Μοντέρνα κουζίνα - Γλυφάδα, Αθήνα

Κυριακή μεσημέρι 22/5 και υπό βροχή 4 άτομα στο δρόμο ψάχνουμε τόπο να καταλήξουμε για μεσημεριανό φαγητό στην περιοχή της Γλυφάδας.
Οι επιλογές αρκετές, αλλά η βροχή δεν μας επιτρέπει πολλές πολυτέλειες.
Κινούμενοι κοντά στην πλατεία Κατράκη, αποφασίζουμε να... τιμήσουμε το Krikellino που βλέπουμε μπροστά μας και το οποίο το θυμηθήκαμε από παλιότερη κριτική που είχαμε διαβάσει στο site, με καταβολές από Θεσσαλονίκη και τον γνωστό Κρικέλα. Το κατάστημα βρίσκεται στην οδό Κονδύλη, λίγο μετά από το Mark and Spencer και σχεδόν απέναντι από το κατάστημα της Gap, σε δρόμο που φιλοξενεί πλέον σε μικρή σχετικά απόσταση, αρκετές ταβέρνες και ψητοπωλεία.

Χωρίς ιδιαιτερη σκέψη και υπό την πίεση της βροχής, καταφθάνουμε με τις... ομπρέλες μας και μπαινουμε μέσα.
Ενα ζευγάρι γευμάτιζε στον εξωτερικό – στεγασμένο χώρο, ενώ εμείς κατευθυνθήκαμε στο εσωτερικό του καταστήματος. Η ώρα ήταν βέβαια αρκετά νωρίς (γύρω στις 13:00), οπότε δεν ανησυχήσαμε ιδιαίτερα για την μη ύπαρξη θαμώνων και αποφασίσαμε να το τολμήσουμε.
Το εστιατόριο στην ουσία τιτλοφορείται ως grill house, αλλά πέραν των ψητών υπάρχουν και πιάτα ημέρας μαγειρευτά, κατατάσσοντάς το στην ουσία και στην κατηγορία των μαγειρείων.

Ο χώρος είναι μάλον τυπικός για grill house, με ικανοποιητικές αποστάσεις των τραπεζιων μεταξύ τους, με μουσική έντεχη ελληνική – που μας άρεσε -, με καλό φωτισμό και διακόσμηση στους τοίχους με διάφορα μικρά μπουκαλάκια από ποτά.
Ο εξωτερικός χώρος που είναι στεγασμένος με τέντα, προσφέρεται σίγουρα για τις ημέρες του καλοκαιριού, αλλά και ο εσωτερικός είναι αξιοπρεπής και συμπαθητικός. Οι τουαλέτες τις οποίες επισκεφθηκαμε, ήταν εξαιρετικές, καθαρές και λειτουργικές.

Ο κατάλογος είναι επαρκέστατος και περιλαμβάνει εκτός από πολλά ορεκτικά, αρκετά μαγειρευτά και τα υπόλοιπα είναι ψητά. Δίνει έμφαση σε διαφορετικά κρεατικά, καθώς και σε εξιδεικευμένα κρεατικά διαφόρων ποικιλιών
Με το που κάτσαμε γίναμε αντιληπτοί άμεσα από τον ένα εκ των δύο σερβιτόρων, ο οποίος ήταν πολύ ευγενικός και με αρκετή δόση χιούμορ.
Η προσγείωση βέβαια του εμφιαλωμένου νερού ήρθε με το.... καλημέρα, χωρίς να προλάβουμε να αντιδράσουμε μια και δεν ρωτηθήκαμε.

Αξίζει να σημειωθεί οτι ως κουβέρ μας ήρθε ένα πιατάκι με λίγες ελιές και ελαιόλαδο, συνοδευόμενο όμως από χειροποιητο ψωμί, που φτιάχνεται στο ίδιο το κατάστημα (σίγουρα με αρτοπαρασκευαστή).
Ηταν φυσικά ζεστό και ομολογουμενως εξαιρετικό, σε σημείο που φαγώθηκε ολόκληρο το καρβέλι που μας σερβιρίστηκε. (χρεώθηκε στα 3,6 για τα τέσσερα άτομα, μάλον λογική τιμή για την ποσότητα και το σερβίρισμα)
Από το menu διαλέξαμε τα κάτωθι:

Eνα μαστέλο σαγανάκι (σερβιρισμένο πάνω σε φέτες από ντομάτες), πασπαλισμένο με μπαλσάμικο, πολύ καλό ως γεύση και ως ποσότητα, που χρεώθηκε στα 6,5 ευρώ (θα μπορούσε να είναι ελάχιστα λιγότερο κοστολογημένο)

Μια σαλάτα Κρικελίνο, εξαιρετική ως ποσότητα (φάγαμε και χορτάσαμε και οι τέσσερις), εξαιρετική ως γεύση, με πράσινα λαχανικά και κοτόπουλο, που χρεώθηκε στα 6,8 ευρώ

Μια ποικιλία για 2 άτομα που κόστισε 26 ευρώ και περιελάμβανε όλα τα βασικά είδη κρεατικών(μπριζολάκια, κοτόπουλο, σουβλάκια, μπιφτεκάκια), μαζί με πατάτες τηγανητές και κομένες πίτες, σερβιρισμένα πάνω σε ξύλινη πιατέλα που ως βάση της είχε 4 μεγάλα φύλα μαρουλιού, εξαιρετική παρουσίαση. Η ποσότητα των κρεατικών ήταν όχι απλά επαρκής αλλά η ποικιλία είναι τουλάχιστον για 3 άτομα να μην πω για 4 στα σίγουρα, οπότε λάβετέ το υπ όψιν σας εαν την παραγγείλετε. