Μοντέρνες ταβέρνες - Κηφισιά, Αθήνα

Πριν από λίγες μέρες, Παρασκευή βράδυ, παρέα πέντε ατόμων βρεθήκαμε στα Βόρεια προάστια και αναζητώντας ένα εστιατόριο για καλό φαγητό, ακολουθήσαμε την προτροπή καλής φίλης, που κατοικεί στην περιοχή της Κηφισιάς, να πάμε στη STOFFA. Ξεκινήσαμε με σκοπό να καθίσουμε στην όμορφη αυλή, όμως η ψύχρα των ημερών και το γεγονός ότι οι κυρίες της παρέας κρύωναν, μας οδήγησαν στο να καθίσουμε στον εσωτερικό χώρο.

Ο εσωτερικός χώρος είναι όμορφα διακοσμημένος, με βιομηχανικό στυλ, όπως επιτυχημένα επισήμαναν οι έμπιστοι χρήστες piperman, evi και aboutspy. Στη διακόσμηση κυριαρχεί το ξύλο, τα τραπεζοκαθίσματα δίνουν την αίσθηση της ζεστασιάς, ζωηράδα προσθέτουν όμορφα χρωματιστά πλακίδια και το όνομα δικαιολογεί μια μεγάλη στόφα, τοποθετημένη λίγο μετά την είσοδο του κυρίως χώρου.

Με το που φτάσαμε η ευγενέστατη υπεύθυνη για την υποδοχή μας κατηύθυνε αρχικά σε ένα τραπέζι στον εξωτερικό, και στη συνέχεια σε άλλο τραπέζι στον εσωτερικό χώρο. Γενικά, όλοι οι εργαζόμενοι ήταν ευγενικοί και διαθέσιμοι να εξυπηρετήσουν, απλά σε μια-δυο περιπτώσεις μπερδεύτηκαν με το τι είχαμε παραγγείλει, αλλά κάτι η δική τους, κάτι η δική μας καλή διάθεση, τακτοποιήθηκαν όλα, τελικά.

Λίγο αργότερα, ένας ευγενικός σερβιτόρος μας έφερε καταλόγους και εμφιαλωμένο νερό (χρεώνεται προς 1,5 ευρώ το μπουκάλι) και πριν έρθει ο υπεύθυνος για την παραγγελία, μας έφεραν ένα πανεράκι με νόστιμες φέτες λευκού και μαύρου ψωμιού, συνοδευόμενες από ελίτσες και ροζ αλάτι Ιμαλαΐων (χρέωση 1 ευρώ το άτομο). Με δεδομένο ότι το εστιατόριο είχε αρχίσει να γεμίζει, ο υπεύθυνος για την παραγγελία έφτασε μάλλον αγχωμένος και βιαστικός, με ευγένεια μεν, χωρίς όμως πολλή προθυμία να δώσει επιπλέον πληροφορίες για τα πιάτα. Στη βιασύνη του μάλιστα, κατέγραψε άλλη σαλάτα από αυτή που παραγγείλαμε, αλλά τελικά τις κρατήσαμε, δοκιμάζοντας έτσι μια επιπλέον δροσερή γεύση.

Μετά λοιπόν, την εμβριθή μελέτη του καταλόγου, παραγγείλαμε και γευτήκαμε:

- Ντοματοπιτάκια: Συμπαθητική γεύση, όχι κάτι το εξαιρετικό, άφηναν την αίσθηση τηγανίλας στο στόμα.

- Μιλφέιγ κολοκυθιού: Πολύ όμορφο στην εμφάνιση πιάτο, αρκετά καλό και στη γεύση.

- Πατάτες STOFFA: Πολύ σωστά τηγανισμένες και περιχυμένες με κρεμώδες τυρί με ελαφρά ξινή γεύση. Από τα πιάτα που ενθουσίασαν γευστικά και τιμήθηκαν δεόντως!

- Μια ελληνική σαλάτα: Η κλασική χωριάτικη, φρεσκοκομμένη και με πολύ καλής ποιότητας φέτα.

