Μεζεδοπωλεία - Ηλιούπολη - Καρέας, Αθήνα

Ε, δεν γινοταν να μην επισκεφθουμε αυτο το μαγαζι μετα απο τοσες καλες κριτικες, και μαλιστα οταν ειναι 10 λεπτα απο την δουλεια με αμαξι.
Καταληξαμε λοιπον στα φουρνομαγειρεματα Κυριακη μεσημερι, μετα απο κρατηση, η οποια δεν χρειαζοταν τελικα.

Το παρκαρισμα εκει κοντα πανευκολο.

Η εξυπηρετηση ευγενεστατη, παρολο που το αμεσως προηγουμενο βραδυ Σαββατου ακυρωσαμε την βραδινη κρατηση μολις μια ωρα πρν, και την Κυριακη οταν ξανακαλεσα για το μεσημερι, δεν διαπιστωσα καμια δυσαρεσκεια (που μπορει να υπηρξε, αλλα δεν φανηκε).

Η υποδοχη και το ολο σερβις μεχρι και την αποχωρηση μας ολοσωστη και ευγενεστατη, χωρις υπερβολες, με σωστους χρονους, μας αρεσε.

Επιλεξαμε να καθισουμε εξω καθως μας ενημερωσαν οτι θα προτιμουσαν να μην καπνισουμε μεσα στο μαγαζι, απολυτα σεβαστο, ετσι κι αλλιως βοηθουσε ο καιρος.

Ο χωρος προσωπικα δεν με ενθουσιασε, μου φανηκε λιγο ψυχρος, ισως επειδη ειναι και τοσο ψηλοταβανος, ισως επειδη εκεινη την ωρα μεσα ηταν μονο μια παρεα, δεν μπορω να το προσδιορισω, παντως φωτεινος και καθαρος.
Οι τουαλετες καθαρες.

Προς το τελος του γευματος μας συνομιλησαμε με τον μαγειρα (πραγματικα, βρισκω την λεξη "σεφ" απωθητικη), αναφορικα με το φαγητο.

Στο δια ταυτα λοιπον. Πηραμε:

- σαλατα ελληνικη, νοστιμη φετα και ντοματα, φρεσκια, καλο και αρκετο λαδι για βουτες, μια χαρα

- πατατες σαν τηγανητες, καλες, κααααπως ετσι τις κανω και σπιτι μου (καλα, μην βαρατε)

- Κειμά Γιαουρτλού, πανω σε χειροποιητη πιτα απο ζυμη για πεϊνιρλι (νομιζω ετσι μας ειπε ο μαγειρας), εξαιρετικη και η πιτα, νοστιμος και ζουμερος ο κιμας, θα προτιμουσα να μην εχει παπρικα το γιαουρτι

- Κοτομπουκιτσες, δηλαδη φιλετο στο πηλινο με κρεμα γαλακτος και φαρφαλες, για μενα το καλυτερο, μεγαλωστε την μεριδα και καντε το κυριως πιατο παρακαλω πολυ!

- Πολιτικο μπιφτεκι, πολυ νοστιμο και σωστα ψημενο, με ξενισε λιγο η υφη του, ισως ειναι διπλοαλεσμενος ο κιμας? δεν ρωτησα, μου αρεσε παντως

- Μοσχαρακι με σαλτσα εσπεριδοειδων, δεν μας ενθουσιασε, κυριως διοτι τελικα αυτες οι πορτοκαλοσαλτσες δεν ειναι του γουστου μας, και διοτι μαλλον το μοσχαρακι σε τετοια μορφη (μικρα κομματακια) χωρις τηγανι δεν μου φαινεται να ενδεικνυται για μαγειρεμα αποκλειστικα στον φουρνο, γνωμη ειναι αυτη. Ο συνοδευτικος πουρες εξαιρετικος.

- Καπνιστη μπριζολα, η οποια, οπως αναφεραμε και στον μαγειρα, μας φανηκε στεγνη και σκληρη. Συνοδευοταν απο νοστιμες πατατες φουρνου.
Για να μην παρεξηγηθω, η μπριζολα, την οποια πηραμε πακετο, ηταν γευστικοτατη.

