Κίνα & Ν. Ασία - Παγκράτι, Αθήνα

Χριστός Ανέστη και Χρόνια Πολλά σε όλους!

Ok λοιπόν… είπα στην φίλη που επίσης νήστευε την σαρακοστή και έκανε συχνά παρέα στην αγωνία μου, για το ποιος θα είναι ο επόμενος γαστρονομικός προορισμός μας. Αφού είχαμε “ξεκληρίσει” λοιπόν όλα τα μαλάκια και οστρακοειδή των Ελληνικών θαλασσών, μου πρότεινε κινέζικο της γειτονιάς της.

Έτσι, βράδυ Σαββάτου… κι εσύ είσαι κάπου που λέει κι ο φίλος μας ο Βασιλάκης, εμείς βρεθήκαμε (4 άτομα) να έχουμε το Oriental Kitchen στην κυριολεξία… για πάρτη μας. Στην αρχή στεναχωρήθηκα, γιατί περί ώρα 22:20 που φτάσαμε δεν υπήρχε ψυχή, αλλά ούτε και κατά την διάρκεια της παραμονής μας εκεί, ήρθε άλλη παρέα. Όμως οι φίλοι που μας προσκάλεσαν, μας διαβεβαίωσαν πως δουλεύει καθημερινά με group και λιγότερο τα Σ/Κ με τους περίοικους. Το εύχομαι γιατί πραγματικά η επίσκεψη άξιζε.

Ο χώρος είναι πολύ αξιοπρεπής και καθαρός. Ίσως μετά το “άτυχο” Ha Long της Φιλαδέλφειας, είναι ο πιο περιποιημένος και μάλιστα -προς το κυριλέ- χώρος που έχω πάει. Δηλαδή δεν σου έρχεται να τραβήξεις τα μαλλιά σου από την κιτσαρία…! Η διακόσμηση κινείται σε λογικά, για το ύφος του μαγαζιού, πλαίσια. Ροτόντες με ανοιχτόχρωμα και καθαρά τραπεζομάντηλα, ωραία πρωτότυπα σερβίτσια, chopsticks ανοξείδωτα παρακαλώ κι όχι ξύλινα μιας χρήσης (λεπτομέρεια που δεν έχω ξαναδεί) και μουσική εννοείται κινέζικη, αλλά όχι η παραδοσιακή που νομίζεις ότι νιαουρίζουν όλο το βράδυ γάτες μέσα στ’ αυτιά σου. Προς το pop το έλεγες, σε σωστή ένταση δεν ενόχλησε καθόλου.

Η εξυπηρέτηση, από τον Σον, ήταν άψογη! Τώρα θα μου πείτε, λογικό αφού δεν υπήρχε άλλη παρέα στο μαγαζί. Σπεύδω να σας προλάβω γιατί δυστυχώς αυτό δεν είναι αυτονόητο, αλλά θα το θίξω σε επόμενη κριτική. Αν μίλαγε βέβαια και λίγα Ελληνικά θα το εκτιμούσα ακόμα πιο πολύ, γιατί αν δεν είχαμε την φίλη που μιλούσε φαρσί το Αγγλικό… θα συνεννοούμασταν με την νοηματική! Κι αυτό όχι γιατί δεν ξέρουμε Αγγλικά (και δεν θέλω σχόλια σ’αυτό... ), αλλά γιατί κι ο φίλος μας ο Σον τα μιλάει στην Κινέζικη version…έχετε ακούσει Κινέζο να μιλάει Αγγλικά; Ε, δεν το λες κι ότι καλύτερο!

Πέρα όμως από αυτό, εγώ το θεωρώ και λίγο άκυρο να επισκέπτομαι εστιατόριο στην χώρα μου και να καλούμαι να μιλήσω άλλη γλώσσα για να συνεννοηθώ. Μια φορά θυμάμαι καλοκαίρι στην Κάρπαθο, σ’ ένα ψαροχώρι έσκασε μύτη μια τύπισσα που δεν ήξερε ούτε καλησπέρα να λέει… έλεος! Εννοείται ότι φύγαμε επιδεικτικά… άντε γειαααα!

Παραγγείλαμε:

- Σούπες (χ 4 μερίδες) καυτερές και ξινές, η μία εκ των οποίων ήταν κανονική με κοτόπουλο και η άλλες τρεις μόνο με λαχανικά.

Ο Son μας διαβεβαίωσε πως ο ζωμός τους είναι βρασμένος ξεχωριστά, χωρίς το κοτόπουλο. Τώρα αν δεν μας είπε την αλήθεια, τι να σας πω; Η αμαρτία δεν είναι δική μας, πάντως η γεύση κατά τα άλλα δεν είχε κάποια διαφορά.
Ήταν πολύ νόστιμες με αρκετή κάψα αλλά και στο ξινό τους ήταν ικανοποιητικές.

