Κίνα & Ν. Ασία - Ηλιούπολη - Καρέας, Αθήνα

Δύο χρόνια τώρα το συγκεκριμένο εστιατόριο διαφημίζει τον εαυτό του μέσω deal sites και μέχρι σήμερα δεν βρέθηκε κανένας φίλος του ask4food να γράψει μία κριτική. Εγώ βέβαια είχα ακούσει για το Fan Fan πριν μετακομίσει στο νέο του χώρο, στην οδό Ελευθερίου Βενιζέλου 162 στην Ηλιούπολη, όταν ακόμα βρισκόταν λίγα μέτρα πιο μακριά σε ένα στενάκι πίσω από τον Βασιλόπουλο της κεντρικής πλατείας.

Από τότε λοιπόν είχα ακούσει για τον πλούσιο και πολύ φθηνό μπουφέ του συγκεκριμένου εστιατορίου. Μάλιστα όταν το εστιατόριο μετακόμισε στη νέα του διεύθυνση τον Σεπτέμβριο του 2013, όλο έλεγα να το επισκεφθώ και κάθε φορά που κανόνιζα κάτι η επίσκεψη αναβαλλόταν. Επιτέλους λοιπόν ήρθε το πλήρωμα του χρόνου και η επίσκεψη έγινε από εμένα και τη γυναίκα μου Τρίτη βράδυ 10/05/2016, γύρω στις 10.00 χωρίς να προηγηθεί κράτηση.

Εντάξει, η αλήθεια είναι ότι ο χώρος δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο. Ουσιαστικά το εσωτερικό του μαγαζιού είναι πολύ μικρό, ίσα που χωράει δύο μεγάλους πάγκους για τον μπουφέ, μαζί με δύο ψυγεία για ποτά και παγωτά, ενώ υπάρχει και ένα πάσο που στο πίσω μέρος του βρίσκεται η κουζίνα. Ένας ημιυπαίθριος χώρος που κλείνει στα πλαϊνά με νάιλον, ουσιαστικά αποτελεί την κυρίως αίθουσα του εστιατορίου, η οποία είναι μεγάλη και απ’ ότι μέτρησα έχει περίπου 15 τραπέζια (μονά, διπλά και στρογγυλά για μεγαλύτερες παρέες), ενώ διαθέτει και τέσσερα τραπέζια έξω στο πεζοδρόμιο. Συνολικά μπορεί να χωρέσει γύρω στα 70 άτομα. Τη συγκεκριμένη ημέρα υπήρχαν γύρω στις 7-8 παρέες. Τα τραπέζια δεν είναι πολύ μεγάλα, όμως έχουν το θετικό ότι είναι αρκετά αραιά τοποθετημένα μεταξύ τους, σε σημείο που να μην «πνίγεσαι».

Εκτός από τα υφασμάτινα τραπεζομάντιλα, τα τραπέζια είναι καλυμμένα και με τα νάιλον τραπεζομάντιλα μιας χρήσης. Η διακόσμηση του χώρου είναι λιτή. Οι λάμπες είναι μέσα σε χάρτινα φαναράκια, ενώ υπάρχουν και διάφορες κορνίζες με ιδεογράμματα για να σου θυμίζουν ότι ήρθες σε κινέζικο. Η δε μουσική που ακουγόταν από τα ηχεία του καταστήματος ήταν κάτι σαν κινέζικο «καραόκε» αγγλόφωνων τραγουδιών…

Η εξυπηρέτηση με δυο λέξεις απλά τέλεια! Με το που μπήκαμε η μία από τις δύο κοπέλες του σέρβις μας πρότεινε να διαλέξουμε σε ποιο τραπέζι επιθυμούσαμε να κάτσουμε. Μάλιστα δεν υπήρξε κάποιο πρόβλημα όταν της είπαμε να διαλέξουμε να κάτσουμε σε ένα τεσσάρι, καθώς όπως προείπα το μαγαζί δεν ήταν πλήρως γεμάτο. Επειδή είχαμε πάει για τον μπουφέ, μας έφερε πιάτα και μαχαιροπήρουνα, ενώ στη συνέχεια μας έφερε εμφιαλωμένο νερό (αφού ερωτηθήκαμε) και τα ποτά μαζί με τα ποτήρια.

Καλά μέχρι εδώ, αλλά θα αναρωτηθεί κανείς γιατί τεσσάρι στη βαθμολογία για ένα εστιατόριο με ένα φαγητό από μπουφέ που είναι self-service; Γιατί πολύ απλά η εξυπηρέτηση από την δεύτερη κοπέλα, την Αγγελική, ήταν τόσο πρόσχαρη και επεξηγηματική, που όμοιά της σπάνια έχω δει σε εστιατόριο. Μας περιέγραψε αναλυτικά όλα τα πιάτα του μπουφέ, ενώ επειδή η γυναίκα μου δεν μπορούσε να φάει λαχανικά, της επεσήμανε πια πιάτα να αποφύγει. Κι όχι μόνο αυτό, αλλά προσφέρθηκε και της έφερε ρύζι ατμού και σούπα με νουντλς χωρίς λαχανικά, τα οποία δεν περιέχονταν στο μενού. Στο τέλος μας ρώτησε αν μας άρεσε το φαγητό και γενικά με την ευγένειά της μας κέρδισε σαν πελάτες.

