Μεζεδοπωλεία - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Μετά την κατραπακιά από τον Παναθηναϊκό στον πρώτο τελικό των πλέυ οφ της Basketleague και τον ανεκδιήγητο Παπανικολάου που στην τελευταία επίθεση τα έκανε μαντάρα, είπαμε 3 άτομα να κάνουμε μια βόλτα μπας και ξεχαστούμε. Στο Μικρολίμανο δεν θυμόμουν κάτι αξιοσημείωτο, οπότε σκεφτήκαμε τον Φάνη.

Η ώρα έπιανε 22.00 και έπρεπε να τρέξουμε για να προλάβουμε την κουζίνα που αυστηρώς στις 23.00 κλείνει. Ανεβήκαμε με ευκολία την Πειραιώς και δεν δυσκολευτήκαμε λόγω ώρας να παρκάρουμε απέναντι. Μπαίνοντας μέσα άκουγες και άλλες γλώσσες εκτός της ελληνικής. Ο Φάνης πλέον έχει γίνει γνωστός, λόγω και της περιοχής που βρίσκεται. Τα τραπέζια σχεδόν όλα γεμάτα αν και πλησίαζε το κλείσιμο. Αυτό δεν εμπόδισε καθόλου όμως το προσωπικό να μας υποδεχθεί με ευγένεια και χαρά. Βλέπετε, οι άλλοι 2 έχουν κάνει ουκ ολίγες επισκέψεις.

Πρώτη δική μου εντύπωση λοιπόν θετικότατη. Όταν γνωρίζουν τις συνήθειες σου και τις προτιμήσεις σου σε κάνουν να αισθάνεσαι σα να είσαι στο σπίτι σου. Ιδιαίτερο credit στην ισπανίδα σερβιτόρα (άνω των 50) που έχει αυτό το μεσογειακό μπρίο που και τα αστεία της θα πει, αλλά και τη διακριτικότητα της θα διατηρήσει. Μέσα στο μαγαζί είναι και ο ιδιοκτήτης, ο Φάνης, που τρέχει για τη επιχείρηση του με ιδιαίτερο ζήλο και δεν υπάρχει αυτή η αύρα στον αέρα πως είναι το αφεντικό. Ούτε υπέπεσαν στην αντίληψη μου αυταρχικές συμπεριφορές. Ίσως λοιπόν είναι αυτό ένα από τα συστατικά της επιτυχίας.

Σαν χώρος, δεν πρόκειται για κάτι εξαιρετικό, μικρά τραπεζάκια με μαρμάρινη επιφάνεια και καρέκλες ξύλινες. Χωράει καμιά δεκαριά τραπεζάκια σε στυλ μεζεδοπωλείου, με κοντινές αποστάσεις, οπότε και η ιδιωτικότητα δεν είναι και τόσο επαρκής. Αυτό που ξεχωρίζει στον χώρο είναι φυσικά τα ψυγεία που βρίσκονται σε απόσταση αναπνοής από τα τραπέζια και σε προκαλούν να δοκιμάσεις όλα τα εδέσματα, που είναι φυσικά προς πώληση. Ακούσαμε και για κάποιον εξωτερικό χώρο, χωρίς όμως να μπορέσω να τον δω. Ίσως κάποια άλλη φορά! Οι τουαλέτες μικρές, ίσα για τις πιο απλές ανάγκες.

Στο κέντρο της Αθήνας λοιπόν, άνοιξε ένα μαγαζάκι που μυρίζει ΜΟΝΟ Ελλάδα. Από τα αλλαντικά και τα τυριά, μέχρι τα ποτά και τα βαζάκια με μαρμελάδες κλπ. Έξυπνη ιδέα, καλό κόνσεπτ. Με τον Φάνη συζήτησα και την ιδέα που είχε με τις καρτέλες των συνταγών για το σπίτι, για τα προσφερόμενα πιάτα αλλά και για το ASK4FOOD στο οποίο όπως παραδέχθηκε δεν έχει δώσει όση σημασία θα έπρεπε. Ευγενέστατος αλλά και φιλόδοξος, σκέφτεται συνεχώς να βελτιώνει την επιχείρηση του, ήδη η ιδέα με τις μπύρες από την Κέρκυρα ή τη Ρόδο θα ξεκινήσει να γίνεται πράξη. Χαρακτηριστικά μας είπε πως (για να το πω και κομψά) δεν θέλει καμία συνεργασία με πολυεθνικές.

Ο κατάλογος περιλαμβάνει ορεκτικά, ζεστά πιάτα, σαλάτες, ψαρικά και κρεατικά. Καμιά κατηγορία δεν αδικείται εις βάρος της άλλης. Στην επίσκεψη μας δεν παίξαμε καθόλου με ψαρικά, και πως να το κάνεις άλλωστε όταν σε υποδέχονται με:

- Λαδόκολα με παστράμι και κομματάκια τυριών για καλωσόρισμα. Δεν γνωρίζω αν χρεώνεται, αλλά το παστράμι ήταν διαολεμένα τρυφερό και λαχταριστό.

