Σουβλάκι & Σχάρα - Καλλιθέα, Αθήνα

Το σουβλάκι της Χαροκόπου είναι σαν να λέμε το σουβλάκι του σπιτιού μας…
Το έχουμε σχεδόν δίπλα μας και το τιμάμε συχνά πυκνά, όταν μαζί με την πράσινη σαλάτα ή με ένα γρήγορο σπιτικό σαντουιτσάκι μας, έχουμε την ανάγκη και για κάτι παραπάνω εκτός από το λαχανικό, λίγο‘’τσι-τσί’’ κρεατάκι ντε, να μας πιάσει!!

Η κίνηση στο κατάστημα είναι δεδομένη, σαν να παίζει μόνιμα η Εθνική Ελλάδος ένα πράγμα ή έχει Γιουροβίζιον, ο κόσμος πάει κι έρχεται στο πακέτο, παρέλαση κανονική, όχι τυχαία!
Το ‘’σαλόνι’’ του μαγαζιού είναι κλασικού σουβλατζίδικου, συμπαθητικό, χωρίς στολίδια και φρου φρού με απλά ανανεωμένα τραπεζοκαθίσματα, καθαρή τουαλέτα και μια ‘’θέα’’ στον κεντρικό δρόμο της Χαροκόπου.
Η αλήθεια είναι πως αν αποφασίσεις το επισκεφτείς δε θα μαγευτείς απ’ την διακόσμηση του χώρου ή θα τρελαθείς από την τοποθεσία του..
Έχουμε καθίσει μονάχα 1-2 φορές στο κατάστημα, κυρίως παίρνουμε πακέτο το φαγητό για το σπίτι, όχι για κάποιον συγκεκριμένο λόγο, απλώς προτιμούμε την ηρεμία του δικού μας χώρου.
Σπεσιαλιτέ του μαγαζιού, χωρίς να διαφωνήσει κάποιος, είναι το καλαμάκι-σουβλάκι(για την Θεσσαλονίκη) κοτόπουλο, το οποίο σχίζει σε μέγεθος και γεύση!

Αλλά δεν είναι μόνο αυτό…ο κατάλογος είναι γεμάτος επιλογές για πολλά γούστα.
Ψητά σχάρας, σούβλα με:
κοκορέτσι, κοντοσούβλι, κλέφτικο, γαρδούμπα, φριγαδέλι, κοκκαλάκια χοιρινά και και και τελειωμό δεν έχει…κεφάλια για τους λάτρεις του είδους, ορεκτικά, σαλάτες, πίτες αλάδωτες ολικής αλέσεως μαύρες, μπύρες και κρασιά ουυυυυφ ούτε ο σερβιτόρος να ήμουν!!
Ψέματα δε θα πω, λίγα από αυτά έχουμε δοκιμάσει, αλλά ότι έχουμε φάει είναι σχετικά προσεγμένο ΑΝ και την τελευταία φορά (Δευτέρα 16/5) ο χοιρινός γύρος μας έστειλε αδιάβαστους από το άλας που τον περιέβαλε, 2 μέρες πίναμε νερό απορώντας για το τι συνέβη!

Ο κατάλογος λοιπόν μακρύς, όπως και κάποιες από τις τιμές του…
Πχ. Χωριάτικη σαλάτα με κόστος 5,00 ευρώ την βρίσκω λιγάκι υπερβολική.
Όλα τα υπόλοιπα έχουν ένα καλό κοστολόγιο που κυμαίνεται για τα σουβλάκια στα 2 ευρώ, στα τεμάχια από 1,50-2,00 ευρώ και στις μερίδες από 6,00 ευρώ με συνοδευτικά μέσα.
Καταλήγω για το τέλος και πάλι στο σουβλάκι κοτόπουλο, γιατί όλοι οι δρόμοι οδηγούν εκεί…οι δικοί μας τουλάχιστον, μιας κι έχουμε ιδιαίτερη αγάπη στα πουλερικά και ιδίως σε αυτό το συγκεκριμένο ζουμερό παν-νόστιμο πάντα σωστά ψημένο μπούτι κοτόπουλο σε ακανόνιστα μεγάλα κομμάτια…με μια ανάσα το περιέγραψα, όπως όταν το τρώμε!

Αξίζει της επίσκεψη σας το εν λόγω κατάστημα από οποιοδήποτε προάστιο της Αθήνας για να δοκιμάσετε το καλαμάκι-σουβλάκι κοτόπουλο
(Τιμή τεμαχίου 1,80), πιστεύω μπορεί και συναγωνίζεται επάξια μαγαζιά του είδους του που μπορεί να έχετε δοκιμάσει έως τώρα.