Μεζεδοπωλεία - Πετράλωνα, Αθήνα

Η ολη ιστορια αρχισε με ενα καφε. Δευτερα απογευμα και πινωντας καφε με ενα φιλο αναφερθηκε το ονομα του εν λογω μεζεδοπωλειου.
Ο φιλος ανεφερε οτι πηγε τυχαια στο μαγαζι για φαγητο και εμεινε ενθουσιασμενος απο τις γευσεις και την ποιοτητα και την εξυπηρετηση και γενικα οπως τα περιεγραφε λογικα πηγε στον κηπο της Εδεμ.

Η δικη μου αποψη για το συγκεκριμενο μαγαζι ηταν τελειως διαφορετικη μιας και οταν ανοιξε και λιγο μετα ημουν, να μην πω καθημερινος, θα πω πολυ συχνος θαμωνας δεδομενου οτι το μαγαζι ηταν πολυ φθηνο και οι μεζεδες του ηταν αξιοπρεπεστατοι χωρις ποτε να ξεπερνανε το οριο του καλου αλλα παντα σε αξιοπρεπες επιπεδο.
Και οταν μπορεις να φας και να πιεις με 15-20 ευρω σαφως το εχεις το μαγαζι ως στεκι.

Με την παροδο του χρονου λιγο το οτι το μαγαζι ηταν γεματο καθε μερα ολες τις ωρες κατι το οτι οι υπευθηνοι μονο επαγγελματιες δεν ηταν ( με την ευρεια εννοια ) το μαγαζι αρχισε να φθηνει και να ακριβαινει. Αρχισε να χρεωνει κοντα στο 15-20 ανα ατομο και οι μεζεδες αρχισαν να γινοντε κουραστικοι.
Ετσι λοιπον οταν ακουσα απο τον φιλο οτι κατι εχει αλλαξει και δεδομενου οτι το μαγαζι ενδικνυται για μεζεδακι οποιαδηποτε μερα και ωρα λογω πολυ ευκολης προσβασης αποφασισα κι εγω μετα τον καφε να παω να δοκιμασω την αλλαγη.

Φτανοντας στο μαγαζι, αδειο λογω ημερας, ανεβηκαμε στο επανω μερος που εχει μια ταρατσα που οταν εγω πηγαινα δεν υπηρχε και σαφως δινει εναν αλλο τονο στις καλοκαιρινες βραδιες απο το να καθεσαι διπλα στην πολυβουη και πολυσυχναστη οδο κοιλης με ολη την φασαρια και τον χαμο.
Και θα σκεφτει κανεις ποια η διαφορα ενος οροφου στον χαμο της οδου κοιλης. ΤΕΡΑΣΤΕΙΑ κυριοι και κυριες. Στην ταρατσουλα δεν σε ενοχλει ουτε η φασαρια και εχεις και μια εικονα, μικρη εστω αλλα εικονα, πρασινου και βουνου αφου βλεπεις το λαφακι της δεξαμενης σο πισω μερος του μαγαζιου.

Η ταρατσα ειναι τελεια σχεδιασμενη απο τους υπευθηνους και στυλιστικα και εργονομικα και εχει αρκετα τραπεζια οχι πολυ μεγαλα μιας και μιλαμε για μεζεδοπωλειο οπποτε δεν χρειαζεται και τραπεζαρια για να κατσει μια παρεα.
Στην ακρη του μαγαζιου διπλα στην πορτα της σκαλας εχει ενα μπαρακι που εχει τα ποτα και τα αναψυκτικα και εκει υπαρχει παντα καποιος για να εξυπηρετει τον κοσμο. Τα καγκελα γυρω γυρω στολισμενα με λουλουδια δινουν μια πολυ ομορφη εικονα στην εντελως ακαιρη τοποθεσια που βρισκεται το μαγαζι. Εδω σαφως κολαει αυτο που λενε οτι ξεχνιεσαι σε ενα τετοιο μαγαζι και αλλαζεις εντελως παρασταση.

