Ελληνική κουζίνα - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Θα ξεκινήσω με την επωνυμία του μαγαζιού που τη βρίσκω πρωτότυπη: μελίλωτος είναι ποώδες φυτό το οποίο συναντούμε και στη χώρα μας. Έχει θεραπευτικέςιδιότητες και είναι και βότανο. Την ονομασία του τη χρωστά στο γεγονός ότι έχει γλυκό άρωμα και γι΄ αυτό ελκύει τις μέλισσες.

Ως προς το συγκεκριμένο μαγαζί θα το χαρακτήριζα μοντέρνα ταβέρνα. Βρίσκεται σε ένα από τα κεντρικότερα σημεία της Αθήνας, αν και σε πεζόδρομο με λιγότερη βαβούρα. Τώρα που καλοκαιριάζει μπορεί άνετα να καθίσει κάποιος έξω. Φωτεινό, με έντονα χρώματα, μικρό όμως και λίγο στριμωγμένα τα τραπέζια ειδικά στον ημιόροφο που καθίσαμε εμείς ο οποίος δεν είναι κανονικός όροφος αλλά σαν εξώστης με μικρό μπαλκόνι. Γενικά το μαγαζί παραπέμπει στην παράδοση, καθώς έχει ρετρό διακοσμητικά αντικείμενα και παραδοσιακά τραπεζοκαθίσματα.

Η εξυπηρέτηση, αν και το μαγαζί δεν ήταν γεμάτο την ώρα που καθίσμαε, μια καθημερινή απόγευμα, ήταν υποδειγματικκή, πρόθυμη και πολύ γρήγορη.

Στα του φαγητού οφείλω να επισημάνω ότι το μενού είναι πάρα πολύ ενδιαφέρον με αρκετά πιάτα πρωτότυπα και δημιουργικά και συνδυασμούς γεύσεων ελκυστικούς. Διαθέτει πιάτα που καλύπτουν όλα τα γούστα: κρεατικά, ψαρικά, ζυμαρικά, σχάρας, burgers, πιο ελαφριά πιάτα (π. χ. με σολωμό) κλπ. Πραγματικά δεν ήξερα τι να πρωτοδιαλέξω.

Στην αρχή κατέφτασε σε πανεράκι ψωμάκι ζυμωτό λευκό και μαύρο. Κατά τα λοιπά παραγγείλαμε:

-πατάτες τηγανητές χοντρές (πιο χοντρές δεν έχω ξαναδεί στη ζωή μου πιστέψτε με! ) που ήταν όλα τα λεφτά, εξαιρετικές

-τυρόπιτα παραδοσιακή με χειροποίητο φύλλο, όχι ετοιματζήδικη αλλά σπιτική που θεωρώ ότι είναι must και από τα highlight του μαγαζιού

-σαρδελομάνα με χόρτα βραστά, πολύ νόστιμος συνδυασμός και αρκετά χορταστικό πιάτο

-καπνιστή χοιρινή μπριζόλα Κρήτης με μαρουλοσαλάτα, μανιτάρια και τυροκαυτερή με φέτα που ήταν πραγματικά λουκούμι. Η μπριζόλα ήταν λίγο σκληρή αλλά είχε μια μελωμένη κρούστα άλλο πράγμα και η μερίδα ήταν για 2 άτομα

Να επισημάνω ότι όλα τα πιάτα είχαν πολύ όμορφη παρουσίαση και ήταν νοστιμότατα, ενώ το νερό κατέφτασε σε κανάτα. Είχε απ΄ ό, τι είδα και πολύ εμδιαφέροντα και προκλητικά γλυκά αλλά δεν είχε μείνει κενός χώρος στο στομάχι μας για να δοκιμάσουμε. Γενικότερα μείναμε πολύ ικανοποιημένοι από το φαγητό και τις γεύσεις, πληρώσαμε 16 ευρώ το άτομο και σκάσαμε από το φαγητό. Ο Μελίλωτος είναι μια εξαιρετική λύση για να φάει κάποιος καλά αλλά και ιδιαίτερα πιάτα στο κέντρο της Αθήνας. Κινείται επίσης πολύ με delivery για όσους κινούνται ή εργάζονται στην πέριξ περιοχή.