Μέση Ανατολή - Γλυφάδα, Αθήνα

Είχαμε επισκεφθεί πριν από καιρό έτερο Λιβανέζικο εστιατόριο, το Λιβανέζικο, που βρίσκεται σχεδόν δίπλα στη Σαχάρα, όπου αποφασίσαμε να επισκεφθούμε ώστε να διαμορφώσουμε μια συνολική άποψη για τη λιβανέζικη κουζίνα.
Ετσι, Σάββατο βράδυ και ώρα 22:00, περνάμε την πόρτα του εστιατορίου, που βρίκσεται στην οδό Κωνσταντινουπόλεως στη Γλυφάδα.

Η περιοχή, είναι πολύ κοντά στο κέντρο της Γλυφάδας, αλλά ταυτόχρονα είναι πιο "απόμακρη" χωρίς τη βαβούρα των υπολοίπων καταστημάτων.
Φυσικά είχε προηγηθεί κράτηση μέσω e-table, για τρια άτομα, όπου μάλιστα προσφέρεται και κουπόνι έκπτωσης 20% επί των τιμών.
Το εστιατόριο, είχε χαμηλό και ζεστό φωτισμό, πράγμα που μας άρεσε γιατι χαλαρώνει και δημιουργεί συνθήκες γενικότερης ευεξίας.
Παντού είδαμε να επικρατούν ζεστές αποχρώσεις, (μώβ και κόκκινου), και γενικά όλος ο χώρος έδινε την αίσθηση φιλόξενου και προσεγμένου χώρου
Στα τραπέζια, κολονάτα ποτήρια, σουπλά από μπαμπού και άνεση απόστασης μεταξύ τους.

Η ευγενέστατη κοπέλα που μας υποδέχθηκε, μας τοποθέτησε στο τραπέζι μας και πολύ σύντομα ένας άλλος σερβιτόρος, ήρθε και άνοιξε άμεσα ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό(χωρίς να μας ρωτήσει).
Το κατάστημα, διαθέτει και χώρο επαρκή ώστε να μπορεί να χορεύει και χορεύτρια belly dance, η οποία χορεύει κάθε Παρασκευή και Σάββατο, οπότε είχαμε την ευκαιρία να την απολαύσουμε την ίδια μέρα(θα κάνω σχόλια παρακάτω)
Οταν μπήκαμε, το εστιατόριο ήταν γεμάτο κατά 70% περίπου, αλλά λίγο αργότερα γέμισε εξ ολοκλήρου.

Από τον προσεγμένο και εκτενή κατάλογο διαλέξαμε:
Μια σαλάτα ταμπουλέ, εξαιρετική, με κυρίαρχο το μαιντανό, πράγμα που είχαμε προσέξει και στην επίσκεψή μας στο Λιβανέζικο εστιατότιο. Επαρκέστατη ως ποσότητα, με έντονη τη γεύση του χυμού λεμονιού, πράγμα που μου άρεσε προσωπικά γιατι λατρεύω το λεμόνι. Κόστος στα 4,5 ευρώ.
Από ζεστά ορεκτικά πήραμε μια λαχματζούν, τη γνωστή αραβική πίτα με κιμά και κρεμυδάκι και ντοματούλα, κομένη ήδη σε τέσσερα κομάτια. Πολύ καλή ως γεύση, στα 4,5 ευρώ, εδώ όμως η ποσότητα δεν ταίριαζε με την τιμή, ήταν σχετικά αναλογικά μικρή, σε μικρό πιατάκι

Μια Καλέζ, αραβική πίτα ψημένη στα κάρβουνα, γεμιστή με χαλούμι. Πολύ καλή ως γεύση, αλλά το ίδιο σχόλιο θα έκανε στο vfm, η τιμή των 4 ευρώ, ήταν οριακή γιατι η ποσότητα ήταν πολύ μικρή
Μια μανιτάρια σαγανάκι, ψημένο στο φούρνο, σερβιρισμένο σε εμαγιέ μικρό τηγανάκι, με τυρί και γαλοπούλα, πολύ ωραίο ως γεύση, στα 5 ευρώ, μάλον λογικό ως vfm σε σχέση με την ποσότητα που μας ήρθε.
Από τα κυρίως πήραμε ένα σισ ταούκ, κύβους κοτόπουλου δηλαδή, σερβιρισμένο με πίτα αραβική, ρύζι, κρεμύδια, μαριναρισμένο σε ελαιόλαδο, Πολύ τρυφερό, ικανοποίησε ως γεύση, σωστά μαγειρεμένο, στα 8,5 ευρώ, οριακό όμως ως vfm σε σχέση με την ποσότητα που σερβιρίστηκε.