Δεν είμαι ειδήμων της ασιατικής κουζίνας ώστε να έχω εξειδικευμένες γνώσεις επί του θέματος. Ωστόσο έχω επισκεφθεί ορισμένα κινέζικα της Αθήνας που διαθέτουν μπουφέ και σίγουρα μπορώ να έχω μία μικρή άποψη επί του θέματος. Η κουζίνα λοιπόν του Fan Fan (για όσους αναρωτιούνται, αυτό είναι το όνομα της κόρης του Κινέζου ιδιοκτήτη) είναι σε γενικές γραμμές καλή. Τα περισσότερα πιάτα που δοκίμασα ήταν καλομαγειρεμένα και τα τηγανιτά χωρίς ίχνος λαδίλας.

Αναλυτικά λοιπόν ο μπουφές εκείνη την ημέρα είχε τα εξής:
Από ορεκτικά:
- Δύο είδη σπρινγκ ρολς με λαχανικά, τα οποία ήταν πολύ νόστιμα
- Τηγανητά γούον τον με τυρί κρέμα. Το συγκεκριμένο ορεκτικό είναι το αγαπημένο μου. Νόστιμο και καλοτηγανισμένο φύλλο, ενώ εξίσου καλή ήταν και η γέμιση, αν και θα την ήθελα πιο πλούσια.
- Ντάμπλιγκ στον ατμό με κιμά και λαχανικά. Πολύ νόστιμα και ανάλαφρη γεύση.
- Τηγανητό κοτόπουλο. Δεν δοκίμασα, η γυναίκα μου πάντως μου είπε ότι ήταν νόστιμο.
- Μανιτάρι τυλιγμένο σε ζύμη, εξίσου νόστιμο ορεκτικό.
- Δύο σούπες, μία καυτερή και ξινή και μία νομίζω με κοτόπουλο και καλαμπόκι. Η πρώτη που δοκίμασα ήταν νόστιμη και ελαφρώς πικάντικη.
- Δύο σαλάτες που δεν δοκίμασα.
- Τρία είδη σάλτσας (δύο γλυκόξινες και μία πράσινη μέντα αλλά πολύ καυτερή. ) Οι γλυκόξινες ήταν καλές ενώ εμένα προσωπικά ως λάτρης των καυτερών μου άρεσε και η τελευταία, η οποία όμως θέλει προσοχή γιατί αν σου ξεφύγει στην ποσότητα είναι υπερβολικά καυτερή. Είχε επίσης και soya sauce.

Από συνοδευτικά και κυρίως:
- Δύο είδη νουντλς, ένα λεπτό και ένα πιο χονδρό, με λαχανικά και με αυγό. Τα λεπτά μου άρεσαν ιδιαίτερα, ενώ το άλλο πιάτο ήταν παραβρασμένο και άνοστο.
- Χοιρινό με μανιτάρια και μπαμπού το οποίο ήταν πολύ μαλακό, αλλά μέτριο σαν γεύση.
- Πάπια Πεκίνου (δεν δοκίμασα, επιφυλάσσομαι για την επόμενη φορά)
- Κοτόπουλο με λαχανικά και γλυκόξινη σάλτσα. Πολύ νόστιμο, ίσως το καλύτερο από τα κυρίως.
- Είχε και δύο είδη σούσι που δοκίμασα από ένα κομματάκι, τα οποία όμως μου φάνηκαν αδιάφορα, χωρίς όμως να έχω κάποια γνώση επί του θέματος, αφού μόνο άλλη μία φορά έχω δοκιμάσει σούσι στη ζωή μου.

Και για το τέλος η κοπέλα μας παρότρυνε να αφήσουμε χώρο για σοκολατόπιτα με παγωτό η οποία απλά δεν παίζεται! Πολύ νόστιμη και σιροπιαστή και μπορείς να τη συνοδεύσεις με παγωτό σοκολάτα, φυστίκι, κρέμα και στρατσιατέλα. Από τις ωραιότερες σοκολατόπιτες που έχω φάει στη ζωή μου. Είχε και μπανάνα τηγανητή μέσα σε ζύμη, η οποία μου φάνηκε αδιάφορη.

Ο λογαριασμός ανήλθε στα 28,80 € για δύο άτομα. Ο μπουφές κοστίζει 12 € / άτομο και ισχύει τα βράδια κάθε Τρίτη, Τετάρτη, Παρασκευή και Σάββατο ενώ την Κυριακή το μεσημέρι κοστίζει 15 €. Το εμφιαλωμένο νερό κοστίζει 2 €, ενώ μία μπύρα Tsing Tao που δοκίμασα έκανε 2,80 €.

Σε γενικές γραμμές πρόκειται για ένα καλό και άκρως οικονομικό κινέζικο εστιατόριο των Νοτίων Προαστίων. Ειδικά την τιμή του βραδινού μπουφέ στα 12 € το άτομο, αλλά και 15 € την Κυριακή, νομίζω ότι δύσκολα την ανταγωνίζεται κάποιο άλλο κινέζικο. Εγώ το προτείνω ανεπιφύλακτα σαν μία τίμια και οικονομική πρόταση και τώρα που το έμαθα σίγουρα θα το ξαναεπισκεφθώ.