Μεζεδοπωλεία - Γλυφάδα, Αθήνα

To Μezze στη Γλυφάδα το είχα από καιρό βάλει στη λίστα των μελλοντικών επισκέψεών μου, αλλά όλο κάτι άλλο ανέκυπτε και πάντα το ανέβαλλα για σχεδόν 1 χρόνο τώρα.

Το Σάββατο 14/5, πήρα όμως τη μεγάλη απόφαση.
Μετά από βόλτα στην ευρύτερη περιοχή της Γλυφάδας, καταλήξαμε δύο άτομα, σχετικά νωρίς (γύρω στις 21:00), στο εστιατόριο αναζητώντας την τύχη μας και νέες γευστικές εμπειρίες.
Εκείνη την ώρα στο εστιατόριο βρίκσονταν γύρω στις 3 παρέες στον εξωτερικό (κλειστό με πέργκολα) χώρο του, και άλλες 2 στον εσωτερικό(κυρίως) χώρο του.
Ενας από τους σερβιτόρους μας αντιλήφθηκε άμεσα και μας ρώτησε πρώτα απ όλα εαν είχαμε κράτηση και αμέσως μετά εαν θέλαμε τραπέζι στους καπνίζοντες ή μη.

Μέχρι εδώ καλά σκεφτήκαμε, γιατί κατευθυνθήκαμε στον εσωτερικό χώρο του καταστήματος που προορίζεται γαι τους μη καπνίζοντες, πράγμα που διαπιστώσαμε μάλιστα κατά την παραμονή μας στο κατάστημα.
Παρά το γεγονός οτι είμασταν δύο, μας πρότεινε και μεγαλύτερο τραπέζι των 5 ατόμων, γεγονός που μας χαροποίησε, δείχνοντας με τον τροπο αυτό τον επαγγελματισμό του, μια και η ώρα και η πληρότητα του καταστήματος, επέτρεπε να πάρει τέτοια πρωτοβουλία, γεγονός που μας χαροποίησε περισσότερο.
Ο εσωτερικός χώρος είναι ζεστός, με χαμηλό σχετικά φωτισμό.
Παντού κυριαρχούν ως βασικό συστατικό της διακόσμησης του χώρου, παλιά αντικείμενα, όπως παλιές πόρτες, παντζούρια, σούστες από παλιά κρεβάτια, καλάθια κλπ, τα οποία είναι τοποθετημένα είτε στους τοίχους, είτε στα ταβάνια, συνθέτοντας ένα πολύ διαφορετικό τοπίο στη διακόσμηση, αρκετά πρωτότυπο και διαφορετικό.

Τα φωτιστικά, απαρτίζονται από στρογγυλές τάβλες, από τις οποίες αναρτώνται ανεστραμμένα βάζα, όπου μέσα υπάρχει το κατάλληλο φωτιστικό.
Γενικά όλος ο χώρος αποπνέει, μαι ιδιαίτερη αίσθηση.
Ο εξωτερικός χώρος, που απευθύνεται στους καπνιστές, είναι εξ ορισμού λιγότερο πρωτότυπος, μια και πρόκειται γαι επέκταση καλαίσθητης πέργκολας, που δεν επιτρέπει βεβαια ιδιαίτερες παρεμβάσεις. Είναι όμως και αυτός αρκετά ζεστός και με θέα επί της οδού Αγγ. Μεταξά, όπου βρίσκεται το εστιατόριο.
Το κατάστημα είναι γωνιακό (Μεταξά και Φοίβης), στο κομάτι της Γλυφάδας που έχει αναπτυχθεί κυρίως τα τελευταία χρόνια, προς την περιοχή του Κολυμβητηρίου, κέντρο απόκεντρο, ώστε να μην είσαι μέσα στη βαβούρα της οδού Ζησιμοπούλου, αλλά και πάρα πολύ κοντά της, εαν θελήσεις να περάσεις και από εκεί.
Οι τουαλέτες ολοκάθαρες και με όλα τα χρηστικά.

Μια πρωτη γεύση έδωσα ήδη για τους σερβιτόρους, που αποδείχθηκαν πολύ ευγενικοί, επαγγελματίες και με μεγάλη ανταποκριτικότητα.
Ρωτηθήκαμε εαν θέλουμε εμφιαλωμένο ή νερό βρύσης, πράγμα που και αυτό μας άρεσε και εντός ολίγου κατέφθασε το νερό (το οποίο ανανώθηκε κατά τη διάρκεια της παραμονής μας μάλιστα χωρίς καν να το ζητήσουμε), καθώς και μια ντιπ με βάση το γιαούρτι και μερικές φέτες ψωμιού, ελαφρά ψημένες, ώστε να είναι ζεστές.
Οι κατάλογοι, ξύλινοι, καλαίσθητοι, στην ουσία αποτελούνται από μια σέλίδα με τα απολύτως απαραίτητα, χωρισμένα σε δύο βασικές κατηγορίες, κρεατικών και ψαροειδών.
Θα έλεγα, οτι το κατάστημα δεν έχει σαφή προσανατολισμό στην κατηγορία του φαγητού και αν και ανήκει στον όμιλο του Καστελόριζου, ο βασικός προσανατολισμός του νομίζω ότι είναι μάλον περισσότερο στο κρέας, επιτρέποντας όμως στους πελάτες να μην ξεχνούν τις βασικές καταβολές της ιδιοκτησίας και να δίνουν την ευκαιρία να γευτούν και επιλεγμένες γεύσεις θάλασσας.

