Beer Restaurants - Κουκάκι, Αθήνα

Με τα πλάνα της παρέας να αλλάζουν ξαφνικά λόγω της απεργίας των ΜΜΜ και των πορειών, το Κουκάκι προκρίθηκε ως η πιο βολική εναλλακτική. Το "Hops" επιλέχθηκε μετά από πρόταση φίλης κατοίκου της περιοχής, με αρχική σκέψη να δοκιμάσουμε το brunch του (το οποίο σερβίρεται ως τις 14:00).

Ημερομηνία επίσκεψης: Κυριακή 22 Μαϊου 2016, 13:00 το μεσημέρι, 5 άτομα, χωρίς κράτηση. Βρήκαμε εύκολα να κάτσουμε, ίσως λόγω ώρας, ίσως λόγω μουντάδας του καιρού, που δεν ενέπνευσε πολλούς να βγουν από το σπίτι.

Ο χώρος:
Αρκετά ευρύχωρο μαγαζί, με ανοιχτή την τζαμαρία, πράγμα που του έδινε μια ευχάριστη αίσθηση άπλας. Κυριαρχεί το ανοιχτόχρωμο ξύλο. Καθαρές και προσεγμένες τουαλέτες. Ξένη μουσική σε ένταση που δεν ενοχλεί τις συζητήσεις. Ένα μείον του είναι ότι δεν απαγορεύεται το κάπνισμα, αλλά αυτό ίσως να συνέβη ακριβώς επειδή η τζαμαρία ήταν ανοιχτή.

Το μενού:
Καφέδες, χυμοί, κ. λπ, μπέργκερ και μπύρες.

Η παρέα κινήθηκε στη λογική του "καφές τώρα, φαγητό μετά" και ξεκινήσαμε με καφέδες, σοκολάτες και χυμούς (με τις τιμές να κυμαίνονται από 2,50 ως 3 ευρώ). Όταν πια έπεσε πείνα, παραγγείλαμε τα εξής:

-- Μια τραγανή Ιταλική σαλάτα, με μαρούλι, κόκκινη ρόκα, ντοματίνια, παρμεζάνα και πέστο βασιλικού (7,20€). Αν και άνοστη δεν μπορώ να την πω, το σίγουρο είναι ότι δεν ήταν καθόλου τραγανή, γιατί οι σως είχαν ποτίσει υπερβολικά τα λαχανικά.
-- Ένα Chicken Caesar Club Sandwich με πατάτες (8,20€)
-- Ένα "Greek One" μπέργκερ, με κρεμμύδι, ψητή μελιτζάνα και σάλτσα φέτας, με πατάτες
-- Δύο Hot Chili μπέργκερ με καπνιστό μπέικον, καραμελωμένα κρεμμύδια και καυτερό τσίλι, με πατάτες (8,40€)
-- Ένα Mango Chili Chicken μπέργκερ, με κοτόπουλο, ντομάτα, κρεμμύδι, σάλτσα μάνγκο και spicy mayo, με πατάτες (8,60€), το οποίο ήταν η δική μου επιλογή και το βρήκα πραγματικά υπέροχο! Ζουμερό (αν φας μπέργκερ και δε γίνεις χάλια, το κάνεις λάθος), ανεπαίσθητα καυτερό, χορταστικό και εξαιρετικά νόστιμο. Ένα μπράβο και για τις πατάτες, που ήταν λεπτοκομμένες, τηγανισμένες στην εντέλεια και χωρίς ίχνος λαδίλας.
-- Τρεις μπύρες σε μπουκάλι [μια Kirki από τη Χαλκίδα (5,70€), μια Βεργίνα Weiss (4,50€) και μια Septem 8η Μέρα (6,50€)]. Γενικά, το μαγαζί διαθέτει μια πολύ ενδιαφέρουσα λίστα με μπύρες, ελληνικές και εισαγωγής, πολλές από τις οποίες δεν έχω ξανασυναντήσει αλλού, με κατατοπιστική περιγραφή για την καθεμιά τους, αλλά και με γευστικά ταιριάσματα μετα πιάτα του καταλόγου.

Ευχαρίστως θα επέλεγα για το τέλος κάποιο επιδόρπιο, αλλά μας πρόλαβε η διεύθυνση του μαγαζιού, που, θέλοντας να μας ευχαριστήσει για τα συγχαρητήρια που στείλαμε στο σεφ (όλοι μείναμε πολύ ικανοποιημένοι από το φαγητό μας), μας κέρασε ένα μπράουνι με σιρόπι σοκολάτας και μια πανακότα με αλμυρή καραμέλα, σερβιρισμένη σε ψηλό ποτήρι κρασιού. Η κίνηση εκτιμήθηκε δεόντως και σημειώνεται στα θετικά του μαγαζιού.

Μαζί με τους αρχικούς καφέδες κ. λπ., ο τελικός λογαριασμός ανήλθε στα 80,40€.

Το σέρβις:
Ευγενικό και πρόσχαρο.

Θα ξαναπάω;
Σίγουρα ναι. Από τα πολλά (πολλά! ) μαγαζιά με μπέργκερ που έχω δοκιμάσει, αυτό κατατάσσεται πολύ ψηλά στην κορυφή. Ο κατάλογος έχει αρκετές ακόμα επιλογές που θα με ενδιέφερε να δοκιμάσω, ενώ έχω βάλει στο μάτι και κάμποσες μπύρες.