Bar Restaurants - Αμπελόκηποι, Αθήνα

Χθες Κυριακή 8/5 ήμουνα σε μια φίλη στους Αμπελόκηπους και πήγαμε παρέα για μεσημεριανό φαγητό στο ΑΓΟΡΑ RESTAURANT-BAR ATHENS, που βρίσκεται στη γωνία Αλεξάνδρας και Βουρνάζου, και είναι πολύ βολικό γιατί απέχει μόνο 50 μέτρα από τις σκάλες του Μετρό Αμπελοκήπων.

Το μαγαζί τής το πρότεινα εγώ, γιατί είχα πάει μικρή με τους γονείς μου κάποιες Κυριακές και, όπως μας είπανε, λειτουργεί εδώ και είκοσι χρόνια, δηλαδή από το 1996, και μάλιστα ανοίγει από το πρωί για καφέδες και σνακ, μέχρι τις 2 τη νύχτα, ενώ τις Κυριακές, από το μεσημέρι μέχρι την 1η νυχτερινή. Τα βράδια είναι επίσης ατμοσφαιρικό στέκι για ένα ποτάκι.

Έχει μέσα καμιά 20αριά ξύλινα τραπέζια, ανάμεσα τα οποία και αρκετές ροτόντες. Στους τοίχους οι αφίσες και τα κάδρα θυμίζουν παλιές νοσταλγικές εικόνες, που συνδυάζονται με τους καθρέφτες και την όλη διακόσμηση. Δεξιά, ξεχωρίζει η μεγάλη μπάρα με τα σκαμπό και τα ράφια με τα ποτά. Γενικά το καφέ χρώμα των ξύλων δίνει μια εντυπωσιακή ατμόσφαιρα, κάτι ανάμεσα σε αμερικανικό μπεργκεράδικο και σε ευρωπαϊκό pub ή μπιστρό.

Το μενού, που δεν το θυμόμουνα ή μπορεί και να έχει αλλάξει με τα χρόνια, είναι τεράστιο και πολυσέλιδο. Υπάρχουνε καμιά 15αριά ορεκτικά (καγιανάς, τυριά, μανιτάρια, λουκάνικα, γαρίδες, σολομός), και από καμιά 10αριά σαλάτες, και άλλα τόσα ψαρικά, κρεατικά, και ζυμαρικά. Επίσης, 3-4 φιλέτα κοτόπουλου, burgers και ριζότο. Ακόμη, καμιά 10αριά γλυκά και παγωτά για το τέλος. Οι τιμές είναι γενικά λίγο τσιμπημένες, με πολλά ορεκτικά ή γλυκά, γύρω στα 5-10 €, και αρκετά από τα κύρια πιάτα, γύρω στα 10-20 €.

Αντίστοιχες είναι βέβαια και οι τιμές των ποτών, μιας και κάθε κατάστημα υπολογίζει στις σχετικές εισπράξεις. Υπάρχει, ωστόσο, ποικιλία από καμιά 30αριά ετικέτες λευκών, ροζέ, κόκκινων κρασιών, όπως και κάποια γλυκά και αφρώδη. Φυσικά, όπως εμείς, μπορείτε απλά να πάρετε κάποιο ποτήρι κρασί, γύρω στα 5-6 €, οπότε, αν δεν είστε φανατικοί πότες, το επίπεδο του λογαριασμού σας θα κρατηθεί σε πιο λογικά επίπεδα.

Όσον αφορά το σέρβις, υπάρχουν πολλά και ευγενικά άτομα, αλλά υστερούν αρκετά σε οργάνωση και ταχύτητα εξυπηρέτησης, ειδικά αν πέσετε στις αιχμές του Σ/Κ. Αναφορικά με την κουζίνα, που πιο μικρή μου άρεσε πολύ, ίσως γιατί δεν είχα τις ίδιες γνώσεις και απαιτήσεις, θα συμφωνήσω με τον σοφό μέσο όρο των κριτικών του σάιτ μας, ότι υπερέχει σε ποσότητα αλλά υστερεί κάπως σε ποιότητα. Με τη φίλη μου, που κι αυτή είχε την ίδια άποψη, θυμηθήκαμε τη σοφή μας παροιμία για τα πολλά κεράσια…

Και για να γίνω τώρα πιο συγκεκριμένη, θα σας αναφέρω τα πιάτα ημέρας που πήραμε, αφού βέβαια ήρθαν προηγουμένως στο τραπέζι μας, το κλασικό εμφιαλωμένο νερό και τα ψωμάκια, με το αζημίωτο εννοείται!

Μια τάρτα κολοκυθιού με τυρί μανούρι Θράκης, μια κεφτεδάκια από ψάρι τόνο με λαχανικά και ρύζι, ένα γύρο από κοτόπουλο με τηγανιτές πατάτες και μικρή σαλάτα, και για το τέλος, ένα cheesecake λευκής σοκολάτας και ένα σουφλέ σοκολάτας. Ήπιαμε από ένα ποτήρι λευκό και φρουτώδες κρασί, που δυστυχώς ξέχασα ποιο ήτανε. Το κρασί, ή τάρτα και τα γλυκά ήταν συμπαθητικά, ενώ τα κυρίως, κατά τη γνώμη μας, ήταν μάλλον ουδέτερα σε γεύση αν και ικανοποιητικά σε ποσότητα. Θα πρότεινα, με την ευκαιρία αυτή, να εστιάσουν σε μικρότερο κατάλογο από τα πιο δημοφιλή πιάτα τους, σύμφωνα με την ως τώρα εμπειρία τους.

Ο λογαριασμός έφτασε τα 57 €, που σημαίνει ότι χωρίς το κρασί, μας ήρθε στα 22.50 € η καθεμία μας, δηλαδή, κατηγορία 17/25 € το άτομο, ποσό που μια φορά τόσο, ίσως αξίζει τον κόπο. Εννοείται πως στην κατηγορία αυτή υπάρχουν πολλές ακόμα επιλογές!

Άμα τύχει και βρεθείτε στην περιοχή αυτή, δώστε μια ευκαιρία στο μαγαζί, προτιμώντας ένα ορεκτικό ή μια σαλάτα με κάποιο ποτάκι, και αποφεύγοντας τις γνωστές ώρες και μέρες αιχμής!!