Κερασμα στο τελος τα δυο γλυκα τους, δεν εφαγα, δεν εχω γνωμη, η παρεα διχαστηκε.

Ολα τα φαγητα ομορφα παρουσιασμενα, ολες οι πρωτες υλες μας φανηκαν πολυ καλες.

Με 3 μπυρες κι ενα αναψυκτικο, μια προφανεστατα μεγαλυτερη παργγελια αποσο χρειαζοταν για τρια ατομα, συνολο 65 ευρω.

Μια μικρη παρατηρηση, αφου σερβιρει μπυρα weiss το μαγαζι, ειναι κριμα να μην το κανει με το αναλογο ποτηρι (κατι που διαπιστωνω και σε αλλα μαγαζια, και μου κανει εντυπωση).

Προφανως το συστηνω και θα το ξαναεπισκεφθω.

2016-05-26 16:30:32

θα ηθελα αρχικα να σας ευχαριστησω για την επισκεψη σας στο καταστημα μας, αλλα και για τη διαθεση σας να εκφερετε την αποψη σας για εμας

Πρωτα απο ολα θα σταθω στην αλαγη της κρατησης, και να σας διαβεβαιωσω οτι ποτε μα ποτε δεν θα υπηρχε δυσαρεσκεια, σε μια υπευθυνη σταση που πραγματικα τηρησατε, ωστε να φροντισετε για την ακυρωση και να μας ενημερωσετε, που πραγματικα δειχνει οτι καποιος υπολογιζει και εκτιμα τη δουλεια του αλλου.

Σε ολους μπορει να συμβει και πραγματικα ειναι απολυτα κατανοητο. Γιατι να υπαρξει δυσαρεσκεια οταν καποιος δειχενι οτι πραγματικα σε υπολογιζει.

Αμεσως μετα θα σταθω στην προτροπη να κανουμε τις κοτομπουκιες κυριως πιατο αλλα ανηκει "σκοπιμα" στους φουρνομεζεδες, ωστε να μπορει και καποιος που δεν θελειη δεν μπορει να διαθεσει παραπανω χρηματα να μπορει να το επιλεξει ως πιατο. Επειδη και στο παρελθον εχει αναφερθει το ιδιο πραγμα απο αρκετο κοσμο, πραγματικα ψαχνουμε εναν τροπο να μπορουμε να σερβιρουμε τις κοτομπουκιες και το κοτοπουλο μανιταρι ως κυριως πιατο αλλα πραγματικα ειναι πολυ δυσκολο στη διαχειρηση αλλα και στον τροπο παραγγελιας. Παντως το δουλευουμε και το προσπαθουμε

Κλεινοντας θα απαντησω και για τα ποτηρια της μπυρας γιατι πραγματικα ειναι κατι που το θεωρω ΑΝΑΓΚΑΙΟ αλλα δυστυχως οι εταιρειες πλεον μας δινουν ποτηρια με το σταγονομετρο γιατι εχουν δωσει μεγαλυτερη βαση στις μπυραριες (που πλεον ειναι πολυ περισσσοτερες απο οτι στο παρελθον) και τα μεζεδοπωλεια τα εχουν αφησει στην τυχη τους. Γιαυτο και διαπιστωνετε οτι σε αρκετα μαγαζια δεν υπαρχουν αντιστοιχα ποτηρια. Σημεια των καιρων δυστυχως
Εμεις παντως δεν θα εκαταλειψουμε συνεχεια θα ζηταμε μεχρι να βαρεθουν και να μας στειλουν....

Με εκτιμηση
ΤΑ ΦΟΥΡΝΟΜΑΓΕΙΡΕΜΑΤΑ

2016-05-27 00:13:22

Σας ευχαριστω για την απαντηση σας.
Για την μπυρα weiss, εστω κι αν δεν ειναι το ποτηρι της εταιρειας, αν εχετε την δυνατοτητα να την σερβιρετε σε ποτηρι 500ml, ωστε να ολοκληρωνεται και το τελευταιο σταδιο της αναδευσης, θα ηταν ενα καλο βημα.
Καταταλλα τα ειπαμε κι απο κοντα.
Σας ευχαριστω πολυ και παλι, θα σας ξαναδουμε.

2016-05-28 19:06:16
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την Kostas7.