Γενικά το μενού θα έλεγα οτι είναι λιτό όσο πρέπει, με αρκετά ορεκτικά και αναλογικά λίγα κυρίως πιάτα.
Επιλέξαμε ως ορεκτικό μια μανιτάρια με γραβιέρα, που ομολογουμένως ήταν πολύ καλό, σερβιρισμένο σε μικρό κατσαρολάκι, με ωραία μυρωδικά. Το μόνο φάουλ ήταν οτι η ποσότητα της γραβιέρας ήταν εξαιρετικά μικρή. Κόστος στα 7 ευρώ. Ποσότητα ικανοποιητική για το κόστος του πιάτου.

Ως κυρίως, επιλέξαμε μια σούβλα κοτόπουλου για δύο άτομα, σερβιρισμένη σε μια πιατέλα μεταλλική, με τη σούβλα από πάνω αναρτημένη, συνοδευόμενη από φρέσκιες πατάτες, λεπτοκομένες. Η γεύση ήταν καλή, εύγεστο ως κρέας, οι πατάτες όμως ήταν αναλογικά λίγες για διπλή μερίδα. Επίσης η πιατέλα, αν και εντυπωσιακή, ήρθε εντελώς στεγνή. Θα περίμενα να έχει έστω μια πίτα μαζί με τις πατάτες, ή έστω ένα ίχνος σαλατικού, τύπου ντομάτας κλπ. Η ποσότητα του κρέατος ήταν ικανοποιητικότατη για δύο άτομα. Κόστος στα 18,5 ευρώ, λογικό value for money, με μόνη παραφωνία την παρτήρηση για τα συνοδευτικά.
Μια μπύρα των 500 ml που πήραμε χρεώθηκε στα 3 ευρώ, το δε κουβέρ που ανέφερα στην αρχή, χρεώθηκε 1,3 για κάθε άτομο δηλ 2,6 συνολικά (εδώ ήταν το μόνο φάουλ του καταστήματος δεδομένου οτι το κόστος για τις 6 φετούλες ψωμί μαζί με τη ντιπ το θεωρώ μάλον προς το αρκετά ακριβό), χωρίς να δικαιολογείται από κάτι ιδιάιτερο είτε ως γεύση είτε ως πρωτοτυπία.

Σύνολο λογαριασμού στα 31,1 ευρώ μαζί με τα ποτά, ή εαν προτιμάτε 28,1 χωρίς τα ποτά κατατάσσοντας το εστιατόριο στην κατηγορία 10-16. Βέβαια, εαν επιλέγαμε άλλα κυρίως ή περισσότερα ορεκτικά, μάλον το εστιατόριο μπορεί σχετικά εύκολα να ταξινομηθεί στην αμέσως επόμενη κατηγορία.
Για το τέλος, μας προσφέρθηκε κέρασμα παγωτό με γλυκό καρότο, σωστή κίνηση, αφού μάλιστα προηγουμένως ο σερβιτόρος που μάζεψε το τραπέζι, μας ρώτησε και ενδαιφέρθηκε εαν όλα ήταν καλά.
Πληρωμή με κάρτα και απόδειξη (πάντα το συγκαταλέγω στα θετικά), οι δε χρόνοι του σερβιρίσματος και η αλληλουχία και σειρά των πιάτων ήταν εξαιρετική.

Κατά την έξοδο μας χαιρέτησαν ευγενικά, παρά το γεγονός οτι εκείνη την ώρα το εστιατόριο ήταν ασφυκτικά γεμάτο και μέσα και έξω.
Συμπερασματικά, 3 ντοματούλες στη γεύση, 3 στο χώρο, 4 στην εξυπηρέτηση γιατι ομολογουμένως ήταν υποδειγματική(και με χαμόγελο), 3 στο vfm.
Το θεωρώ μια τίμια πρόταση για το περιβάλλον που προσφέρει σε συνδυασμό με το φαγητό και την κατηγορία τιμής και τολμώ να το συστήσω στην κοινότητα του ask4f.

ΥΓ 1 Για κρατήσεις μέσω etable το εστιατόριο προσφέρει εκπτώσεις 10% όλες τις μέρες εκτός Σαββάτου
YΓ 2 Δίπλα του ακριβώς έχει σχετικά πρόσφατα ανοίξει το καινούργιο ιταλικό Ramino, συμφερόντων και αυτό του ιδίου ομίλου, το οποίο επιφυλάσσομαι να επισκεφθώ εν ευθέτω χρόνω.