Τσιπουράδικα - Ουζερί - Μεταμόρφωση, Αθήνα

Ψάχνοντας για ένα τσιπουράδικο -όπως αυτά στο Βόλο και Καρδίτσα- ανατρέχοντας στις κριτικές στο a4f έπεσε το μάτι μου στις κριτικές για το Τσιπουρομανία και μου έκανε ¨κλικ¨.

Παίρνω την πρωτοβουλία, ενημερώνω την παρέα και κάνω σχετική κράτηση 4 ατόμων για Παρασκευή 6 Μαίου. Στην επικοινωνία μου για την κράτηση ανέφερα την πληροφορία για έκπτωση 10% μέσω etable, για να μου απαντήσουν ότι δεν ισχύει για Π-Σ-Κ οπότε δεν μπήκα κάν στη διαδικασία κράτησης μέσω etable.

Το βράδυ της Παρασκευής φτάνουμε στη τσιπουρομανία στην ώρα μας.
Ήμασταν οι πρώτοι πελάτες, θερμό καλωσόρισμα, καθαρός και τακτοποιημένος ο χώρος, με τραπεζοκαθίσματα και σερβίτσια που σέβονται τους πελάτες -άν και θα ήθελα περισσότερο "αέρα" μεταξύ κάποιων τραπεζιών. Ο λόγος που έβαλα 3/4 στο χώρο είναι ότι στην πεντακάθαρη γυναικεία τουαλέτα δεν υπήρχε χαρτί υγείας και σε τμήμα του τοίχου έλειπαν πλακάκια, σημείωση που είμαι σίγουρη ότι θα ληφθεί σοβαρά υπόψη.

Μπορεί να τους πήγα σε τσιπουράδικο - δηλώνω ευθαρσώς πως δεν πίνω τσίπουρο- αλλά ήπια ένα ωραίο κρασί cabernet sauvignon και άφησα τους υπόλοιπους 3 της παρέας να εκφράσουν απόψεις για τη ρακί που ήπιαν και δήλωσαν ομόφωνα ότι ήταν εξαιρετική!

Παραγγείλαμε:
Μία σαλάτα τσιπουρομανία (μαρούλι, ρόκα, ντοματίνια, με σως γιαουρτιού) εξαιρετική, φρεσκότατα υλικά, φρεσκοκομμένη, γενναία μερίδα.

Πιπερίτσες τσέρυ με γέμιση κρέμας τυριού πεντανόστιμο μεζεδάκι, αρκετά πικάντικο ότι πρέπει για επιπλέον κατανάλωση οινοπνεύματος.

Τυρί σαγανάκι (ειλικρινά δε συγκράτησα λεπτομέρειες πιάτου) νόστιμο

Τηγανιά, πεντανόστιμο πιάτο, χωρίς λαδίλα -κοινώς λουκούμι!

Ψαρονέφρι a la creme -το οποίο μας το πρότεινε ο Νίκος- τι να πω γιαυτό το πιάτο, απλώς καταπληκτικό, θεικό, απίθανο...

Μία αυγά τηγανητά με παστρουμά (ομολογώ ότι δεν είμαι φίλος και δε δοκίμασα) η παρέα το βρήκε πεντανόστιμο

Μία πατάτες τηγανητές, χεράτες καλό τηγάνι, τις ήθελα λίγο πιο ξεροτηγανισμένες (αλλά οφείλω να πω ότι ήταν τόσο όσο να καλύπτει το μέσο όρο, στον οποίο προφανώς δεν ανήκω).

Η ροή των πιάτων ήταν σωστή, δεν έφτασαν όλα μαζί στο τραπέζι μας αλλά σταδιακά, προσφέροντάς μας τον απαραίτητο χρόνο να γευτούμε ένα-ένα τα πιάτα, σε κάθε μας βλέμμα ο Νίκος έτρεχε να μας ικανοποιήσει ενώ αφανής ήρωας η σύζυγος (?) έκανε τα μαγικά της στην κουζίνα.

Κέρασμα εκπληκτικός χαλβάς με μπάλες παγωτού..... γλύψαμε το πιάτο....

Λογαριασμός στα euro 84,00, αντιστοιχεί σε euro 21,00/άτομο (μην ξεχνάμε ότι πήραμε 1/2 κρασί συν 4 μπουκαλάκια ρακί) αλλά και πάλι....

Ναι, έχει υπέροχο φαγητό (πρώτες ύλες και γεύσεις), οινοπνευματώδη υψηλής ποιότητας (χωρίς παρενέργειες την επόμενη), πιστεύω όμως ότι οι τιμές (σε κάποια πιάτα τουλάχιστον) θα έπρεπε να είναι λίγο πιο χαμηλές -εναρμονισμένες με τα μισθολογικά μας δεδομένα...

Α! Και να αναφέρω για τους χρήστες του a4f ότι στα κλασσικά τσιπουράδικα Βόλου και Καρδίτσας, απλώς παραγγέλνεις τσίπουρο και το μεζεδάκι/συνοδεία είναι ότι σερβίρει το κατάστημα (χωρίς να επιλέγεις) και φυσικά κάθε καραφάκι συνοδεύεται από διαφορετικό μεζεδάκι.....