15 Μαι 2016

Μενητες λοιπον, τοσες κριτικες απο εμπιστους φιλους, σχετικα κοντα, ε ευλογα ειχε μπει στη λιστα μου εδω και καιρο. Επειδη ομως εχουμε κολλησει σε αλλα εστιατορια δεν ειχε τυχει να το επισκεφτω.

Ενα ανοιξιατικο βραδακι, ομως, ειπαμε με μια φιλη να το δοκιμασουμε, το θεωρουσα και ψιλοστανταρακι. Ειχα διαβασει τις κριτικες και ηξερα σε τι να κινηθουμε.
Φτανοντας ο χωρος μου αρεσε αρκετα κατσαμε εξω, στον πεζοδρομο και παροτι ειναι σε κεντρικο σημειο της Καλλιθεας(πολυ κοντα στον σταθμο) αποπνεει μια ηρεμια. Ο εσωτερικος χωρος χανει λιγο οποτε για αυτο κοβω ενα βαθμο.
Η εξυπηρετηση υπηρξε αψογη, μας καλωσορισαν με χαμογελο μας εδωσαν μεγαλουτσικο τραπεζι, εφτασε αμεσα νερακι και ψωμακι με ενα ντιπακι γιαουρτιου (το οποιο χρεωνεται περιπου 1ευρω στα δυο ατομα). Οτι χρειαζοταν ερχοταν αμεσα με χαμογελο και μια δοση χιουμορ τοσο, οσο επρεπε. Ξεκαθαρα 4αρι.

Οσον αφορα το φαγητο πηραμε μια μελιτζανοσαλατα(ωραιοτατη με καπνιστη επιγευση), ενα κοτοπουλο με μπεικον και κρεμα γαλακτος(δεν μπορουσε να μην ειναι νοστιμο αυτο το πιατο), μια πατατουλες τηγανιτες(κομμενες σε κυβακια, ισως πρωτα βρασμενες και μετα τηγανισμενες παντως εξαιρετικες και τραγανες), ενα συκωτακι ριγανατο(πεντανοστιμο και ζουμερο), τα τυροπιτακια με τη μαρμελαδα (αγαπημενος μου ο συνδυασμος τα εφαγα ολα μονη μου σχεδον)και μια μπυρα ζεος(6ευρω το 1λιτρο, αρκετα καλη τιμη, για μια αγαπημενη και εξτρα παγωμενη μπυρα) για τα παραπανω δωσαμε 27 ευρω και μειναμε υπερευχαριστημενες. Το μονο που θελει βελτιωση ειναι το ψωμακι τους, αλλα δεν κοβω βαθμο. Ισως εαν ειμασταν μεγαλυτερη παρεα θα ηταν καλυτερα θα δοκιμαζαμε περισσοτερα. Θα επανελθουμε παντως.

Για το vfm δεν εχω να πω κατι 14 ευρω το ατομο για γευστικο και ποιοτικο φαγητο σε ομορφο περιβαλλον. Προκειται για μια αξιολογη προσπαθεια στο ειδος του. Πολυ θετικο και το κερασμα ενος μικρου γλυκου στο τελος.
Εν ολιγοις για να τσιμπησει κανεις κατι νοστιμο και οικονομικο πινοντας τη μπυριτσα του(η οτιδηποτε αλλο)σε ενα ευχαριστο μερος με ευγενικους και χαμογελαστους ανθρωπους ειναι ότι πρεπει. Σιγουρα υπαρχουν αντιστοιχα μαγαζια γυρω σας, αλλα δωστε του μια ευκαιρια. Εμεις μειναμε εκει παραπανω απο 2,5 ωρες (γυναικειες συζητησεις καταλαβαινετε... ).

Υ. γ. το παρκαρισμα στα γυρω στενα ειναι ευκολο
Υ. γ.2 εαν σας εχει μεινει χωρος μια μπουγατσα απο το γειτονικο σαντε ειναι οτι πρεπει.

15 Μαι 2016

TOMIE