20 Μαι 2016

Αποφασίσαμε να επισκεφτούμε για πρώτη φορά το νέο μεζεδοπωλείο στη πλατεία Αγίου Ιωάννου στην Αγία Παρασκευή μετά απο προτροπές φίλων. Και η αλήθεια είναι πως η εμπειρία μας ενθουσίασε! Πήγαμε 4 άτομα Κυριακή βράδυ και πετύχαμε ζωντανη μουσική (που απ'ότι μας είπαν οι ιδιοκτήτριες έχουν κάθε βδομάδα, απο Πέμπτη ώς Κυριακή, μουσικές βραδιές με διαφορετικά μουσικά σχήματα). Εκείνη τη μέρα είχαν έντεχνη λαική βραδιά οπου έπαιζαν δύο νέα και κεφάτα κορίτσια που σε ξεσήκωναν κανονικά!

Ο χώρος πολύ προσεγμένος και μας έκανε εντύπωση το ρόζ μπάρ(μεγάλη τσαχπινιά) και το κολάζ απο φωτογραφίες ελληνικών ταινιών που έχουν στο κεντρικό τοίχο.. Μας θύμισε τα παιδικά μας χρόνια! Εμείς κάτσαμε στην αυλή που ήταν ότι πρέπει Μάη μήνα, αφού νιώθαμε πως είμασταν στη εξοχή!

Παραγγείλαμε μια σαλάτα Φυστίκι που ήταν πολύ δροσερή και είχε μια απίστευτη σώς! Για ορεκτικά πήραμε Σφακιανή πίτα με μέλι και ταχίνι(must για να τη δοκιμάσετε), πατάτες με λιωμένο τσένταρ, χειροποίητες φλογέρες με ζαμπόν και τυρί, και την καυτή πατάτα(σουφλέ πατάτας με λιωμένα τυριά, μπέικον και μανιτάρια).

Και πάμε στα κρεατικά.. Η τηγανιά κοτόπουλο που δοκιμάσαμε παίζει να ήταν το καλύτερο κρέας που έχουμε φάει σε μεζεδοπωλείο! Το κοτόπουλο έλιωνε στο στόμα και ήταν όσο ζουμερό έπρεπε! Έπίσης πήραμε απάκι με μανιτάρια πλευρώτους που είχε ένα απίστευτο άρωμα και για το τέλος τη πανσέτα Παρθεναγωγείο, που δεν έχει καμία σχέση με άλλες πανσέτες που έχουμε φάει! Ήταν πάρα πολύ μαλακή, καλοψημένη, μαριναρισμένη σε πολλά μυρωδικά με μιά γλυκόξινη σώς που θυμίζει τη Brq!

Οι σερβιτόροι ήταν πολύ ευγενικοί και γρήγοροι, παρ'όλο τον κόσμο, και όλο το περιβάλλον είχε μια φιλόξενη ατμόσφαιρα που σε έκανε να αισθάνεσαι πολύ οικεία. Το χύμα κρασί πολύ καλής ποιότητας, ήπιαμε 2 κιλά και την επόμενη μέρα ξυπνήσαμε σαν πουλάκια!

Ήταν μια ευχάριστη έκπληξη που ανακαλύψαμε ένα τέτοιο μαγαζί στη περιοχή μας, αφού δυστυχώς στις μέρες μας εκλείπουν τόσο ποιοτικά μαγαζιά με τόσο χαμηλές τιμές(πληρώσαμε λιγότερο απο 12 ευρώ το άτομο). Σίγουρα θα γίνει στέκι μας!

20 Μαι 2016

Urania X