Wine Restaurants - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Θυμάμαι ότι μερικά χρόνια πριν υπήρχε ένα μπαράκι με το όνομα MONK επί της Κολοκοτρώνη, που το συναντούσες όπως την κατέβαινες στα αριστερά σου. Δεν γνωρίζω αν έχει άμεση ή έμμεση σχέση με το εν λόγω Wine bar- restaurant ή αν πρόκειται απλώς για συνωνυμία, αλλά κι εκείνο έχει μείνει στην μνήμη μου ως μία αξιοπρεπέστατη πρόταση για ποτό στο κέντρο της Αθήνας.

Μερικούς μήνες πριν και δεν θυμάμαι τον λόγο γιατί, κατηφορίζαμε προς το Μοναστηράκι αλλά αντί να πάμε μέσω Αιόλου επιλέξαμε να χρησιμοποιήσουμε τα παράλληλά της στενάκια. Ίσως για να αλλάξουμε παραστάσεις και να θαυμάσουμε τα νεοκλασικά, μάρτυρες μιας άλλης Αθήνας χαμένη στο παρελθόν. Ίσως για να ανακαλύψουμε νέα μαγαζιά που έχουν ανοίξει εκεί διακριτικά, σε απόσταση ασφαλείας από την βαβούρα που επικρατεί στην γειτονική πλατεία. Ίσως απλώς για να αποφύγουμε τις ορδές από τους τουρίστες και τους μικροπωλητές που πουλάν από είδη ραπτικής έως κοντάρια για να τραβάς με το κινητό σου selfies.
Εκεί, για παρθενική φορά, στο ύψος της πλατείας Αγίας Ειρήνης πρωτοσυστηθήκαμε με το MONK. Στις πρώτες μας εντυπώσεις κυριάρχησε η εικόνα για τον χώρο και την διακόσμησή του.

Το αδικεί το ότι δεν έχει την δυνατότητα να απλώσει πολλά τραπεζάκια στον δρόμο που βρίσκεται μπροστά του αλλά ούτε και έχει την ευχέρεια να παρέμβει αισθητικά στο πεζοδρόμιο του οποίου κάνει χρήση. Αν ήταν πάνω σε κάποια πλατεία ή πεζόδρομο θα αναδεικνύονταν ακόμα περισσότερο στο σύνολό της αυτή η προσπάθεια.
Όμως στα ενδότερά του είναι ένας άλλος κόσμος. Πραγματικά πρόκειται για έναν από τους πιο καλαίσθητους χώρους που έχω συναντήσει ποτέ σε Wine Bar κι όχι μόνο.

Μέχρι πρότινος το είχα επισκεφτεί μόνο για πρωινό καφέ και αυτό που θυμόμουνα είναι το πολύ καλό και φιλικό service τους και τις ανταγωνιστικές τους τιμές.
Αγαπημένα μου πρόσωπα που είχα συναντήσει εκεί να απολαμβάνουν επίσης τον καφέ τους, μου το είχαν προτείνει και για το εξαιρετικό τους brunch. Κάποια άλλη στιγμή είχα ενημερωθεί ότι διοργανώνουν βραδιές οινογνωσίας όπου με συγκεκριμένο ποσό ανά άτομο, μπορούσες να γευτείς πιάτα τους συνοδευόμενα το καθένα τους με το κρασί που θα τα ανέδυε. Γιατί το πάντρεμα κάποιων γεύσεων με τον κατάλληλο οίνο, είναι πραγματικά τέχνη και απαιτεί εκτός από ταλέντο και διάθεση πειραματισμού, μεγάλες γνώσεις και στους δύο τομείς.
Εξάλλου μη ξεχνάμε τον θησαυρό που έχει αυτός ο τόπος σε ποικιλίες κρασιών, η καθεμία με τα δικά της χαρακτηριστικά και προσωπικότητα.

