Ελληνική κουζίνα - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Το GRECOS PROJECT στεγάζεται σε έναν μεγάλο χώρο επί της οδού Μητροπόλεως στο ύψος της οδού Νίκης, με μενού που κυρίως παραπέμπει σε σουβλατζίδικο (γύρος, σουβλάκια κλπ. ), προσφέρει ωστόσο και αρκετές άλλες επιλογές, αλλά και μαγειρευτά (π. χ. μουσακάς), με προφανή στόχο να προσελκύσει και αρκετούς ξένους τουρίστες. Και τον στόχο του αυτό φαίνεται να τον πετυχαίνει σε μεγάλο βαθμό, καθώς Πέμπτη βραδάκι που το επισκέφθηκα, κατά τις 7.30 με 8.00, αρχές Απριλίου, το GRECOS PROJECT είχε κίνηση, με αρκετές παρέες τουριστών να κάνουν έντονη την παρουσία τους. Λοιπόν, αναλυτικότερα:

Στο GRECOS PROJECT δεν θα πίστευα ότι θα έμπαινα ποτέ στην διαδικασία να το επισκεφθώ, καθώς είναι προσανατολισμένο σε ένα στυλ που δεν μου είναι ιδιαίτερα συμπαθές. Ωστόσο, έχοντας ακούσει αρκετά θετικά σχόλια από δυο – τρεις γνωστούς μου που το επισκέφθηκαν, με την πείνα να έχει χτυπήσει κόκκινο, είπα να του δώσω μια ευκαιρία.

ΧΩΡΟΣ (3):
Ο χώρος είναι αρκετά συμπαθητικός με το μαύρο χρώμα να κυριαρχεί και χωρίζεται σε τρία, κατά κάποιο τρόπο, μέρη.
Εσωτερικά, μπαίνοντας συναντάς τον χώρο προετοιμασίας του φαγητού, με τους γύρους, τις ψησταριές κλπ., ενώ απέναντι υπάρχουν αρκετά τραπεζάκια.
Προχωρώντας δεξιά, συναντάς έναν δεύτερο ενιαίο χώρο, που βρίσκεται επί της οδού Νίκης, ο οποίος υποθέτω ότι τους ζεστούς μήνες διαμορφώνεται αναλόγως και γίνεται ανοιχτός. Αρχές Απρίλη που πήγαμε εμείς ήταν κλειστός με μεγάλες τζαμαρίες που σου επέτρεπαν την άμεση οπτική πρόσβαση προς τα έξω, ενώ αρκετές θερμάστρες οροφής πρόσφεραν αρκετή ζέστη, για κάποιους ίσως σε υπερβολικό βαθμό.

Ανεβαίνοντας μερικά σκαλιά, συναντάς τον πάνω όροφο, ο οποίος είναι αρκετά μεγάλος και με πολλά τραπεζάκια, ενώ οι μεγάλες τζαμαρίες και εδώ επιτρέπουν την οπτική πρόσβαση προς τα έξω. Δεδομένου ότι μου φάνηκε ο πιο άνετος και χαλαρός χώρος, μάλλον θα τον επέλεγα, ωστόσο εκείνη την μέρα υπήρχε και ένα μουσικό σχήμα που έπαιζε live μουσική, όχι βέβαια σε ιδιαίτερα υψηλή ένταση, οπότε τον αποφύγαμε τελικά, καθώς το όλο σκηνικό μου φαινόταν αρκετά παράταιρο.

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ (3):
Η εξυπηρέτηση από το πολυπληθές σχετικά προσωπικό, αν και αρκετά διεκπεραιωτική, δεν μας δημιούργησε προβλήματα. Αν εξαιρέσεις το εμφιαλωμένο νερό που ήρθε χωρίς να ερωτηθούμε, τα υπόλοιπα κίνησαν φυσιολογικά. Αποδειξούλα μαζί με τα πιάτα που παραγγείλαμε, κερασμένο γλυκό στο τέλος ραβανί και σιμιγδαλένιος χαλβάς, όχι ιδιαίτερα νόστιμα, σε κάθε περίπτωση ωστόσο, κέρασμα είναι, οπότε αυτό που μετράει είναι περισσότερο η κίνηση.

ΓΕΥΣΗ (2):
Στο θέμα του φαγητού η αλήθεια είναι ότι έμεινα με ανάμεικτες εντυπώσεις, καθώς υπήρχαν πράγματα που μου άρεσαν αρκετά και κάποια με τα οποία δεν έμεινα ικανοποιημένος. Ίσως το (2) είναι κάπως άδικο, οπότε λάβετέ το υπόψη σας. Επομένως, έχουμε και λέμε:

Ο κατάλογος του GRECOS PROJECT είναι πραγματικά εκτενέστατος, με αμέτρητες επιλογές, οι οποίες ωστόσο δεν εντάσσονται σε κάποια κοινή λογική: καμιά δεκαριά μαγειρευτά πιάτα ημέρας (από πέρκα φούρνου μέχρι μουσακά και φασολάδα), 6 – 7 κρύα ορεκτικά, περίπου 15 ζεστά ορεκτικά, άλλες τόσες σαλάτες (από την κλασσική χωριάτικη που φέρει τον τίτλο ελληνική, μέχρι σταμναγκάθι με απάκι ή ρεβίθια με κινόα!! ), τυλιχτά που επιπλέον προσφέρονται και σε τεμάχια ή μερίδα, ανάλογα με το κρέας (γύρος χοιρινός ή κοτόπουλο, καλαμάκι χοιρινό, κοτόπουλο ή κοτομπέικον, κεμπάπ και κεμπάπ κοτόπουλο, μπιφτέκι μοσχαρίσιο, ψητά λαχανικά σε πίτα ή μεξικάνικη τορτίγια με κοτόπουλο και λαχανικά! ), 7 -8 κρεατικά στο φούρνο (burger, πικάνια, σπαλομπριζόλα, μπούτι κοτόπουλο κλπ. ) και 5 – 6 γλυκά.

