Ψαροταβέρνες - Κερατσίνι, Αθήνα

Mes que un club!!!

H φράση αυτή είναι συνυφασμένη με το καμάρι της Καταλονίας, την Μπαρτσελόνα, μία από τις πιο φημισμένες ποδοσφαιρικές ομάδες του κόσμου η οποία απολαμβάνει παγκόσμιας αναγνώρισης. Το γνωρίζω ότι ξεκινάω κάπως διαφορετικά, αλλά φίλοι μου, όλα είναι θέμα προτεραιοτήτων!

Κάποιος μπορεί να γουστάρει να βγαίνει κάθε μέρα σε νέα μαγαζιά μη βάζοντας κ.. λο κάτω ενώ ένας άλλος να αράζει με φραπεδιά στον καναπέ του σπιτιού του. Εγώ πάλι (και αυτό είναι προβληματάκι κάποιες φορές), προτιμώ να αθλούμαι και να τρέχω πίσω από μια μπάλα του βόλεϊ. Αν δε το κλίμα είναι τόσο καλό στην ομάδα όπως το αθλητικό έτος 2015-16, δε βρίσκω τον λόγο να ψάχνω για επιβεβαίωση σε άλλες δραστηριότητες! Φυσικά η αρχαία ρήση "Παν μέτρον άριστον" είναι σοφή κι έτσι και σε νυχτερινά κέντρα θα πάμε, και τα ταξίδια μας θα κάνουμε και στο γήπεδο να υποστηρίξουμε την αγαπημένη μας ομάδα θα τρέξουμε! Αρκεί να μην καταντήσουμε για τα πανηγύρια.

Μes que un club λοιπόν.... Κάτι παραπάνω από ένας σύλλογος, η ερμηνεία του motto!

Αυτή είναι η φράση που μου έρχεται στο μυαλό μετά από τις τόσες επισκέψεις μου στο Ταξιδεύοντας. Απόδειξη αυτού είναι πως έχω, ήδη, γράψει 2 κριτικές, αν και απέφυγα συνειδητά να γράψω για τη βραδιά γευσιγνωσίας στα Βόρεια. Ο λόγος που επανέρχομαι και με μία τρίτη, δεν είναι για να προσθέσω επιπλέον πληροφορίες για πιάτα που έχω, ήδη, δοκιμάσει και συνήθως παραγγέλνω. αλλά, περισσότερο, για να αναδείξω την προσωπικότητα του καταστήματος και να παραθέσω προσωπικές εμπειρίες από διάφορες επισκέψεις μου, το τελευταίο διάστημα.

Οι άνθρωποι που κρατούν τα ηνία του καταστήματος είναι ο Κώστας και δευτερευόντως ο Θανάσης ο οποίος, μάλιστα, έχει κάνει και σχετικές σπουδές. Πάντα δίνουν τον καλύτερο τους εαυτό για να εξυπηρετήσουν και να ικανοποιήσουν και τον πιο απαιτητικό πελάτη. Αυτό δε σημαίνει ότι το επιτυγχάνουν πάντα και η αλήθεια είναι ότι αναγνωρίζουν και τα λάθη τους. Άλλωστε, όπως και στον αθλητισμό, δεν υπάρχει μόνο η νίκη, αλλά και η ισοπαλία καθώς και η ήττα.

Στα μάτια τα δικά μου, όμως, το Ταξιδεύοντας είναι το "λιμάνι" που καταφεύγω είτε όταν θέλω να έχω μια ποιοτική έξοδο χωρίς δυσάρεστες εκπλήξεις, είτε όταν βρίσκομαι σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης. Κι επειδή έγινε λόγος τώρα τελευταία για πηγαινέλα.... το θέμα δεν είναι ποιος πάει και ποιος γυρίζει... ο σκοπός και η χαρά του να γράφεις στο παρόν site είναι η ανακάλυψη νέων, ωραίων μαγαζιών ή, στη χειρότερη, η αποφυγή τους.

Όταν Καθαρά Δευτέρα παίρνεις τηλέφωνο και λες "Κώστα θέλω τραπέζι", δε θα "ρίξει" κάποιον πελάτη του που είχε προνοήσει, για να εξυπηρετήσει έναν φίλο. Απλά μου είπε "Είμαι κλεισμένος από τις 12 το μεσημέρι έως τις 10 το βράδυ"...