Όλο αυτό στο μυαλό μου είχε χτίσει μία πολύ καλή άποψη για το MONK η οποία επιβεβαιώθηκε από κριτικές που είχα διαβάσει κατά καιρούς στο Ask4food από έμπιστους χρήστες.
Έτσι όταν μου έγινε μία πρόσκληση από παρέα μου να περάσουμε εκεί το Σαββατόβραδό μας, πραγματικά χάρηκα και δέχτηκα με ιδιαίτερο ενθουσιασμό.
Έφτασα εκεί συνεπής στο ραντεβού μου, 10 το βράδυ. Εκείνη τη στιγμή είχε ήδη αρκετό κόσμο χωρίς όμως να μπορώ να το χαρακτηρίσω ως γεμάτο. Με το πέρασμα όμως της ώρας και μέσα στο επόμενο μισάωρο, συγκέντρωσε όσο ακριβώς κόσμο μου αρέσει να βλέπω σε κάποιο μέρος. Τι εννοώ με αυτό? Ότι ενώ πλέον δεν υπήρχε διαθέσιμο σημείο για κάποιον νέο επισκέπτη τους, δεν ένοιωθες να ασφυκτιείς. Είναι έτσι η διαρρύθμιση που δεν του επιτρέπει να μαζέψει ενοχλητικά πολύ κόσμο. Αυτό θεωρώ ότι είναι αποτέλεσμα της αντιμετώπισης του επιχειρηματία που ως ένδειξη σεβασμού προς τους πελάτες του, τους δίνει την άνεση που χρειάζονται για να απολαύσουν την έξοδό τους στο έπακρο και χωρίς το γνωστό και δυσάρεστο σε όλους μας «στριμωξίδι».

Τη νύχτα ο χώρος φαίνεται ακόμα πιο εντυπωσιακός. Σε αυτό συμβάλει ο πολύ προσεγμένος, ατμοσφαιρικός φωτισμός που διαχέεται στον χώρο από τα μικρά φωτιστικά που κρέμονται από την οροφή αλλά και από αυτόν που βρίσκεται πίσω από το μπαρ. Ένας κακός φωτισμός (είτε πιο σκοτεινός, είτε πιο φωτεινός) μπορεί να έχει αρνητική επίπτωση στην συνολική εικόνα της ατμόσφαιρας και της αίσθησης που αυτή αποπνέει. Εδώ ήταν ιδανικός.
Σκουρόχρωμοι τοίχοι με ακανόνιστα σμιλευμένη μαύρη πέτρα που «παίζει» με το φως και τις σκιές που δημιουργούνται. Πάνω τους φωτογραφίες όπου χέρια σε μαύρο φόντο σου δείχνουν που μπορείς να εκφράσεις στην νοηματική γλώσσα έννοιες όπως «Χαμόγελο», «Πίστη», «Δημιουργία», «Ελπίδα»…
Μεγάλα, καφασωτά παράθυρα σε ανοιχτόχρωμες αποχρώσεις, σου επιτρέπουν να βλέπεις στο στενάκι και τους περαστικούς του. Η κίνηση από αυτοκίνητα είναι σπάνια κι αυτό σου δίνει ηρεμία.

Ενώ ο κυρίως χώρος τους έχει διαμορφωθεί έτσι ώστε να φιλοξενεί όρθιους ή σε σκαμπό πελάτες τους, στον πάνω όροφό τους υπάρχει πατάρι που απ ότι κατάλαβα είναι κυρίως για φαγητό και έχει τραπέζια/καναπέδες. Δεν ανέβηκα καθόλου στο πατάρι τους οπότε δεν έχω και περισσότερες λεπτομέρειες γι αυτό.
Σου είναι αδύνατο να τραβήξεις το βλέμμα σου από το μπαρ τους το οποίο δεσπόζει επιβλητικά στον χώρο αφού καταλαμβάνει μία ολόκληρη πλευρά τους. Έχει γίνει και σε αυτό πάρα πολύ καλή δουλειά και οι barmen του θα πρέπει να είναι πανευτυχείς που έχουν ένα τέτοιο βασίλειο να «διαφεντεύουν». Σε ματιές που τους έριχνα, έδειχναν να κατέχουν άψογα το αντικείμενό τους ενώ ήταν πολύ σοβαροί και απόλυτα προσηλωμένοι σε αυτό που έκαναν. Φυσικά δεν θα μπορούσαν να είναι και διαφορετικοί γιατί το target group των πελατών τους είναι τέτοιο που δεν θα σήκωνε άλλου είδους συμπεριφορά. Και μιας και αναφέρθηκα στους θαμώνες τους, είναι κυρίως ηλικιών από 30 χρονών και πάνω. Δόξα τω Θεώ, στην περιοχή υπάρχουν υπεραρκετά μπαράκια για μικρότερες ηλικίες όπου μπορούν να κάνουν τις χαζομαρούλες τους.

