Ελληνική κουζίνα - Περιστέρι, Αθήνα

Το μαγαζί θα το χαρακτήριζα ταβέρνα-μεζεδοπωλείο με κλασική ελληνική κουζίνα που ο κατάλογός του διανθίζεται και με κάποια πιο πειραγμένα, δημιουργικά πιάτα.

Γενικά πάντως τα πιάτα του είναι κανονικές μερίδες και μάλιστα αρκετά μεγάλες και χορταστικές και όχι πιάτα μεζέδων. Βρίσκεται σε αρκετά κεντρικό σημείο του Μπουρναζίου και τη βραδιά που πήγα, Σάββατο βράδυ, γινόταν πανικός. Ακριβώς δίπλα στη Δάφνη υπάρχει η Δαφνούλα. Κατάλαβα ότι ο ένας χώρος προορίζεται για τους καπνίζοντες και ο άλλος για τους μη καπνίζοντες ώστε κανένας να μην ενοχλείται. Η Δαφνούλα είναι το μικρό αδερφάκι στην οποία παραπέμπουν επίσης όσους δεν χωράνε στη Δάφνη.

Ο χώρος είναι σχετικά μεγάλος και ενιαίος στον οποίο κυριαρχεί η ρετρό διακόσμηση: παραδοσιακά αντικείμενα, διάφορα προϊόντα να κρέμονται, κορνίζες ρετρό άλλης εποχής, καθρέφτες, παραδοσαικά τραπεζοκαθίσματα, πιάτα άλλης εποχής καρφωμένα στους τοίχους, ράφια με μπουκάλια και βαζάκια, ξύλινοι μπουφέδες-έπιπλα και άλλα συνιστούν το όλο σκηνικό το οποίο μου άρεσε πολύ, ήταν όμορφο, ζεστό και εντυπωσιακό στην απλότητά του.

Η εξυπηρέτηση απλή, σχετικά διεκπεραιωτική, γρήγορη όμως και αρκετά πρόθυμη.

Στα του φαγητού υπαρχει ακρετά μεγάλη ποικιλία ιδιαιτέρως στα κρεατικά.
2 άτομα παραγγείλαμε τα εξής:

-ψητά λαχανικά, εντυπωσιακή μερίδα, όμορφη παρουσίαση πιάτου, ποικιλία ψητών λαχανικών που μας επέτρεψε να ξεκινούσουμε όμορφα και γευστικά το γεύμα μας

-τηγανητά αυγά με τυρί γκούντα και πατάτες τηγανητές: πιάτο-κόλαση, πιάτο- γευστικός θάνατος που πραγματικά σε απογειώνει αρχικά και μετά σε τελειώνει, ήταν όλα τα λεφτά (! )

-μπιφτεκάκια γαλοπούλας με σαλάτα, πιτούλες, πατάτες τηγανητές, χορτασιτκό, με μπιφτεκάκια μυρωδάτα και ζουμερά και ωραία τα συνοδευτικά, ποικιλία και νοστιμιά

-παντσέτα με πατάτες τηγανητές, υποφερτό, ίσως το μόνο πιάτο που δεν με ενθουσίασε όπως τα υπόλοιπα

-½ κιλό κρασί κόκκινο χύμα, δροσερό χωρίς να σσε "χτυπάει" στο κεφάλι

Στο τέλος ήταν πρωτότυπο το γλυκό κέρασμα μους σοκολάτα και cheesecake σε βαζάκια ατομικά, δροσερό, καθόλου βαρύ και λιγωτικό, ήταν ό, τι καλύτερο για το γευστικό κλείσιμο της βραδιάς.

Κατά τα λοιπά το νερό ήρθε σε κανάτα. Συνοψίζοντας ή Δάφνη μου άφησε διφορούμενες εντυπώσεις, καθώς μου άρεσε αρκετά ο χώρος και το φαγητό, αλλά θεωρώ ότι ήταν ακριβό γι΄ αυτό που προσφέρει. Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 42 ευρώ. Οι τιμές θεωρώ πως είναι τσιμπημένες.