Εμείς 2 άτομα παραγγείλαμε:
- Για αρχή ήρθε ένα πανεράκι με πιτάκια (1,00 €), χωρίς κάποιο ντιπ για συνοδευτικό, ενώ «προσγειώθηκε» και ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό (1,50 €).
- 1 παντζαροσαλάτα με γιαούρτι (4,50 €). Ικανοποιητική μερίδα, με το παντζάρι σωστά βρασμένο, αν και ελαφρώς ανάλατο, προσθέσαμε εμείς αλάτι, οπότε ΟΚ. Το μοναδικό θέμα του πιάτου ήταν ότι είχε μείνει στο ψυγείο λίγη ώρα ή είχε μείνει εκτός ψυγείου αρκετά, οπότε το γιαουρτάκι δεν ήταν και τόσο δροσερό όσο θα έπρεπε.
- 1 ηφαίστειο, το οποίο στο κατάλογο περιγραφόταν ως κόκκινες πιπεριές γεμιστές με τυρί. Το αποτέλεσμα... κόκκινες πιπεριές υπήρχαν και τυρί υπήρχε και μάλιστα μπόλικο, το οποίο, ωστόσο είχε λιώσει και ρευστοποιηθεί, και είχε απλωθεί σε όλο το πιάτο, με αποτέλεσμα όσο ήταν ζεστό το πιάτο, να μπορείς μόνο με κουτάλι ή με το ψωμί να δοκιμάσεις το τυρί. Όταν το πιάτο κρύωσε, τα πράγματα έγιναν κάπως καλύτερα, αλλά τι να το κάνεις. Τέλος πάντων, το αστείο ήταν ότι το πιάτο γενικά νόστιμο ήταν, απλώς ήταν πολύ λανθασμένη η εκτέλεσή του. Και η τιμή του, τσιμπημένη, στο 5,50 €.

- Για τη σύζυγο μπιφτέκια μοσχαρίσια με ψητά λαχανικά και πατάτες (8,90 €). Τρία ικανοποιητικού μεγέθους μπιφτεκάκια, πολύ χορταστικά, μπορώ να πω ότι ήταν πολύ νόστιμα, από τη δοκιμή που έκανα. Ζουμερά με ωραία μπαχαρικά, ωραία ψημένα, η γυναίκα μου τα καταευχαριστήθηκε. Στα συνοδευτικά δεν τα πήγαν ωστόσο τόσο καλά. Οι πατάτες φρεσκοκομμένες και επαρκείς σε ποσότητα, θα μπορούσαν να είναι πολύ νόστιμες, εάν το λάδι τους είχε αλλαχθεί εγκαίρως. Τα ψητά λαχανικά από την άλλη είχαν αρπάξει σε κάποια σημεία.

- Για μένα γύρος χοιρινός σε μερίδα (9,40 €). Προσωπικά τον βρήκα πολύ νόστιμο, σωστό στα μπαχαρικά του και καλοψημένο – ξεροψημένο, όπως προτιμώ. Τα συνοδευτικά ωστόσο εδώ ήταν αρκετά φτωχά: πιτούλες ίδιες με αυτές που είχαν έρθει στην αρχή, λίγο τζατζίκι και ψιλοκομμένο κρεμμύδι με ντομάτα. Θα μπορούσαν σίγουρα να προστεθούν και λίγες πατάτες, δεδομένης και της τιμής του πιάτου, που άγγιζε τα 10 €, και του γεγονότος ότι και η ποσότητα του γύρου ήταν νορμάλ, δεν επρόκειτο δηλαδή για ιδιαίτερα μεγάλη μερίδα.
- Επιπλέον παραγγείλαμε και δύο μπύρες alfa σε ποτήρι 500 ml, σε ψιλοτσιμπημένη τιμή, στα 4,00 € έκαστη.

ΣΧΕΣΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ/ΤΙΜΗΣ (2):
Για όλα τα παραπάνω, ο λογαριασμός έφθασε στα 38,80 €, τιμή που προσωπικά την βρίσκω αρκετά τσιμπημένη συνολικά, αλλά και ειδικότερα, σύμφωνα με όσα προανέφερα για κάθε πιάτο και τις μπύρες χωριστά. Σίγουρα, πληρώνεις και την τοποθεσία και το κεντρικό σημείο, η μείωση ωστόσο των τιμών είναι αναγκαία.

Ανακεφαλαιώνοντας, επίσκεψη στο GRECOS PROJECT, με κυρίως πιάτα, ορεκτικά, σαλάτες κλπ. και κόστος κοντά στα 40,00 € δεν πρόκειται να ξανακάνω. Από την άλλη, δεδομένου ότι βρήκα τα κρεατικά αρκετά νόστιμα, δεν αποκλείω κάποια στιγμή να το ξαναεπισκεπτώ, για να δοκιμάσω τα τυλιχτά του. Γιατί εξάλλου να μην κάνεις ένα γρήγορο γεύμα, σε ένα πιο άνετο και προσεγμένο περιβάλλον, και με κόστος που θα κινηθεί σε πιο λογικά επίπεδα. Το ίδιο θα πρότεινα και σε εσάς...