Multi Ethnic - Αγ. Ανάργυροι, Αθήνα

Ανοιξιάτικο σαββατόβραδο ψάχνουμε, μία παρέα 4 ατόμων πού να πάμε για φαγητό. Εγώ, έχοντας πάρει τον άτυπο ρόλο του εκπαιδευτή των φίλων σε νέες, εξωτικές γεύσεις και μετά από έρευνα στο ask4food, προτείνω μαροκινό φαγητό στο Fatima's.

Η αλήθεια είναι πως, αν δεν ξέρεις καλά την περιοχή, μπορείς να μπερδευτείς. Ένα gps ή, όπως στην περίπτωσή μας, ένας φίλος που έχει... καταπιεί gps, μπορεί να λύσει το πρόβλημα.
Θέμα παρκιγκ δε θα συναντήσετε. Απέναντι από την ταβέρνα, βρίσκεται ένα πάρκο, που τις καλοκαιρινές βραδιές ομορφαίνει και δροσίζει τη γειτονιά.
Η απλότητα με λίγα παραδοσιακά στοιχεία χαρακτηρίζει το μαγαζί. Μερικά φαναράκια κι η χαρακτηριστική διακόσμηση με ανθάκια στα παράθυρα, δίνουν έναν πολύ διακριτικό έθνικ τόνο. Για να πω την αλήθεια, μια και το Μαρόκο μου φέρνει στο νου όμορφα χρώματα, θα ήθελα λίγο περισσότερο έθνικ, αλλά αυτό είναι προσωπική εκτίμηση.

Η Φατίμα, η ιδιοκτήτρια, μία ευγενική κι εξυπηρετική κυρία, έχει έρθει από τη χώρα της, λόγω του γάμου της με έναν Έλληνα. Μαγειρεύει η ίδια, καθημερινά, μαροκινές κι ελληνικές σπεσιαλιτέ που τις σερβίρει στο μεζεδοκαφενείο της.
Επιλέξαμε να καθήσουμε στον εξωτερικό στεγασμένο χώρο. Η μουσική που συνόδεψε το δείπνο μας ήταν ελληνική (ποιοτικά τραγούδια), δε μας ενόχλησε, όμως.
Παραγείλαμε:
> 1 σαλάτα ταμπουλε, φρέσκια και δροσερή. Κάποιος από την παρέα τη βρήκε κάπως αλμυρή, εμένα μου φάνηκε οκ.
> 1 κοτόπουλο με πιλάφι. Υπέροχο! Ποίημα!
> 1 ταζίν μοσχάρι με δαμάσκηνα κι αμύγδαλα. Το ταζίν είναι το παραδοσιακό κωνικό, πήλινο σκεύος, μέσα στο οποίο ψήνεται το φαγητό, κάτι σαν κωνική γάστρα. Καταπληκτικό! Αν το πάρετε, μην αφήσετε το ζουμάκι να πάει χαμένο! Κάντε βούτες!

>1 μερίδα φαλαφελ. Τα κεφτεδάκια από ρεβίθι. Πολύ ανώτερα από αυτά που έχουν πλημμυρίσει το κέντρο της Αθήνας!
> μελιντζανοσαλάτα. Μας προσφέρθηκε με πάστα καυτερή, χαρίσα λέγεται, την οποία τίμησαν οι άντρες της παρέας. Πολύ καλή επίσης.
> 1 μερίδα μαροκινά κεμπαμπάκια. Πολύ γευστικά!
Ψωμί και νερό σε κανάτα έφτασαν στο τραπέζι μας.
Ήπιαμε 1 κιλό κρασί και μας κέρασαν κι άλλο μισό.
Περάσαμε όμορφα! Χορτάσαμε και την ώρα του λογαριασμού δώσαμε 42€, ποσό πολύ καλό για αυτά που απολαύσαμε.

Η Φατίμα ή Φάτιμα, όπως είναι κανονικά τ' όνομά της, μας κέρασε κιόλας. Μας έδωσε να δοκιμάσουμε δύο γλυκά της πατρίδας της. Το ένα σαν φύλλο, με αρκετό ανθόνερο, και το άλλο σαν σιμιγδάλι με ξηρούς καρπούς, μας δίχασαν, μια που στους 2 άρεσε πολύ το ένα και στους άλλους 2 το άλλο!
Συμπέρασμα: Αν θέλετε να γευτείτε καλό μαροκινό, σπιτικό φαγητό, σε εξαιρετική τιμή, πηγαίνετε στο Fatima's!

2016-05-24 00:40:06

Ευχαριστούμε πάρα πολύ που ασχοληθήκατε και αφιερώσατε χρόνο για μας και για την ειλικρίνειά σας. Να είστε καλά.