Μια ποικιλία μασούε μουσακάλ, όπου περιελάμβανε το ανωτέρω κοτόπουλο σισ ταούκ, λάχμε μασούε (μοσχαρίσιο φιλέτο σε κύβους που είχε ψηθεί στα κάρβουνα) και καφτά (μοσχαρίσο κιμά σε μορφή μικρού κεμπάπ), όλα σερβιρισμένα με το ίδιο ρύζι, μια αραβική πίτα, και κρεμύδια και ντομάτα.
Κόστος στα 11 ευρώ, πολύ καλό ως γεύση και καθόλου βαρύ, αλλά μάλον κακό ως βαθμολογία στο vfm, λόγω της ποσότητας του κρέατος στο πιάτο.
Παρέλειψα να πώ οτι στην αρχή είχαν έρθει αραβικές πίτες μέσα σε σακουλίτσα νάυλον (γύρω στος 10 πίτες).

Ολα ήρθαν σε σωστούς χρόνους, πρώτα τα ορεκτικά και έπειτα τα κυρίως.
Οι σερβιτόροι εξυπηρετικοί, μάλον όμως κυριαρχούσε πό πολύ το διεκπεραιωτικό στοιχείο, γιατί ενώ ήταν ευγενέστατοι δεν χαμογελούσαν καθόλου, απλά έκαναν σωστά τη δουλειά τους.
Γύρω στις 22:45, ξεκίνησε ο χορός της κοιλιάς, από πολύ καλή χορεύτρια, η οποία ξεκίνησε το πρόγραμμα, επισκεπτόμενη όλα τα τραπέζια και συμβάλλοντας στη δημιουργία κλίματος κεφιού στο εστιατόριο.

Πρέπει να χόρεψε γύρω στα 15 λεπτά και στη συνέχεια, ανέλαβαν ρόλο, δύο μουσικοί, ένας με αρμόνιο και ένας με τουμπερλέκι, όπου άρχισαν να παίζουν live λιβανέζικη μουσική, εξαιρετικοί και οι δύο και τολμώ να πω ότι ήταν πολύ σωστοί επαγγελματίες.
Γενικά δημιούργησαν κλίμα κεφιού και ικανοποίησαν στο έπακρο.
Αξίζει να σημειωθεί οτι στο κατάστημα προσφέρεται ναργιλές, οπότε αρκετοί από τους θαμώνες απ ότι είδαμε το τίμησαν.

Εξαερισμός όμως πολύ καλός, δεν αισθανθήκαμε κάπνα ή άσχημα.
Κέρασμα δεν υπήρξε, αν και διαβάζοντας κριτικές άλλων χρηστών, μάλον πολιτική του καταστηματος είναι να κερνάει, ίσως εμείς είμασταν οι άτυχοι της βραδιάς.
Συνολικό κόστος στα 49 ευρώ, κατηγορία σίγουρα στα 17-25, που εκ πρώτης όψεως εαν δεν συνυπολογίσουμε τις εκπτώσεις θα έλεγα οτι είναι μάλον ακριβούτσικο για τις ποσότητες που σερβιρίστηκαν. (μια σαλάτα, τρία ορεκτικά και δύο κυρίως)Εαν όμως συνυπολογίσουμε το 20% έκπτωση, το κόστος κατεβαίνει στα 39 ευρώ, που γίνεται πολύ πιό λογικό.
Για παράδειγμα ή αρχική τιμή για δύο μπουκάλια εμφιαλωμένου και το κουβέρ με τις πίτες ήταν 8,5 ευρώ γαι τα τρία άτομα. Μάλον λοιπόν το εστιατόριο έχει υιοθετήσει μαι μόνιμη έκπτωση, διατηρώντας όμως ψηλά τις αρχικές τιμές, ώστε να δίνει την αίσθηση ότι είναι vfm.

Βέβαια τελικά το κόστος των 39 ευρω μαζί με τη διασκέδαση που μας προσφέρθηκε, δικαιολογεί τελικά την τιμή του, για αυτό και πρυτάνευσε τελικά το 3 στο συνολικό vfm. Εαν η επίσκεψη γινόταν άλλη μέρα χωρίς μουσική και χορό, μάλον θα υιοθετούσα τις δύο ντοματούλες στο συνολικό vfm, καθ ότι θεωρώ οτι υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης στις σερβιριζόμενες ποσότητες, όπως επίσης και στο service, μια και σε εμάς τουλάχιστον έλειπε το χαμόγελο, παρά την ευγένεια που διακρίναμε.
Πληρωμή με κάρτα, που είναι και αυτο πολύ σημαντικό και στο τέλος, η σερβιτόρα που μας αντιλήφθηκε, έσπευσε εκ νέου να μας ανοίξει την πόρτα και να μας ευχαριστήσει.
Σε γενικές γραμμές καλή ως εμπειρία, σας συνιστώ να συνδυάσετε την επίσκεψη οπωσδήποτε τις μέρες που υπάρχει το πρόγραμμα, γιατί αξίζει πραγματικά.