Ας έχουμε κι εμείς οι υπόλοιποι ένα μέρος που θα μπορούμε να απολαύσουμε την έξοδό μας με ηρεμία και αξιοπρέπεια. Κι αυτό δεν έχει να κάνει με την «ζωντάνια» των θαμώνων τους ή την μουσική που έπαιζε στον χώρο. Αν και δεν κατάφερα να προσέξω αν έχουν DJ θα χαρακτήριζα την μουσική τους ως απόλυτα ευχάριστη και εντελώς μέσα στα γούστα μου, ιδανική για να σου φτιάχνει τη διάθεση. Όσο πέρναγε η ώρα γινότανε περισσότερο μουσική που θα συναντούσες σε κάποιο bar και λιγότερο σαν αυτή που μας έχουν συνηθίσει τα Wine bars, αλλά εμένα αυτό καθόλου δεν με ενόχλησε. Την ίδια αντιμετώπιση πρέπει να είχαν κι άλλοι θαμώνες τους, που ανάμεσά τους κάποιοι αποφάσισαν να χορέψουν διακριτικά.
Στο τέρμα αριστερό σημείο της μπάρας μπορείς να δεις τους chefs τους που έχουν αναλάβει την ετοιμασία των πιάτων τους. Παρόλο που υπάρχει ανοιχτή κουζίνα, έχουν δώσει μεγάλη προσοχή στον εξαερισμό τους και τα αποτελέσματα είναι άψογα. Επίσης απόλυτα προσηλωμένοι στα καθήκοντα και το έργο που είχαν αναλάβει να φέρουν εις πέρας.

Όπως έχουν σημειώσει και άλλοι χρήστες, ίσως θα πρέπει να δώσουν λίγο παραπάνω προσοχή στο θέμα «κάπνισμα». Όμως είμαι τόσο ενθουσιασμένος με τον χώρο και την διακόσμησή του που αυτό δεν θα σταθεί λόγος για να αφαιρεθεί βαθμός.
Εξυπηρετηθήκαμε από μία νεαρή της οποίας το service ήταν απόλυτα συμβατό με την γενική άποψη του MONK. Σωστό και καλόγουστο ντύσιμο που δεν μπορούσες να μην προσέξεις. Εξυπηρέτηση γρήγορη και με σωστή ισορροπία μεταξύ αμεσότητας και επαγγελματικής προσέγγισης. Επειδή η παρέα μας μαζεύτηκε σιγά σιγά, είχε πάντα τον νου της ώστε να έρθει κοντά μας και να εξυπηρετήσει όσους έρχονταν στην συνέχεια.

