Μοντέρνες ταβέρνες - Χαλάνδρι, Αθήνα

Νομίζω ότι δεν θα συμμεριστώ τις ενθουσιώδεις κριτικές άλλων χρηστών σχετικά με τη συγκεκριμένη μοντέρνα ταβέρνα την οποία είχα βάλει στο μάτι εδώ και αρκετό καιρό. Βρίσκεται χωμένη κυριολεκτικά σε έναν στενό δρόμο, κάθετο στη βασική κεντρική λεωφόρο του Χαλανδρίου και γι΄ αυτό -ακόμη και για τους μη γνωρίζοντες το Χαλάνδρι- δεν είναι δύσκολο να εντοπιστεί. Η επωνυμία του μαγαζιού είναι πραγματικά ευρηματική και ακριβής: απέξω δεν φαίνεται καν ότι στο εσωτερικό "κρύβεται" ένας μυστικός κήπος, μια εσωτερική αυλή, σαν αίθριο. Είναι από τα στοιχεία που κάνουν την ταβέρνα ξεχωριστή και ιδιαίτερη.

Κυριακή μεσημέρι, μια μέρα σχετικά ζεστή και μετά από τηλεφωνική κράτηση κατά τη διάρκεια της οποίας η ευγένεια του υπαλλήλου ξεπέρασε την προσδοκία, φτάνουμε 4 άτομα και καθόμαστε στον "κήπο" σε μια γωνιά. Καταρχάς να διευκρινίσω ότι, για να φτάσει κανείς στον κήπο, περνάει από το εσωτερικό της ταβέρνας το οποίο είναι σχετικά μικρό, αλλά φροντισμένο, όμορφο και περιποιημένο και εναλλακτικά μπορείς να καθίσεις και εκεί. Ως προς τα λοιπά ο κήπος σίγουρα δεν είναι κήπος: θα μπορούσε να παραπέμπει όμως σε κήπο με περισσότερη πρασινάδα, λουλούδια κλπ.

Αν και μικρός ο χώρος, διαθέτει αρκετά τραπέζια. Την ημέρα που πήγαμε ήταν ασφυκτικά γεμάτο το μαγαζί με αρκετή βαβούρα και έναν σχετικό πανικό. Οι σερβιτόροι έτρεχαν σαν παλαβοί να εξυπηρετήσουν τις ορδές που κατέφταναν, ενώ αρκετοί που δεν είχαν κάνει κράτηση έφευγαν απογοητευμένοι. Η εξυπηρέτηση λοιπόν όπως ήταν αναμενόμενο ήταν λίγο προβληματική αλλά με τόσο κόσμο πώς να μην είναι; Άργησαν να μας πάρουν παραγγελία, χρειάστηκε να ζητήσουμε 2 φορές να έρθει και επαναλήφθηκε το ίδιο όταν μας τελείωσε το νερό κλπ. Αναμενόμενο και φυσιολογικό με τόσο κόσμο να συμβαίνει κάτι τέτοιο. Δεν με χάλασε ιδιαίτερα. Η βαθμολογία μου όμως σε αυτόν τον τομέα είναι 2 ντοματούλες, γιατί διαφορετικά θα αδικούσα άλλους χώρους εστίασης που ακόμα και με τόσο κόσμο αντεπεξέρχονται επαρκέστερα.

Ως προς το φαγητό ο κατάλογος είναι αρκετά ενδιαφέρων με ποικιλία πιάτων και μάλιστα κάποια από αυτά είναι αρκετά πρωτότυπα με γευστικούς συνδυασμούς λίγο πιο ασυνήθιστους. Επίσης είχε αρκετά πιάτα με θαλασσινά γεγονός που δεν περίμενα. Γενικά ο κατάλογος είχε 1-2 αντιπροσωπευτικά και χαρακτηριστικά πιάτα από διάφορες περιοχές της Ελλάδας (Κρήτη, Νάξος, Σέρρες κλπ).