- Spring rolls λαχανικών, τα γνωστά, συμπαθητικά. Θα μπορούσαν να είναι και πιο μεγάλα σε μέγεθος, αλλά για αρχή είναι οκ.

- Γαρίδες κανταΐφι (χ 2 μερίδες τριών τεμαχίων έκαστη)… ένα πρωτότυπο εμφανισιακά ορεκτικό, που δεν έχω ξανασυναντήσει σε κινέζικο, και που γευστικά κέρδισε επίσης τις εντυπώσεις γι’ αυτό επαναλήφθηκε. Γαρίδες που τους είχαν αφαιρεθεί τα κεφάλια και το σώμα τους είχε τυλιχτεί με χρυσαφένιο φύλλο κανταϊφιού. Απ’ έξω ήταν τραγανές και μέσα ζουμερές. Απαραίτητες σε κάθε παραγγελία.

- Καλαμαράκια ροδέλες με τσίλι, πιπέρι, κρεμμύδι και πιπεριές πολύχρωμες. Salty chili peppercorn θα το βρείτε στον κατάλογο και πρόκειται για ένα πολύ νόστιμο, πρωτότυπο και γευστικό πιάτο.

- Νoodles με λαχανικά που γευστικά ήταν πολύ καλά, χωρίς όμως να έχουν κάποια ιδιαιτερότητα που θα τα έκανε να ξεχωρίζουν από τα υπόλοιπα που έχω δοκιμάσει.

- Ρύζι τηγανιτό με λαχανικά και κάρυ, που ζητήσαμε να μας αφαιρέσουν το αυγό. Συμπαθητικό παρά το ότι το κάρυ δεν ακούστηκε ιδιαίτερα!

- Γαρίδες σίσλινγκ χ 2 μερίδες. Σερβίρονται σε μαντεμένιο σκεύος στο οποίο και προφανώς έχουν ψηθεί, μέσα σε ξύλινη βάση και προσγειώνονται στο τραπέζι καυτά και…. τσιτσιριστά που λένε και στο χωριό μου. H μια μερίδα ήταν με μανιτάρια, κολοκύθια, μπαμπού, λάχανο, κρεμμύδι και η άλλη με πολύχρωμες πιπεριές, μαύρα φασόλια, φρέσκο κρεμμύδι και σάλτσα μαύρων φασολιών.

Νόστιμες και ζουμερές οι γαρίδες, με τα λαχανικά κομμένα σε μεγάλα καρέ και σοταρισμένα λίγο, δηλαδή διατηρούνταν τραγανά, πράγμα που για το γούστο μου τα κάνει λιγότερο αρεστά. Αναπόφευκτα τα συγκρίνω με το δικό μου συνοικιακό, που εκεί έρχονται ζουλιέν κομμένα άρα σαφώς καλύτερα ψημένα, δηλαδή πιο μαλακά. Αλλά αυτό είναι καθαρά θέμα γούστου.

- Κινέζικα λαχανικά σοταρισμένα, ήτοι φύλλα από κινέζικο λάχανο και μανιτάρια. Ένα πιάτο κερασμένο και καλοδεχούμενο, πλην όμως, φουλ του σκόρδου, οπότε το τίμησε περισσότερο η υπόλοιπη παρέα.

Τα φιλαράκια μου ήπιαν κάμποσα μπουκαλάκια σάκε, ποτό που παραπέμπει θα έλεγα λίγο στην γνωστή ρακή μας -ίσως στην πιο light μορφή της-, όμως μετά από δοκιμή, δεν πιστεύω ότι μπορεί να συγκριθεί. Επίσης ο φίλος μας ήπιε 2 μπύρες Tsingtao.

Πληρώσαμε 30€/άτομο ποσό που μοιάζει -και είναι- μεγάλο για ένα Σαββατόβραδο. Όμως δεν μπορώ να παραβλέψω το γεγονός ότι εκτός του ότι πήραμε πολλά πιάτα, τα πέντε από αυτά περιείχαν γαρίδες. Πράγμα που από μόνο του σε προετοιμάζει για τον τελικό λογαριασμό. Άρα θα ήταν άδικο να βαθμολογήσω το vfm βάσει της συγκεκριμένης επίσκεψης.

Άρα σε αυτή την περίπτωση κρίνω δίκαιο να σταθώ περισσότερο στην ποιότητα και την γεύση, δύο κατηγορίες στις οποίες αναμφισβήτητα το Oriental Kitchen κερδίζει τις εντυπώσεις. Προσθέτοντας και την εξυπηρέτηση νομίζω ότι έχει κάθε λόγο κάποιος που κινείται ή μένει στην περιοχή να το επισκεφθεί και πιστέυω ότι δεν θα τον απογοητεύσει.

Προτείνεται.