Σε κάποια στιγμή που το κέφι ανέβηκε παραπάνω, παρατήρησα άτομα που άνηκαν στο service τους να έχουν γίνει πιο άμεσα και να το διασκεδάζουν κι αυτά όσο και οι πελάτες τους. Σωστό!
Αν και στον κατάλογό τους είδα πολλές προτάσεις που θα με ενδιέφεραν να δοκιμάσω, στην παρούσα φάση προσανατολιστήκαμε μόνο σε πλατό με αλλαντικά και τυριά ώστε να συνοδέψουμε το κρασί μας. Στο πλατό υπήρχαν επίσης κριτσίνια και μικρά μακρόστενα ντοματάκια. Αν σκεφτείς τα πιάτα που υπήρχαν σε μενού τους, σίγουρα δεν χαρακτηρίζεται από πρωτοτυπία η παραγγελία μας, εντούτοις όμως αυτό που μας προσφέρθηκε ήταν εξαιρετικό. Θα φαινόμουνα αστείος αν προσπαθούσα να αναγνωρίσω όλα τα αλλαντικά και κυρίως τα ήδη τυριού που είχε γιατί ούτε η μνήμη μου αλλά κυρίως ούτε και οι γνώσεις μου δεν θα με βοηθούσαν σε αυτό. Αυτό που όμως οφείλω να αναγνωρίσω και παραδεχτώ είναι ότι είχαν ξεφύγει αρκετά από τα κοινότυπα μονοπάτια και τα προσφερόμενα ήταν πολύ πιο ψαγμένα από ότι συνήθως συναντάμε. Κάποια από τα είδη τυριού τους τα δοκίμαζα για πρώτη φορά και με ικανοποίησαν πλήρως. Για να είμαι ειλικρινής, δεν περίμενα τίποτα λιγότερα από ένα Wine bar που έχει στηθεί τόσο προσεκτικά όπως αυτό.

Από κρασί επιλέχθηκαν λευκό και ερυθρό από την οινοποιία Λαφαζάνη.
Κάποια στιγμή και λίγο μετά τα μεσάνυχτα είχαν την άτυχη στιγμή να «πέσει» το ρεύμα. Η μουσική σταμάτησε και το φως στον χώρο χαρίζονταν μόνο από τα ρεσό που είχανε στα τραπέζια τους. Όχι μόνο δεν με ενόχλησε, αλλά απόλαυσα αυτή την ολιγόλεπτη διακοπή. Το ίδιο γλυκά την αντιμετώπισαν και οι υπόλοιποι θαμώνες, που συνέχισαν απτόητοι την διασκέδασή τους σαν να μην έχει συμβεί το παραμικρό. Το ότι εκείνη τη στιγμή δεν ακούστηκαν κλισέ χαζοατάκες, επιφωνήματα και γέλια, είναι για εμένα ένα ακόμα δείγμα πολιτισμού των όσων εκείνο το βράδυ βρέθηκαν εκεί.
Δεν έχω ιδέα το πόσο κόστισαν αυτά που μας προσφέρθηκαν γιατί η βραδιά ήταν κερασμένη. Όμως θα τολμήσω να βάλω και στο Value4money επίσης ένα 4άρι, στηριζόμενος στο πόσο όμορφα κύλησε όλη η επίσκεψή μας για την οποία έχω θετικές και μόνο εντυπώσεις και αναμνήσεις.

Αν θα ξαναπήγαινα? Φυσικά!! Και μάλιστα έχω σταμπάρει από τώρα το σημείο που θα επιθυμούσα να βρω διαθέσιμο. Κι αυτό δεν είναι άλλο από το παράθυρο που υπάρχει όπως μπαίνεις στα αριστερά σου! Να ακολουθήσω την προτροπή που υπάρχει αναρτημένη πάνω από το μπαρ τους, σύμφωνα με την οποία μπορώ να χαλαρώσω και να εμπιστευτώ τον ειδικό τους στα κρασιά, να διαλέξω από τον κατάλογό τους αυτά που κάνουν τους σιελογόνους μου αδένες να φρενιάζουν προκαταβολικά και να απολαύσω την βραδιά μου.

Επιφυλάσσομαι να επανέλθω με νέα μου κριτική στην οποία θα δίνω μεγαλύτερη πληροφορίες για την κουζίνα τους. Έχω μία υποψία ότι κι αυτές θα είναι άκρως θετικές, κάτι που επιβεβαιώνεται έμμεσα από την εικόνα των πιάτων που είδα να σερβίρονται σε διπλανά μας τραπέζια.