκαν περίπου οι μισές (οι οποίες ακούγονταν ΤΟΣΟ νόστιμες) και καταλήξαμε στα εξής:

-Πατάτες τηγανητές. Δεν γίνεται να πας στο Θάμα και να μην φας πατάτες. Είναι σα να πας στην πηγή και να μην πιεις νερό. Από τις καλύτερες τις Αθήνας, χοντροκομμένες και τραγανιστές.

-Φάβα από φασόλια ροβίτσα. Σερβιρισμένη με φρέσκο κρεμμυδάκι και ελαιόλαδο. Το ελαιόλαδο στο Θάμα είναι από τα καλύτερα που έχω φάει ποτέ. Στην αρχή φέρνουν πάντα φρέσκο ψωμάκι και λαδάκι και πάντα το ταράζω. Αρωματικό, βελούδινο, με υπέροχο χρώμα και σώμα, χωρίς την παραμικρή οξύτητα, και με γεμάτη γεύση. Και η φάβα, εννοείται πως, ήταν πολύ νόστιμη. Ισορροπημένη στα μπαχαρικά και με σωστή υφή.

-Γίγαντες φούρνου. Δυο μερίδες γιατί ήταν τέλειοι! Ψημένοι όσο πρέπει, όχι λιωμένοι, με μπόλικα μυρωδικά και όσα πρέπει μπαχαρικά. Η σάλτσα τους ήταν η ιδανική παπαροσάλτσα. Πρέπει να βούτηξα τουλάχιστον 3 φέτες από το υπέροχο χωριάτικο ψωμάκι.

-Γεμιστά. Μία ντομάτα και μία πιπεριά. Σαν της προγιαγιάς μου. Μόνο με φρέσκια ντομάτα, με μπόλικο μαϊντανό, δυόσμο, λαχανικά ψιλοκομμένα και τέλεια χυλωμένο ρυζάκι. Συνοδεύονταν από τις κλασσικές πατάτες φούρνου, ψημένες στο ζουμάκι από τα λαχανικά, τέλειες κι αυτές.

-Αρμυρίκια. Το καλωσόρισμα του καλοκαιριού. Τα νοστιμότερα -κατά τη γνώμη μου- χόρτα της πατρίδας μας, βρασμένα αλ ντέντε, σερβιρισμένα με το ελαιόλαδο που σας περίεγραψα πιο πανω και λεμονάκι μυρωδάτο. Τι να σας λέω... Εξαφανίστηκαν σε 5 λεπτά.

Ήπιαμε ενάμιση κιλό λευκό χύμα κρασί, ίσως το πιο αρωματικό λευκό που θα βρείτε χύμα σε εστιατόριο της πρωτεύουσας.

Για το σέρβις δεν χρειάζεται να πω πολλά. Μέχρι η ίδια η Μαντώ βγήκε από την κουζίνα για να μας ρωτήσει πως μας φάνηκε το φαγητό και να μας προλογίσει το γλυκάκι που θα μας κερνούσε όταν κάποια στιγμή αφήναμε κάτω τα πηρούνια.

Κορμός με κουβερτούρα, σταφίδες, ταχίνι και digestive μπισκότα. Ακούγεται βαρύ και λιγωτικό αλλά δεν ήταν. Ήταν απλό και υπέροχο και μου άρεσε τόσο που την επόμενη μέρα το επανέλαβα στο σπίτι.

Κάνα τρίωρο μετά, ο λογαριασμός ήρθε λιγότερο από 50 ευρώ. Μόνο αν υπολογίσετε πόσο ήπιαμε, αντιλαμβάνεστε πως δεν δώσαμε πολλά. Βέβαια το σημαντικότερο στο Θάμα είναι η εξαιρετική ποιότητα των υλικών και το πόσο καλομαγειρεμένα και μοναδικά είναι όλα. Και για τους... πειναλέους σαν κι εμένα, σημαντικό είναι και πως οι μερίδες δεν είναι τσιγγούνικες αλλά φουλ μαμαδίστικες!

Εν ολίγοις... νηστεία που κολλάζει και Άγιο στο Θάμα, αλλά μέχρι του χρόνου βολευτείτε με καμιά ταπεινή γουρνοπούλα, τσιγαρίδες και ταλαγάνι. Κουράγιο, αδέρφια καλοφαγάδες!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη Thalia13.