19 Μαι 2016

Οι βαθμολογίες αυτής της κριτικής δεν προσμετρώνται πια στην συνολική βαθμολογία του εστιατορίου. πιο πρόσφατη κριτική

για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη stelathen.

Επίσκεψη στο πεύκο μετά από 10 χρόνια. Και η πρώτη εντύπωση θετική. Η αυλή ευχάριστη αυτή την περίοδο, με ωραία απαλή διακόσμηση. Σε προδιαθέτει θετικά. Το μοναδικό που δεν μου άρεσε στην πορεία ήταν το γεγονός ότι ανάμεσα στις ομπρέλες της αυλής υπήρχαν κενά με αποτέλεσμα να πέφτουν στο φαγητό-ποτό διάφορα από τα δέντρα.

Το πεύκο το κατατάσσω στην κατηγορία των ταβερνών όπου πας να φας κρέας, οπότε στα ορεκτικά δεν δίνω πολύ σημασία.
Κυριακή μεσημέρι και υπήρχαν 3 παρέες και στη συνέχεια άλλες 3-4. Η εξυπηρέτηση φιλική και άμεση. Χαρακτηριστικά, κάποια στιγμή μου έπεσε το πιρούνι κάνοντας τον χαρακτηριστικό ήχο. Σε λιγότερο από μισό λεπτό μου είχαν φέρει καινούργιο, χωρίς να προλάβω να το ζητήσω.
Πήραμε:

Παϊδάκια (28 ευρώ το κιλό): καλοψημένα και ζουμερά όπως τα θυμόμουν από παλιά. Το κυριότερο όμως είναι ότι όλα τα κομμάτια τρωγόντουσαν. Δηλαδή δεν είχε πάνω πάνω τα καλά μέρη και από κάτω τη φύρα του αρνιού. Άριστα.
Μπριζόλα χοιρινή (10 ευρώ): με σως μουστάρδας και μπεϊκον. Για να πω την αλήθεια είμαι πιο παραδοσιακός και ο συνδυασμός της μουστάρδας και του μπεϊκον δεν μου έδενε σαν γεύση. Αντίθετα η μπριζόλα από μόνη της μεγάλη σε μέγεθος, μαλακή και νοστιμότατη. Θα την προτιμούσα σκέτη με ρίγανη-λεμόνι.
Για μένα τα ανωτέρω φτάνουν για να επισκεφτείς το μαγαζί. Και την επόμενη φορά θα επεκταθώ και σε μπιφτέκι, ψαρονέφρι.

Επειδή όμως το ελληνικό dna επιβάλλει και τα πρώτα μέχρι να έρθει το κυρίως, πήραμε:
Χωριάτικη (6,50): το ίδιο κι εδώ
Φάβα (4,00): μεγάλη μερίδα, η οποία όμως ήταν φορτωμένη με κρεμμύδι, ντομάτα και σως μπαλσάμικου, η οποία δεν μου έδενε όμως
Κρασί χύμα (8€ το κιλό): ζαλίζει ευχάριστα
Ψωμί (2 ευρώ): δικό τους, από τα ισχυρά ατού για βούτες στην πιατέλα με τα παϊδάκια

19 Μαι 2016

stelathen