"Εστω να μας τα ετοιμάσεις να τα φάμε σπίτι"....

"Πες τι θες και έλα σε μισή ώρα να τα πάρεις"...

2 καλαμαράκια γόνους, γαρίδες σαγανάκι, σκουμπρί καπνιστό και σαρδέλες φιλεταρισμένες. Με έφερε σε δύσκολη θέση καθώς λεφτά ΔΕΝ μου πήρε, πιθανόν αισθανόμενος ότι δε με εξυπηρέτησε, πιθανόν, επειδή ήθελε να με ευχαριστήσει και έτσι ένιωσε.

Όταν έχεις αρρωστήσει και ζητάς μια ψαροσουπίτσα ακούγοντας τον Θανάση να λέει στην κουζίνα "Βάλε μια ενισχυμένη μερίδα και γρήγορα" και "μην τολμήσεις να δώσεις χρήματα, φύγε μη γίνεις χειρότερα"... πως αντιδράς;

Ναι με γνωρίζουν καλά τα παιδιά και ας πούμε ότι έχω και τα τυχερά μου, σε καμία περίπτωση όμως, αυτό δε σημαίνει πως αντιμετωπίζουν διαφορετικά τους υπόλοιπους πελάτες τους. Σέβονται το κάθε ευρώ που κάποιος θα ξοδέψει στο μαγαζί τους. Είτε πας με σκοπό να δώσεις 15 ευρώ/άτομο είτε 30 εκείνοι θα "ζυγίσουν" τα δεδομένα ώστε να μην ξεφύγεις. Και να ξέρετε... Τα γλυκά κερασμένα, αν έχει φρέσκο τσιζκέικ είμαι σίγουρος ότι θα γίνετε κι εσείς φανατικοί οπαδοί σαν την αδελφή μου. Sorbet λεμόνι και μαστίχα ή κάποιος άλλος επιδόρπιος οίνος είναι προβλεπέ και κέρασμα, σαν ένδειξη ότι σε ευχαριστούν. Ακόμα και συστημένους φίλους όταν στέλνω, δε θυμάμαι να έχει φύγει κανείς δυσαρεστημένος... πολλές φορές και τα ποτά κερασμένα από το μαγαζί. Και μη σας φαίνεται ασήμαντο, δε θέλει και πολύ με 2 ουζάκια και κάποιες μπύρες να ανέβει το κόστος.

Για το φαγητό δεν έχω να πω πολλά περισσότερα από όσα έχω ήδη πει. Όλα από αρκετά καλά μέχρι άριστα. Μην τολμήσετε και ζητήσετε κρεατικά. Στο Κερατσίνι βρίσκεται ο βυθός της θάλασσας. Τολμήστε να ζητήσετε κάποιο πιάτο που δεν προσφέρεται στον κατάλογο, π. χ. μου έχουν προτείνει 2-3 φορές που έχω κλείσει τραπέζι κάποιες μέρες νωρίτερα να μου ετοιμάσουν μακαρονάδα με αυγά ψαριών αν και ακόμα δεν τα έχω καταφέρει να τη δοκιμάσω. Ως must του μαγαζιού που προτείνω οπωσδήποτε να δοκιμάσετε είναι τα παρακάτω:

- Γαριδομακαρονάδα, φάρμακο πριν πας για ύπνο.. Φάε και διπλή μερίδα και... καληνύχτα! Ίσως κάποιες φορές οι γαρίδες είναι λίγο πιο σφιχτές αλλά το παραβλέπω.

- Φιλέτο από 2ης διαλογής ψάρι (βλέπε μπάφα, κοκκάλι ή κάποιο παρεμφερές). Τόσο ζουμερό που κάποια μεσημέρια πήγα μόνο για αυτό.

- Σαρδέλες, πιο ζουμερές και ψωμωμένες δεν παίζει να υπάρχουν.

- Το φημισμένο βασιλικό καβούρι με βούτυρο Κέρκυρας για το οποίο ο φίλος Γιάννης επιστρέφοντας μετά από τρίωρο ταξίδι απ το γυναικοχώρι έκανε στάση για το ξαναγευτεί. Αφήστε που όποτε και να το κανονίσουμε δεν έχει πρόβλημα να διανύσει όλη την απόσταση απ΄το Παγκράτι.

