Ψαροταβέρνες - Χαλάνδρι, Αθήνα

Επισκεφτήκαμε το μαγαζί μετά απο παρότρυνση φίλων οι οποίοι έμειναν κατανεθουσιασμένοι απο την ποιότητα και την εξυπηρέτηση του μαγαζιού και σαν Χαλανδριώτες και λάτρεις του ψαριού είπαμε να επισκεφτούμε το μαγαζί την Παρασκευή 13 Μαίου για να μπορέσουμε και εμείς να εκφέρουμε άποψη.

Οι Fishαλλίδες (πολύ έξυπνη ονομασία, εύγε σε αυτόν που την σκέφτηκε) είναι σε εναν παράλληλο της Αγ. Παρασκευής στο κεντρο του Χαλανδρίου. O χώρος ειναι πολύ ωραία διαμορφωμένος και δίνει την εντύπωση πως βρίσκεσαι σε κάποιο νησί όταν καθεσαι. Όσο μεγάλος ειναι ο χώρος μέσα άλλο τόσο και λίγο μεγαλύτερη ειναι η αυλή του μαγαζιού με αρκετά τραπεζάκια. Είμασταν τρία άτομα και όταν φτάσαμε στο μαγαζι κατα τις 22:00 είχε άλλες τεσσερις μεγαλύτερες παρέες.

Η εξυπηρέτηση ήταν άμεση και αφού καθίσαμε στο τραπέζι μας φέρανε αμέσως νερό και ενα υπέροχο ζεστό ζυμωτό ψωμί (κάτι μεταξύ πίτας και λαγάνας) μαζί με ελιές γεμιστές με κοκκινη πιππεριά. Ο κατάλογος πολύ πλούσιος και για όλα τα γούστα και ανάλογα με την μέρα υπάρχουν και διαφορετικά πιάτα της ημέρας για τα οποία μας ενημέρωσαν με το που μας έδωσαν τους καταλόγους. Στην δική μας περίπτωση είχε αχινομακαρονάδα, αχινοσαλάτα, μπαρμπουνάκια, γόνους και μυλοκόπι φιλέτο.

Με την βοήθεια της κοπέλας που μας σέρβιρε επιλέξαμε για τρια άτομα 1 κυκλαδίτικη σαλάτα, γαριδάκι τηγανητό, θραψαλάκι τηγανητό( γόνος), χταποδάκι στιφάδο παντρεμμένο με φάβα, αντιπαριανά γαριδοπιτάκια τα οποία συνοδευσαμε με 1 λίτρο χύμα λευκό κρασί.

Η εξυπηρέτηση ήταν παρά τον κόσμο πολύ γρήγορη και ξεκινώντας με την σαλάτα το τραπέζι γέμισε γρήγορα με όλα τα πιάτα. Η γεύση των πιάτων ήταν πραγματικά εξαιρετική! Όλα τα υλικά ήταν πολύ φρεσκα και καταπληκτικά μαγειρεμένα. Το γαριδάκι καθόλου παναρισμένο και το θραψαλάκι ελάχιστα παναρισμένο. Το δε χταποδάκι με την φάβα απλά έλιωνε στο στόμα. Το γαριδοπιτάκι ήταν γεμιστό με κάποιο άσπρο τυρί και συνοδευόταν με σάλτσα πιππεριάς φλωρίνης. Όλες οι μερίδες είχαν πολύ καλό μεγεθος και γενικά πολύ καλό value for money. O κατάλογος υπάρχει και στη σελίδα fb του μαγαζιού.

Σε γενικές γραμμές μείναμε καταενθουσιασμένοι και πληρώσαμε σύνολο γύρω στα 50 ευρώ οπότε κάπου 16,5 ευρώ το άτομο αλλά βγήκαμε πολύ χορτάτοι. Σε γενικές γραμμές θα έλεγα πως η κλιμακα ειναι στα 13-20 ευρώ το άτομο.

Μαζί με τον λογαριασμό μας κεράσανε και γλυκάκι που και αυτό ήταν πολύ μεγάλη μερίδα. Μας προσέφεραν πανακότα με γλυκό του κουταλιού και σιμιγδαλένιο χαλβά. Όλα τα γλυκά χειροποίητα κατα τα λεγόμενα της πολύ ευγενικης κοπέλας που μας το πρόσφερε και μας κέρασαν επιπλέον με το γλυκάκι λιμοντσέλο και λικέρ μαστίχας. Πάλι και εκεί σε μεγάλες ποσότητες καθότι τα 2 μπουκαλάκια αρκούσαν για περίπου 12 σφηνάκια. Εξυπηρέτηση δέκα με τόνο λοιπόν όπως επίσης και γεύση. Το μόνο αρνητικό στο μαγαζί ήταν ότι ακριβώς δίπλα βρίσκεται ενα καφε/bar που είχε σε αρκετά υψυλή ένταση την μουσική αλλά αν το συγκρίνεις με τα άλλα εστιατόρια στα σοκάκια του χαλανδρίου δεν είναι καθόλου ενοχλητικό.

Οι εντυπώσεις όλων μας ήταν οι καλύτερες με αποτέλεσμα να ξαναεπισκεφτούμε τις Fishαλλίδες χθες Τρίτη 17Μαίου αυτή τη φορά μεγαλύτερη παρέα 6 ατόμων όπου για άλλη μια φορά μείναμε καταενθουσιασμένοι και επιλέξαμε και μερικά διαφορετικά πιάτα. Το κέρασμα ήταν πάλι γενναιόδωρο και μας βγήκε πάλι 16 ευρώ το άτομο. Ενα πιάτο της ημέρας που μας ενθουσίασε αυτή τη φορά ήταν ο γαύρος μαρινάτος και τα λινγκουίνι θαλασσινών με γαρίδες και όστρακα.

Πολύ δυνατή προσθήκη στο χώρο της εστίασης του Χαλανδρίου και σίγουρη επιλογή για τώρα που καλοκαιράζει και αναζητάς αρώματα και γευσεις νησιού.