Μεζεδοπωλεία - Ηλιούπολη - Καρέας, Αθήνα

Τα Φουρνομαγειρέματα είναι ένα "πειραματικό" μεζεδοπωλείο με επιδράσεις απο πολίτικη κουζίνα.

Για εμένα κάθε επίσκεψη, πέρα απο το γεγονός οτι περνάς καλά ( περιποίηση, φαγητό και τιμές) υπάρχει και bonus material, η σύζήτηση με τον chef γιά φούρνους, γιά την θερμική συμπεριφορά του αμύλου στις πατάτες, γιά το πώς ψήνεται το χοιρινό κότσι και πολλά άλλα)

Δοκιμάσαμε:

χοιρινό κότσι (εξαιρετικό, με συνοδεία πατάτες φούρνου πολύ καλά μελωμένες, ξεχάστε το κότσι που ισως να έχετε γευτεί σε μπυραρία)

πατάτες Crispy

Νηστήσιμα κανελλόνια (πραγματικά πρωτοποριακό πιάτο γιά όσους δεν έχουν θέματα με ξηρούς καρπούς και θέλουν να κάνουν νηστεία gourmet)

Φέτα σε πήλινο

Σαλάτα Φουρνιστή

Επιμένω στον χαρακτηρισμό "πειραματικό", διότι στα Φουρνομαγειρέματα πειραματίζονται με γεύσεις και υλικά και είμαι ειλικρινά περίεργος να δω πως θα είναι σε 1 η 2 χρόνια. ( πχ θα φύγει η πολίτικη επίδραση ; ποίο θα έινα το επόμενο hit μετά τις crispy πατάτες ; θα προχωρήσει σε ψαρικά ;)

θα πρότεινα επίσης λίγο καλύτερο "πειραματισμό" στις μπίρες, κρασιά και αποστάγματα (πάντα βέβαια μέσα στην λογική του λιτού βίου)

Η όλη προσπαθεια στα Φουρνομαγειρέματα, θα πρέπει να είναι ιδιαίτερα επίπονη, διότι δεν είναι κέντρο πειραματικής γαστρονομίας επιχορηγούμενο απο το Υπουργείο Πολιτισμού η Αγροτικής Ανάπτυξης αλλά μία επιχείρηση, που πρέπει να επιβιώσει και ταμειακά (δηλ οι εισπράξεις να καλυπτουν τις πληρωμές) προσφέροντας εδέσματα στους πελάτες. (τα πειράματα έχουν και... αστοχίες).

2016-05-12 17:17:18

Αρχιζοντας λοιπον την απαντηση μου θα ηθελα να ζητησω συγνωμη για την αργοπορια της τοποθετησης μου

θα ηθελα πραγματικα να σας ευχαριστησω για τα καλα σας λογια και για την διαπυστωση σας οτι τα ΦΟΥΡΝΟΜΑΓΕΙΡΕΜΑΤΑ μπορεις να τα ονομασεις πειραματικο μεζεδοπωλειο

Η σκεψη μας απο την αρχη ηταν να περπατησουμε σε ενα δικο μας μονοπατι και οπως δειχνουν τα πραγματα να βρει τη δικη σας ανταποκριση που για μας ειναι πολυ μεγαλο δωρο γνωριζοντας απο την αρχη οτι θα ηταν πραγματικα δυσκολο

Ομως γενικα η ζωη δεν ειναι πειραματισμος? Δε ειναι δυσκολη? σιγουρα ομως εχει τη "νοστημια"της οσο δυσκολη και αν ειναι

Το μονο που μπορω να απαντησω απο τα ερωτηματα που θετετε ειναι οτι σιγουρα δεν θα σταματησουμε να πειραματιζομαστε (με επιτυχια και αποτυχια) γιατι στο τελος ειναι πραγματικα το μονο που θα μεινει σαν αναμνηση οσο γλυκοπικρη και αν ειναι

Για τα υπολοιπα ερωτηματα πραγματικα θα ηθελα να ειμαι σε θεση να απαντησω αλλα δυστυχως δεν μπορω

ΝΟμιζω οτι οταν θα μπορω να απαντησω θα εχει τελειωσει για μενα το ταξιδι μου και θα ειμαι ετοιμος να σταματησω απο τη μαγειρικη.
Και πραγματικα θα ηθελα να αργησει πολυ ακομα

με εκτιμηση
Τα ΦΟΥΡΝΟΜΑΓΕΙΡΕΜΑΤΑ