Ρωσία & Κεντρ. Ευρώπη - Καλλιθέα, Αθήνα

Η ιστορία μου με τον Ευγένιο έχει ξεκινήσει από πολύ παλιά, πολύ πριν διαβάσω τις διθυραμβικές κριτικές για αυτόν στον παρόν site. Ουσιαστικά, ο Ευγένιος είναι "γείτονας" μου μιας και βρίσκεται τρία στενά ακριβώς πίσω από το σπίτι μου άρα τον είχα ανακαλύψει από παλιά και ήθελα να δοκιμάσω τις γεύσεις από το Καζακστάν αλλά... Αλλά όποτε και αν ήθελα να πάω έβλεπα ένα μαγαζί που ήταν πάντα άδειο και επειδή είναι και ολίγον μουντό δεν το έπαιρνα απόφαση να περάσω την πόρτα του. Στη συνέχεια, διάβασα και τις καλές κριτικές στο site για το φαγητό του αλλά και πάλι όταν εγώ κατευθυνόμουνα προς τα εκεί ήταν πάντα άδειο...

Πριν από λίγες μέρες, όμως, μαζί με την κολλητή μου αποφασίσαμε ότι δεν θα αφήσουμε να πάει χαμένη πάλι η ευκαιρία, μιας και καλοκαίρι δεν μπαίνεις εύκολα να κάτσεις εκεί, και παρά το γεγονός ότι ήταν άδειο και πάλι, πήραμε την μεγάλη απόφαση και περάσαμε την πόρτα του. Μας υποδέχθηκαν ευγενικά και καθίσαμε σε ένα τραπέζι για δύο δίπλα στην τζαμαρία ενώ ζητήσαμε να ανοίξουμε τις κουρτίνες ώστε να "ανοίξει" λίγο και ο χώρος και η διάθεση...

Μετά από λίγο μας έφεραν τους καταλόγους ενώ η ευγενική σερβιτόρα μας ανέφερε ότι εκείνη ήταν η πρώτη μέρα που άνοιγαν μετά τις γιορτές του Πάσχα και είχανε αρκετές ελλείψεις στον ούτως ή άλλως περιορισμένο τους κατάλογο (αυτό ήταν το μόνο αρνητικό της βραδιάς). Μετά από διαβουλεύσεις επί διαβουλεύσεων αποφασίσαμε και πήραμε (μην περιμένετε να σας τα πω στα Κοζάκικα): μια σαλάτα με μαύρα μανιτάρια και κρέας (εξαιρετική, ιδιαίτερη γεύση αλλά υπέροχη), ένα κοτόπουλο μάλλον το δικό τους στυλ Κιέβου (δηλαδή ρολό με βούτυρο και μυρωδικά και παναρισμένο, το οποίο ήταν πολύ νόστιμο), έναν πουρέ πατάτας για συνοδεία (ωραίος σπιτικός), το ψωμάκι τους (στυλ λιπιόσκα, το οποίο ήταν νοστιμότατο και μία κρεατόπιτα θα μπορούσα να την πω (υπέροχη ζύμη και γέμιση κρέας αρνιού, πολύ νόστιμη). Η σερβιτόρα μας ρώτησε αν είναι η πρώτη φορά που δοκιμάζουμε την κουζίνα τους και μας έφερε κέρασμα μια σαλάτα με μελιντζάνες (ήταν μελιντζάνες και πιπεριές κόκκινες σαν τουρσί και αρκετά καυτερές αλλά νόστιμες, τις έφαγε και η φίλη μου που δεν είναι fun της μελιντζάνας). Συνοδεύσαμε το γεύμα μας με νεράκι βρύσης και coca cola. Ο λογαριασμός ήρθε στα 17,70, κάτι παραπάνω από ικανοποιητικά.

Γενικά, όλη η εμπειρία μας ήταν ικανοποιητική... Δεν ξέρω αν θα προλάβω να επισκεφτώ τον Ευγένιο ξανά πριν πιάσουν οι ζέστες αλλά τον επόμενο χειμώνα με βλέπω πολύ τακτική θαμώνα του... Άλλωστε, όπως είδα έχει πολλά είδη σούπας, τα οποία κατά την παραμονή μας εκεί τιμούσε ιδιαίτερα το προσωπικό και μου άφησε ανοιχτούς λογαριασμούς.

Υ. Γ. Στον χώρο έβαλα τρία γιατί ήταν καθαρός, είχε την κοζάκικη γωνιά του και ένας μικρότερος βαθμός θα "έριχνε" άδικα την βαθμολογία του.