Στην αρχή για κλαωσόρισμα καταφτάνει μια μικρή ξύλινη τάβλα με παξιμαδάκια και ψωμάκια και 2 ντιπ εκ των οποίων το ένα ήταν κάτι σαν πικάντικη κόκκινη σάλτσα και το άλλο σως γιαουρτιού ή κάτι τέτοιο με μαστίχα όσο κι αν ακούγεται παράξενο (! ). Στη συνέχεια άρχισαν να καταφτάνουν αυτά που παραγγείλαμε. Στο σημείο αυτό να αναφέρω ότι τα ορεκτικά ήρθαν ένα-ένα και όχι όλα μαζί και από τα κυρίως πιάτα, ήρθαν αρχικά τα 2, ενώ το τρίτο κατέφτασε, αφού είχαν φάει οι άλλοι 2 και είχαν τελειώσει.

Δοκιμάσαμε λοιπόν:

-τηγανιά μανιταριών με λάδι τρούφας που κατέφτασε ζεστή και αχνιστή σε ένα τηγανάκι και μας μάγεψε με την εξαιρετική γεύση της

-χαλούμι σχάρας με ψητή ντομάτα και μανιτάρια πλευρώτους, επίσης εξαιρετικό πιάτο (εδώ να επισημάνω κάτι που το συνηθίζουν κι άλλοι: βλέπεις ότι είμαστε 4 άτομα και φέρνεις 3 κομμάτια: θα χάσεις κάτι αν φέρεις 4; Δε λέω να το κάνεις όταν στο τραπέζι υπάρχουν 6 ή 16 άτομα και να φέρεις 6 ή 16 κομμάτια αλλά κατά περίπτωση μπορείς να κάνεις μια εξαίρεση)

-πατάτες Νάξου σκορδάτες με τη φλοίδα τους και με αρκετά έντονη τη μυρωδιά του σκόρδου που κατέφτασαν σε μπολάκι και ήταν πασπαλισμένες με τριμμένο τυράκι (αρσενικό Νάξου νομίζω) και μαϊντανό (;)

-γαμοπίλαφο, το κλασικό κρητικό πιάτο σε αρκετά μεγάλη μερίδα ικανοποίησε με τη γεύση του και το άρωμά του

-μπιφτέκια μοσχαρίσια με βλήτα και σως που πραγματικά μας ενθουσίασαν. Ήταν ζουμερά και η σως ήταν εξαιρετική.

-χοιρινό κότσι για 2 άτομα με πουρέ πατάτας: πολύ χορταστικό πιάτο, το κότσι έλιωνε κυριολεκτικά στο στόμα, νομίζω όμς ότι ο πουρές δεν του πάει για συνοδευτικό παρότι ήταν άψογος γευστικά (ίσως να φταίει το γεγονός ότι οι περισσότεροι από εμάς αυτό το πιάτο το έχουμε συνδέσει με μπιραρίες και γερμανική κουζίνα και γι΄ αυτό το έχουμε συνηθίσει με ξινολάχανο). Θα μπορούσαν να το συνοδεύσουν ωστόσο με baby πατατούλες φούρνου με τη φλοίδα τους

-2 πανεράκι ψωμί το οποίο ήταν ζυμωτό και είχε φετούλες και από μαύρο και από λευκό ψωμί

-1/2 ροζέ κρασί χύμα

Το νερό ήρθε σε κανάτα. Από γλυκά δεν παραγγείλαμε αν και είχε 2-3.

Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 63.50 ευρώ και σκάσαμε από το φαγητό, μείναμε όμως ικανοποιημένοι και από τις γεύσεις των πιάτων, την ποιότητα και τη νοστιμιά τους. Γενικότερα είναι προτιμότερο να πάει κάποιος καθημερινή που υποθέτω ότι τα πράγματα θα είναι πιο ήρεμα για να ευχαριστηθεί το φαγητό του.