Οινομαγειρεία - Κουκάκι, Αθήνα

Για κάτι τέτοιες ευχάριστες εκπλήξεις είναι που πάμε γυρεύοντας σε όλη την Αθήνα και αποφεύγουμε να τρώμε συνέχεια στο ίδιο μαγαζί, όσο καλό και αν είναι! Και για κάτι τέτοια ακατέργαστα διαμάντια είναι που γουστάρουμε μετά να γράφουμε σε αυτό εδώ το φιλόξενο site!

Σε μια 100% αθηναϊκή γειτονιά όπως είναι το Κουκάκι είναι φυσικό να υπάρχουν πολλές επιλογές για φαγητό. Ε, λοιπόν νιώθω πολύ τυχερός που με την πρώτη έπεσα διάνα, χάρη βέβαια και στην πρόταση του ντόπιου osotirassas που ψάχνεται και αυτός για καινούργια λαβράκια.

Με το που πατήσαμε το πόδι μας και πριν καν αποφασίσουμε που θα κάτσουμε μας κάλεσαν ευγενικά να δούμε στη βιτρίνα τα μαγειρευτά της ημέρας. Γενικά δεν μου αρέσει αυτό το παλιό στυλ του μαγειρείου που διαλέγεις από τα ταψιά τι μερίδα θες, μου κάνει λίγο σε φυλακή ή νοσοκομείο αλλά την προσωπική μου παραξενιά την προσπέρασα γρήγορα γιατί οι μυρωδιές με κέρδισαν.

Λόγω καλοκαιρίας καθίσαμε σε τραπέζι όσο κοντά προς τα έξω γίνεται, μάλιστα στο συγκεκριμένο σημείο διακριτικές γλαστρούλες οριοθετούν το μαγαζί από το πεζοδρόμιο. Πιο όμορφα είναι όμως μέσα, σε ένα ανοιχτό αίθριο που βρίσκεται ένα όροφο πιο κάτω και διαθέτει καναπέδες και ωραίο ντεκόρ με κιθάρες και χαρούμενα χρώματα. Δεν έχω καμία σχέση με αρχιτεκτονική και εσωτερική διακόσμηση αλλά έχω την αίσθηση ότι έχουν εκμεταλλευθεί άψογα και το τελευταίο τετραγωνικό μέτρο, καθώς δεν μιλάμε για ιδιαίτερα ευρύχωρο ακίνητο.

Με χιούμορ και ωραία διάθεση η σερβιτόρα μας έφερε καταλόγους και ψωμάκι ψημένο με λαδορίγανη και σαν έμπειροι γευσιγνώστες που είμαστε (δηλαδή πειναλέα λιγούρια χαχαχαχαχα) παραγγέλνουμε σχετικά γρήγορα:

• Oka’s σαλάτα: Όπου και να πάω παραγγέλνω τη σαλάτα που έχει το όνομα του μαγαζιού, θεωρώ ότι δε δίνεις το όνομα σου σε κάτι που δεν έχεις βάλει έστω και λίγο μεράκι, συνήθως δικαιώνομαι. Σπανάκι, ρόκα, ανθότυρο και πατάτες συνθέτουν εδώ μια δροσερή και νόστιμη εισαγωγή για αυτό που θα ακολουθήσει…
• Τζατζίκι σπιτικό: Όντως, φαίνεται το άτιμο ότι δεν είναι ετοιματζίδικο! Επίσης πολύ ελαφρύ και μεγάλη ποσότητα, δεν το καταφέραμε όλο (πόσο τζατζίκι να φας πια…)
• Πατάτες τηγανητές: Κομμένες στο χέρι, ήταν OK.
• Μπιφτέκι κοτόπουλο με λιωμένο τυρί και πατάτες στο φούρνο γαρνιρισμένες με μπέικον: Ε-ξαι-ρε-τι-κό! Το μπιφτέκι πρώτης ποιότητας και η συνταγή απλή αλλά τέλεια εκτελεσμένη όπως θα το έκανε σπίτι η γυναίκα, η μαμά, η πεθερά κτλ.
• Γίγαντες: Το λέω συνέχεια, πολύ δύσκολο πιάτο, θέλει παίδεμα και καλή πρώτη ύλη για να έχεις το μαλακό αποτέλεσμα που τους κάνει τόσο νόστιμους. Να γιατί δεν το τολμούν οι περισσότεροι. Δύο λέξεις μόνο αρκούν εδώ, success story!

Γενικά οι «Δύο δεκάρες η οκά» είναι ΕΝΤΙΜΟ και ΣΠΙΤΙΚΟ μαγαζί ως προς το φαγητό, τις τιμές και την εξυπηρέτηση. Ήπιαμε και χύμα κρασάκι λευκό, μας κέρασαν και χαλβά και πληρώσαμε μόλις 17€ το άτομο! Ξεχωριστά μπράβο οφείλω να δώσω στο χαμόγελο και στην ταχύτητα της υποδοχής και του σερβιρίσματος. Όλα μαζί συνθέτουν ένα συνολικό ΜΠΡΑΒΟ και φυσικά θα μας ξαναδείτε!