Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Είναι από τις φορές που πιστεύω ότι αν δεν υπήρχε η "εστιατορική" κοινότητα του ask4food στην ιστοσελίδα του οποίου είμαστε (τα μέλη) κατά κάποιο τρόπο συνδαιτημόνες και ομοτράπεζοι, αφού μοιραζόμαστε τις γευστικές, γαστρονομικές και άλλες σχετικές εμπειρίες μας, δεν θα είχα ανακαλύψει και πολύ περισσότερο δεν θα είχα εντοπίσει αυτό το μαγαζάκι παρά μόνο εάν τύχαινε να μου το πει κάποιος. Αυτό μαθαίνεται από στόμα σε στόμα και μόνο στο μιλητό.

Σίγουρα πάντως απ' ό, τι διαπίστωσα είναι γνωστό σε αυτούς που δραστηριοποιούνται στην περιοχή πέριξ του Συντάγματος. Υποθέτω ότι αρχικά ξεκίνησε ως κυλικείο για τις εταιρείες και τα γραφεία του συγκεκριμένου οικοδομήματος και προϊόντος του χρόνου μετατράπηκε σε ταβερνάκι (! ) ή δεν ξέρω πώς αλλιώς να το χαρακτηρίσω.

Σίγουρα δεν πας για το χώρο. Πολύ χύμα κατάσταση, με 5-6 τραπεζάκια στη βεράντα του ρετιρέ (καθότι βρίσκεται στον 9ο όροφο). Μια τέντα να σε προστατεύιε από τον ήλιο και αυτό είναι όλο. Ωστόσο σε αποζημιώνει, ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες η απίστευτη θέα: είσαι ακριβώς ανάμεσα στον Παρθενώνα από τη μια μεριά και στη Βουλή από την άλλη και θαυμάζεις από ψηλά την πλατεία Συντάγματος. Νιώθεις ότι βρίσκεσαι στην καρδιά των γεγονότων (! ). Το δροσερό αεράκι (καθότι ψηλά όπως είπαμε) σε κάνει να μην καταλαβαίνεις ότι βρίσκεσαι κέντρο Αθήνα.

Ως προς τους θαμώνες η χτυπητή αντίθεση ανάμεσα στο χώρο και τη χύμα κατάσταση και τους κοστουμαρισμένους που καταφτάνουν από τις γύρω εταιρείες για ένα γρήγορο φαγητό ή για διάλειμμα ή για να παραλάβουν ό, τι έχουν παραγγείλει (το μαγαζί δουλεύει πολύ με delivery από τα πέριξ) είναι πραγματικά όλα τα λεφτά. Η αντίθεση αυτή πέρα από θυμηδία που τυχόν να προκαλεί, είναι εξαιρετική. Ωστόσο είδα πολύ νεαρό κόσμο, καλοντυμένες κυρίες αλλά και ηλικιωμένες κυρίες που, όπως αντιλήφθηκα, το έχουν στέκι.

Η εξυπηρέτηση είναι άλλο ένα αντιφατικό κομμάτι με τα θετικά της και τα αρνητικά της. Στα θετικά η απίστευτη φιλικότητα και η ανεπιτήδευτη οικειότητα στα όρια της φιλοξενίας ειδικά για εμάς που πήγαμε πρώτη φορά και δεν είμαστε θαμώνες. Παράδειγμα 1: κατά την ώρα της παραγγελίας, παρά τις πάρα πολύ φθηνές τιμές του μαγαζιού, ο παραγγελιολήπτης μας σταμάτησε, σχεδόν μας παρακάλεσε (! ) να μην παραγγείλουμε άλλα, μας εξήγησε πόσο μεγάλες είναι οι μερίδες και μόνο αν τις έφερνε και δεν χορταίναμε θα έφερνε κάτι ακόμα.

Παράδειγμα 2: έρχεται ο λογαριασμός συνολικά 9 ευρώ και μου κερνάει την κόκα κόλα που πήρα τελευταία στιγμή. Χαμόγελο, ευγένεια.
Πάμε στα αρνητικά: πας προετοιμασμένος να ζήσεις στο κέντρο της Αθήνας αυτή την εναλλακτική, cult, μποέμ, ανατρεπτική εμπερία και κατάσταση, να θαυμάσεις την απίστευτη θέα, να φας καλά και να έχεις.... αποθέματα υπονονής ή τουλάχιστον να μη βιάζεσαι...! Όλα κινούνται με λίγο πιο αργούς ρυθμούς, χαλαρά, χωρίς άγχος. Αν πας με άλλη διάθεση, δε θα μείνεις.

Στα του φαγητού το μαγαζί-κυλικείο προσφέρει τα εξής 5 πράγματα:
1. αγγουροντοματοσαλάτα καλοφτιαγμένη με ελαιόλαδο αγνό, που είναι must. Πάνε όλοι γι΄ αυτήν, δεν υπήρχε τραπέζι που να μην την τιμήσει.
2. λουκάνικο χωριάτικο
3. πατάτες τηγανητές όχι προκάτ αλλά σπιτικές χειροποίητες
3. ομελέτα τραγανή με ζαμπόν, πατάτα που ήταν ανεπανάληπτη και κορυφαία, πολύ χορταστική μερίδα
4. μπιφτέκια που είναι το highlight του μαγαζιού, είναι στα οπωσδήποτε
5. burger με μπιφτέκι το οποίο δεν τίμησα αλλά άκουσα ότι είναι τεράστιο, νοστιμότατο και κοστίζει 2 ευρώ

Δοκίμασα όλα τα παραπάνω εκτός από το λουκάνικο και το burger. Εντύπωση μου έκανε ότι από μόνος του ο σερβιτόρος προθυμοποιήθηκε να μου φτιάξει ένα πιάτο με λίγο απ΄ όλα όταν αντιλήφθηκε ότι ήμουν σε δίλημμα τι να πρωτοδοκιμάσω και με απέτρεψε από το να πάρω πολλά γιατί οι μερίδες είναι τεράστιες. Θα μου πεις: δεν θα ξαναπάς και για τα υπόλοιπα; Αν βρεθώ στο κέντρο και έχω στη διάθεσή μου χρόνο να περιμένω και υπομονή, ναι, θα ξαναπάω σίγουρα γιατί πραγματικά αξίζει τον κόπο.

Ό, τι έφαγα ήταν νοστιμότατο, φτιαγμένο με μεράκι και αρκετά αγνό ή τουλάχιστον πολύ κοντά στο σπιτικό φαγητό. Αντίστοιχα σχόλια άκουσα όση ώρα καθόμουν εκεί και από τα διπλανά τραπέζια.

Να προσθέσω σε όλα αυτά ότι έρχεται πανεράκι με ψωμάκι, νερό σε κανάτα και απόδειξη κανονικά στην οποία αναγράφεται η επωνυμία του μαγαζιού το οποίο χαρακτηρίζεται ως κυλικείο. Για τις τιμές δεν χρειάζεται καν να πω. Απλώς δεν υπάρχουν!