- Παστουρμαδοπιτάκια καραμανλίδικα στα 5.5 ευρώ.4 τεμάχια απίστευτα τραγανά και χωρίς ίχνος λαδίλας. Ίσως τα καλύτερα που έχω φάει, συνοδεία γιαουρτιού. Παραγγείλτε τα οπωσδήποτε, πραγματικό λουκούμι.

- Ανάμεικτη πράσινη σαλάτα με ανεβατό, σαλάμι Δράμας πικάντικο και τομάτα στα 6 ευρώ. Δεν ξετρελάθηκα από την πρασινάδα, θα την ήθελα πιο τραγανή. Ωραία και γλυκιά σως, αρκετή ποσότητα τυριού και νόστιμο σαλάμι. Η τομάτα φρεσκότατη και αυτή. Η πρασινάδα μας τα χάλασε λίγο...

- Πιατέλα με τυράκι γεμιστό με πιπέρι και μαρμελάδα καρότο, συνοδεία 2 κίτρινων παξιμαδιών. Ωραίος, πικάντικος μεζές, που ισορροπούσε με την εξαιρετική μαρμελάδα.

- Σαγανάκι με ένα καπνιστό τυράκι που μου διαφεύγει τώρα καθώς δεν είναι πιάτο καταλόγου. Πρώτη φορά το ετοίμασαν, με βάση τομάτας και καθόλου λάδι, μόνο ότι έβγαινε από το ψήσιμο. Σκόρδο και μέλι στα συστατικά του. Μην φοβηθείτε, αυτή η "λαδίλα" είναι μόνο από το ψήσιμο του.

- Σαγανάκι με καραμανλίδικο παστουρμά, σουτζούκι πολίτικο, με αυγά και τομάτα στα 6.5 ευρώ. Νοστιμότατο, με λεπτοκομένα τα υλικά. Απαραίτητο συνοδευτικό το ψωμί. Και εδώ δεν διακρίναμε καμία λαδίλα, ίσα ίσα που ήταν αρκετά ελαφρύ, σαν μεσημεριανή στραπατσάδα.

- Λουκάνικο κεφτέ γιαουρτλού σε πίτα στα 6.5 ευρώ. Πιτούλες μαλακές στη βάση. συνοδεία λίγης τομάτας, αγγουριού και κρεμμυδιού. Καλή ιδέα η επιλογή με απλωμένη μουστάρδα αλλά και γιαούρτι για παιχνίδισμα του ουρανίσκου. Τα λουκανικάκια τρυφερά, χωρίς πολλά μπαχαρικά. Σημειώστε εδώ πως, δεν πρόκειται για κομμάτια λουκάνικου κομμένα αλλά για λουκανικάκια σε μέγεθος και πάχος ενός δαχτύλου.

- 3 ή 4 500άρες μπύρες Argos Star στα 3 ευρώ έκαστη. Εξαιρετική γεύση, δεν θυμάμαι να την έχω ξαναδοκιμάσει.

- 1 καπνιστή μπύρα από τη Χίο στα 330 μλ, νομίζω στα 4 ευρώ.
- 2 καραφάκια τσίπουρο χύμα, αρωματικό και χωρίς να βαράει καθόλου στο κεφάλι.

Για γλυκό κλείσιμο, γιαούρτι με γλυκό του κουταλιού καρότο. Ελαφρύ και γευστικό για να αλλάξεις τη γεύση σου.

Σύνολο στα 50.7 ευρώ, με νόμιμες αποδείξεις.

Συμπερασματικά, το κόνσεπτ έχει αρχίσει να εξαπλώνεται και σε άλλες περιοχές (βλέπε Γλυφάδα). Στον Φάνη βρήκαμε ζεστασιά, επαγγελματισμό και καλές γεύσεις. Με 15-17 ευρώ μπορείτε να έχετε μια ευχάριστη έξοδο, χαλαρή αλλά ταυτόχρονα γευστική. Λόγω του είδους των εδεσμάτων να φάτε συγκρατημένα μόνο, για να μη βαρυστομαχιάσετε. Αλλαντικά είναι, μπαχαρικά έχουν... Με σύνεση για να μη σας βγει ξινό...

Και επειδή ο κατάλογος έχει αρκετές επιλογές, δεν θα βαρεθείτε...

Υ. Γ Υπάρχει και ελεύθερο wi-fi μέσα στο μαγαζί, δεν χρειάζεται καν κωδικός φίλη Ucook...

Υ. Γ 2 Μας άρεσε πολύ η ιδέα του Φάνη που ήδη επισκεφθήκαμε και παρόμοιο μαγαζί. Θα ακολουθήσει (κάποια στιγμή) κριτική και για αυτό.