- Μια πράσινη σαλάτα με μαρούλι, ντοματίνια, σος ροδιού και κατσικίσιο τυρί chevre: Μας φάνηκε τέλειος ο συνδυασμός του κατσικίσιου τυριού με τα λαχανικά. (Αυτή είχαμε παραγγείλει αρχικά και μας την έφεραν με σχετική καθυστέρηση).

- Μια σαλάτα με ποικιλία μαρουλιών, ξινόμηλο, σύκο και γραβιέρα: Εύγευστη, με καλούς γευστικούς συνδυασμούς. (Αυτή τη σαλάτα μας έφεραν κατά λάθος, αντί της προηγούμενης που είχαμε παραγγείλει).

- Δύο Hang steak: Μοσχαρίσια μπριζόλα, κομμένη σε μπουκιές, σερβίρεται σε σουβλάκι που κρέμεται σε ειδικό σκεύος (σαν τσιγκέλι), εξ ου και το όνομα. Ήρθαν ψημένες μέτρια, όπως τις είχαν ζητήσει οι φίλοι που τις παρήγγειλαν, συνοδευόμενες από πατάτες τηγανιτές, πολύ εύγευστο και μαλακό το κρέας, πλούσια η μερίδα.

- Ένα κοτόπουλο Stoffa: Φιλέτο κοτόπουλου στο τηγάνι με λιωμένη παρμεζάνα και ντοματίνια. Πραγματικά μου άρεσε πολύ, ίσως το πιο νόστιμο από τα κυρίως πιάτα.

- Ένα φιλέτο κοτόπουλο: Καλά ψημένο και νόστιμο, χωρίς κάποια ιδιαίτερη γευστική έξαρση.

- Ένα Stoffa burger: Σερβιρίστηκε με πατάτες τηγανιτές. Η φίλη που το παρήγγειλε διατύπωσε την ίδια άποψη με τον αξιόλογο χρήστη piperman: Χορταστικό πιάτο, αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο.

- Από γλυκά, παραγγείλαμε τρεις πορτοκαλόπιτες μαζί με παγωτό βανίλια και σοκολάτα και τις μοιραστήκαμε. Πραγματικά πολύ πετυχημένη πορτοκαλόπιτα, έδενε γευστικά τέλεια με το παγωτό!

Παράλληλα, έφτασε ως κέρασμα, εύγευστο λικέρ μαστίχας, για να βοηθήσει στη χώνεψη. Ευγενική χειρονομία, εκτιμώ όμως ότι, σε ένα τέτοιου είδους εστιατόριο, θα ταίριαζε το κέρασμα να ήταν το γλυκό...

Ο λογαριασμός ανήλθε στα 28-29 ευρώ το άτομο. Δεν τα λες λίγα! Ενδεικτικά θα αναφέρω ότι τα ορεκτικά κυμαίνονταν στα 6,50-7,50 ευρώ, οι σαλάτες στα 8-8,50 και τα κυρίως από 13,50 (το κοτόπουλο), 14 (το burger) μέχρι 18 (το hang steak). Αλλά και η πορτοκαλόπιτα με παγωτό στα 8,50 ευρώ (για την ακρίβεια 6,50 το γλυκό και 2 η κάθε μπάλα παγωτού), ακριβή μας φάνηκε.

Καταληκτικό συμπέρασμα: Καλό εστιατόριο η STOFFA, με προσεγμένο χώρο, καλής ποιότητας φαγητό, ευγενική εξυπηρέτηση, μας τα χαλάει όμως στο value for money...

Εκτιμώ ότι οι τιμές θα μπορούσαν να είναι λίγο καλύτερες, αλλά σε κάθε περίπτωση, αν βρεθείτε στην Κηφισιά, αγαπητοί χρήστες του ask4food, μπορείτε να επισκεφτείτε το εστιατόριο και να βγάλετε τα δικά σας συμπεράσματα!