Ταβέρνες με τραγούδι - Καμίνια - Ν.Φάληρο, Αθήνα

Το Οινομαγειρείον Ζωοδόχος Πηγή βρίσκεται σχετικά κοντά στην Πειραιώς στο ύψος περίπου της Ελαΐς και πήρε προφανώς την ονομασία του από το ομώνυμο εκκλησάκι που βρίσκεται πλησίον του. Πρόκειται για πολύ παλιό μαγαζί, βγαλμένο από ελληνική ταινία. Κάποτε πρέπει να ήταν παντοπωλείο. Το πρωτότυπο είναι ότι το μαγαζί είναι μακρόστενο. Ο φωτισμός χαμηλό, γεγονός που προσδίδει ιδιαίτερη ατμόσφαιρα στο χώρο και του πάει πολύ, παραδοσιακά τραπεζοκαθίσματα και αρκετά ρετρό διακοσμητικά αντικείμενα όπως παλιές ζυγαριές, πολύχρωμα πιάτα και καρέκλες καρφωμένα και κολλημένα σε μια πλευρά ψηλά εν είδει διακόσμησης, κρεμασμένα σκόρδα και κρεμμύδια και άλλα πολλά. Μου έκανε εντύπωση ότι το μαγαζί το προτιμάει πολύ νεολαία. Το μόνο αρνητικό του ήταν η μεγάλη βαβούρα από τους θαμώνες, παρά το γεγονός ότι η μουσική ήταν σε κανονικά επίπεδα έντασης.

Η εξυπηρέτηση μοναδική, απλή και ανεπιτήδευτη, γρήγορη και γεμάτη ανθρωπιά, χαμόγελο, ζεστασιά, νόμιζες ότι πήγες σε φιλικό σπίτι επαρχίας όπου η φιλοξενία είναι το α και το ω.

Τι να πω για το φαγητό... Το μαγαζί σερβίρει ελληνικές γεύσεις αρκετά πειραγμένες και δημιουργικές, φτιαγμένες με μαεστρία και μεράκι. Στον κατάλογο δεν θα βρείτε ατελείωτες λίστες πιάτων αλλά εκλεκτά εδέσματα που να μην ξέρεις τι να διαλέξεις παρά το γεγονός ότι την ημέρα που το επισκεφθήκαμε (αν και Σάββατο βράδυ) αρκετά από τα πιάτα του καταλόγου, όπως πρόλαβε να μας ενημερώσει ο σερβιτόρος, δεν υπήρχαν. Αυτό διευκόλυνε ίσως την επιλογή μας γιατί πραγματικά θα ήταν πολύ δύσκολη. Στην αρχή κατέφτασε πανεράκι με ζεστές ψημένες φέτες ψωμιού και η κανάτα με το νερό. Γενικά η κουζίνα του διακρίνεται σε μεγειρευτά και σχάρας πέρα από τα ορεκτικά και τις σαλάτες. Εμείς λοιπόν προτιμήσαμε:

-πατάτες μαγειρεμένες στη γάστρα σε ζωμούς κρεάτων και μελωμένες: πιάτο λουκούμι, πεντανόστιμο, οι πατατούλες στρογγυλές ήταν όνειρο και πολύ μαλακές

-chips πατάτας με τηγανητά αυτά: έρχεται τηγανάκι με πατάτες τραγανές ψημένες σε μορφή τσιπς με 2 τηγανητά αυγά, κλασικό παραδοσιακό πιάτο, πολύ χορταστικό

-2 πιάτα με μπουκιές κοτόπουλου και μανιτάρια: το ένα το παραγγείλαμε με πατάτες τηγανητές και το άλλο με παπαρδέλες: απογειωτική νοστιμιά. Εδώ να επισημάνω ότι θέλαμε να παραγγείλουμε άλλο πιάτο και όχι το ίδιο εις διπλούν. Μάλιστα μας το είπε και ο σερβιτόρος που πήρε την παραγγελία προτείνοντάς μας να δοκιμάσουμε και κάτι άλλο από τα ενδιαφέροντα πιάτα του καταλόγου. Ωστόσο επειδή αρκετά πιάτα δεν υπήρχαν όπως προανέφερα και επειδή κάποια ούτως ή άλλως δεν είναι της αρεσκείας μας, εκτός αν επιλέγαμε σχάρας που πιο συνηθισμένα, αποφασίσαμε να επιλέξουμε το ίδιο με διαφορετικό συνοδευτικό. Η επιλογή μας πάντως μας δικαίωσε γιατί ήταν εξαιρετικής νοστιμιάς και γεύσης!

-1 κόλα

-1/4 κόκκινο κρασί χύμα ξηρό εξαιρετικό

Στο τέλος μας κέρασαν εξαιρετική μους γιαουρτιού λεμόνι με τρίμμα μπισκότου από πάνω, ελαφριά, καθόλου λιγωτική, δροσερή και ό, τι έπρεπε μετά από ένα τέτοιο φαγητό.

Για όλα τα παραπάνω ο λογαριασμός ανήλθε στα 33 ευρώ. Σκάσαμε από το φαγητό, οι γεύσεις ήταν εξαιρετικές και το περιβάλλον της ταβέρνας πολύ πολύ όμορφο. Έφυγα με τις καλύτερες εντυπώσεις. Θεωρώ ότι αυτό το οινομαγειρείο είναι πραγματικό διαμαντάκι χωμένο κάπου στα Καμίνια, που όμως όσοι αναζητούν το ιδιαίτερο ή το ψαγμένο γευστικά, είναι θέμα χρόνου να το εντοπίσουν και να το τιμήσουν, Δεν θα χάσουν!