- Σαλάτα με τομάτα, χοντρό αλάτι και κάπαρη. Στανταράκι στην παραγγελία και ποτέ δεν έτυχε η τομάτα να μην είναι φρέσκια και νόστιμη, ακόμα και τον χειμώνα.

- Μια νέα παρασκευή που δοκίμασα ήταν πλιγούρι με μικρό γαριδάκι και καλαμπόκι. Καλοκαιρινό, κρύο πιάτο με σωστή αναλογία υλικών που αποτελεί έναν νόστιμο μεζέ.

Δε θέλω να αναφερθώ σε άλλα πιάτα, για να μη σας στερήσω τη χαρά της ανακάλυψης, ούτε όμως να πάτε προετοιμασμένοι για το τέλειο. Να πάτε με καλή διάθεση όπως θα πηγαίνατε να παρακολουθήσετε μία παράσταση.

Κατά την προσωπική μου άποψη, λοιπόν, δεν έχει σημασία ποιό είναι το πιο δημοφιλές εστιατόριο, ούτε το πιο fashionable. Mπορεί το Ταξιδεύοντας να μην έχει πάρει κάποιο βραβείο Χρυσών Σκούφων, ούτε να είναι σε hot περιοχή (αν και πλέον απέκτησε και αδερφάκι). Για μένα μετράει περισσότερο το δίδυμο Κώστα-Θανάση, κάτι αντίστοιχο με το δίδυμο των Σπανούλη-Πρίντεζη στο μπάσκετ, οι οποίοι αντιπροσωπεύουν τον ΑΡΧΗΓΟ και τον υπαρχηγό, που θα κοιτάξουν πρώτα το καλό της ομάδος, στην προκειμένη βλέπουν τον πελάτη σαν άνθρωπο και όχι σαν ευρώ, και μετά θα κοιτάξουν την πάρτη τους (επιχείρηση).

Ο καθένας λοιπόν έχει τα δικά του κριτήρια και τις προτιμήσεις του. Εγώ, για παράδειγμα, προτιμώ να κάνω 3 επισκέψεις στο Ταξιδεύοντας στο οποίο με κάνουν να αισθάνομαι σαν βασιλιάς πλέον, παρά μία σε αμφιβόλου ποιότητας εστιατόριο που θα είμαι ένας ανάμεσα στο πλήθος. Πιστέψτε με όμως πως ΔΕΝ νιώθω καθόλου πρώτος στο χωριό παρά δεύτερος στην πόλη. Το Ταξιδεύοντας έχει πλέον το δικό του σταθερό κοινό και όπως φαίνεται από τη βαθμολογία στο site μας, το αδερφάκι στα Βόρεια φιγουράρει στις πρώτες θέσεις, ενώ, και το πρωτότοκο είναι σταθερά κοντά στην 30άδα με πλήθος καλών κριτικών.

Κλείνοντας την κριτική μου θα αναφέρω μια χαρακτηριστική δήλωση του ΜΗ-ιπτάμενου Ολλανδού αλλά παικταρά Ντένις Μπέργκαμπ (γνωστού για τον φόβο του με τα αεροπλάνα)...

Όταν ξεκινάς να υποστηρίζεις έναν σύλλογο, δεν τον υποστηρίζεις λόγω των τροπαίων ή λόγω ενός παίκτη ή της ιστορίας, τον υποστηρίζεις επειδή βρίσκεις τον εαυτό σου κάπου εκεί - βρίσκεις ένα μέρος που ανήκεις.

Εγώ λοιπόν, βρίσκω τον εαυτό μου και το νόημα της εξόδου μου, μαζί με φίλους και συγγενείς στο Ταξιδεύοντας. To Ταξιδεύοντας είναι κάτι παραπάνω από ένα μαγαζί που πας απλώς για να φας... Εκεί βρίσκω τον εαυτό μου και χαλαρώνω.

Υ. Γ Φίλε Κώστα να με συγχωρείς αλλά πλέον έχουμε αντιγράψει κάποιες συνταγές όταν χρειαστεί να μαγειρέψουμε στο σπίτι μας!

Σημασία δεν έχει ο προορισμός αλλά το Ταξίδ(εύοντας)...

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη VAGELIS.