Μπαινοντας στο μαγαζι η υποδοχη ειναι υποδειγματικη και παντα υπαρχει καποιο απο τα παιδια να σε εξυπηρετησει σε οτι χρειαστεις. Το στρωσιμο του τραπεζιου που επιλεγεις γινεται σε χρονο dt και αμεσα ερχεται νερο και ψωμι ( νερο βρυσης ). Το ενδιαφερον δε του προσωπικου για την ικανοποιηση των πελατων εκδηλο. Σε καθε ευκαιρια καποιος υπευθηνος θα σε ρωτησει αν εισαι ικανοποιημενος και αν ολα καλα απο το σερβις και τις γευσεις.

Και ας δουμε τωρα το δια ταυτα για την ποιοτητα του μαγαζιου το οποιο ειναι οι γευσεις για τις οποιες πηγαμε στο μαγαζι το συγκεκριμενο βραδυ.

Πρωτο πιατο παραγγελειας μια μεριδα παστουρμαδοπιτακια τα οποια ισως να ειναι μεσα στην πρωτη πενταδα παστουρμαδοπιτακιων που εχω φαει στην ζωη μου. Κατασκευασμενα στο μαγαζι η κατεψυγμενα ετοιμα με αφηνει παγερα αδιαφορο μιας και η γευση ηταν απιθανη και συνοδευομενα μαλιστα και απο δυο σως η μια στο στυλ μπαρμπεκιου και η αλλη κατι σε λευκο αδιευκρινιστου ακριβους γευσης αλλα σαν συνολα κανανε μια φοβερη διαφορα στην γευση.
Αψογα με 4/4

Δευτερο πιατο μια μεριδα φλογερες με τυρια που κια αυτες θα τις σχολιασω κατα γραμμα οπως και τα πιτακια. Αυτες συνοδευτηκαν με μια γλυκοξυνη σως που επισης ηταν ευτηχια ουρανισκου. Αβιαστα 4/4

Τριτο πιατο μια πατατες με τσενταρ μεσα σε ενα κατσαρολακι παμπολες σε ποσοτητα θεικες σε ποιοτητα. Ακομα και η παρουσιαση ηταν κατι πολυ πρωτοτυπο και πολυ ομορφο δεδομενου οτι πολλες φορες μια καλη εμφανιση βοηθαει πολυ στην εντυπωση που δινει ενα φαγητο.4/4 κι εδω

Επομενο πιατο ζωη να εχουμε γιατι δεν ειμαστε και του ενος μεζε εμεις η κλασικη για μενα τυροκαυτερη σαφως χειροποιητη σαφως πολυ νοστιμη σαφως τυροκαυτερη και οχι τυροσαλατα. Σαφως πολυ καλο πιατο που συναδει με ολα τα πιατα του μαγαζιου.5/4 στην τυροκαυτερη μιας και εχω μια ιδιαιτερη αδυναμια

Επομενο πιατο ενα λουκανικο γεμιστο το οποιο σερβιρεται με ενα μπολακι υπεροχη σως και τυλιγμενο ολο σε φυλα μπεικον ξεροψημενα και δινει την αισθηση του απολυτου κρασοτσιπουρομεζε. Τελεια ψημενο και το λουκανικο και το μπεικον και το λιωμενο τυρι μεσα να συμπληρωνει την γευση. Αριστη επιλογη αριστη γευση 4/4

Τελευταιο πιατο ενα πιατο ημερας που ηταν ενα σαγανακι με αυγα μπεικον τυρια και οτι αλλο μπορει να εχει ενα σαγανακι το οποιο μολις αναφερθηκε απο τον κυριο που ηρθε να παρει παραγγελεια αμεσως μας εκανε το κλικ και καλως μας το εκανε. Ιδιαιτερη γευση με ενταση. Πολυ καλος μεζες.4/4 και αυτο

Αυτα τα φαγητα μπορεις να τα συνοδευσεις με μια πολυ καλη ρακι που εχει το μαγαζι και με ενα αξιοπρεπες κρασι ( εκτος των γουστων μου αλλα καλο )

Για ολα αυτα το φαγητο μισο κιλο κρασι 300 ml ρακι και μια coca cola χρεωθηκαμε το ποσο των 43 ευρω που θεωρω οτι ειναι μια χαρα και περα για περα δικαιο τιμημα για τα φαγητα που φαγαμε και το ωραιο περιβαλλον που προσφερει το μαγαζι.

Θα το προτεινω μετ επιτασεως εστω για μια δοκιμη μιας και θεωρω οτι οταν μια προσπαθεια γινεται φιλοτιμα πρεπει να επιβραβευεται.