Ιαπωνία - Sushi - Βουλιαγμένη - Καβούρι, Αθήνα

Αποφασισμενοι να εκμεταλλευτουμε στο επακρο τις "Ημερες Βραβευμενης Γαστρονομιας" περασαμε και απο το Matsuhisa Athens.

Σε ειδυλλιακη τοποθεσια της αθηναϊκης ριβιερας, μες στο πολυτελεστατο "Astir Palace", πανω στο βραχο με τη μαγευτικη θεα στον κολπο της Βουλιαγμενης ο παγκοσμιως διασημος κορυφαιος σεφ Nobu Matsuhisa εχει στησει εδω και 8 χρονια το δευτερο (μετα τη Μυκονο) εν Ελλαδι πολυτελες εστιατοριο του. Εχοντας ξεπερασει τα 30 πια (τα περισσοτερα με το ονομα Nobu, σε συνιδιοκτησια με τον αμερικανο σταρ Robert De Niro, και καποια με το ονομα Matsuhisa) ο αστειρευτος Nobuyuki εχει βαλθει να ενταξει την πολυτελεια της κουζινας του σε καθε γωνια της γης.

Δυο ατομα φθασαμε γυρω στις 19:30. Ο παρκαδορος αφου μας ζητησε τα κλειδια του αυτοκινητου και αρνηθηκα, ευγενεστατα μας υπεδειξε το μερος σταθμευσης. Στη συνεχεια μας καλοσωρισαν με χαμογελο οι κοπελες της υποδοχης και αφου τσεκαρισαν την κρατηση οδηγηθηκαμε στο τραπεζι. Περνωντας απο την ανοιχτη κουζινα, ολο το προσωπικο του εστιατοριου (σεφ, σερβιτοροι, επικεφαλης κλπ) μας... καλωσορισαν με τη γνωστη δυναμη της φωνης των Ιαπωνων. Χαμογελασαμε. Τη δευτερη φορα που ακουσαμε... τα ουρλιαχτα ψιλοενοχληθηκαμε. Απο την τριτη φορα που εμπαιναν νεες παρεες και μετα και ενω προσπαθουσαμε να απολαυσουμε το φαγητο, ε καταντησε αηδια.

Αυτο ηταν και το πρωτο πραγμα που μας ενοχλησε καπως. Το δευτερο αφορουσε το χωρο, οχι ομως σε βαθμο που να χαθει το 4αρι. Εχει λοιπον να κανει με τα τραπεζια: υπαρχουν καποια μεγαλα στρογγυλα στη μεση της αιθουσας και καποια μικρα γυρω γυρω και σχεδον κολλητα το ενα με το αλλο, επομενως αισθανομασταν λιγο στριμωγμενοι. Με τετοια θεα ομως...

Στα του φαγητου, που ειναι και το σημαντικοτερο:
1 μπουκαλι νερο μεταλλικο, με αναιτια υπερβολικο κοστος 5€. Ενα μπολ με soy sauce και, φυσικα, chopsticks.
Ειδικο μενου, με 50%:
- Eryngii salad (σαλατα με μανιταρια eryngii): Ιαπωνια μανιταρια που μας φανηκαν λιγο "βαρια" και γενικα μια σαλατα οκ, τιποτα το ιδιαιτερο.
- Salmon new style (σολομος new style): ωραια συνεχεια με σασιμι σολομου με σχοινοπρασο, τζιντζερ και σαλτσα σογιας yozu. Νοστιμοτατο.

- Matsuhisa sushi: Εξαιρετικης ποιοτητας σουσι, απλα (σολομος, σκουμπρι και τονος).
- Black cod yuzu miso (μαυρος μπακαλιαρος με yuzu miso): Το signature dish του Matsuhisa. Τι απιστευτο πιατο η αληθεια! Μαυρος μπακαλιαρος μαριναρισμενος τρεις μερες σε yuzu miso, σερβιρισμενος με daikon, hajikami ginger και φυλλο κανταϊφι απο πανω. Π ε ν τ α ν ο σ τ ι μ ο. Απο τα ωραιοτερα πιατα που εχω δοκιμασει ποτε.
Beef fillet chimichurri (μοσχαρισιο φιλετο με σαλτσα τσιμιτσουρι): Σωστα ψημενο (medium rare) και νοστιμο μοσχαρισιο φιλετο με την ιδιαιτερη γλυκοξινη σαλτσα τσιμιτσουρι. Μονη μου ενσταση οτι δεν πολυταιριαζε σε τετοιο μενου ή αν θελετε δεν ηταν απαραιτητο ενα κρεατικο πιατο.

- Whiskey cappuccino: με καφε «brule», κακαο, παγωμενο γαλα και κρεμα και αφρο από whisky Suntory: Σε τρια επιπεδα, μες στο φλιτζανακι του καφε, το ετρωγες απο την κατω στρωση προς την επανω. Ενδιαφερον αλλα οχι κατι γευστικα σπουδαιο. Θεωρω πως τα επιδορπια αποτελουν την αχιλλειο πτερνα του Ματσουχισα.
Οσο για vfm; Για το ειδικο μενου, τα 44€ ηταν πολυ καλα. Κοιτωντας ομως τον καταλογο διεπιστωσα οτι δυσκολα μενεις κατω απο 80€, ποσο που θεωρω παρα μα παρα πολυ υψηλο. Ειπαμε, εξαιρετικο σουσι και μοναδικος μπακαλιαρος αλλα πανω απο 100€ με κρασι (επισης αναιτια πανακριβα μπουκαλια) ειναι αδιανοητα πολλα, εκτος αν (υπερ)πληρωνεται η τοποθεσια και η θεα.

Θα ξαναπηγαινα ευχαριστα, και μονο για το black cod miso, αλλα μονο στα ιδια επιπεδα τιμων με αυτα της προσφορας.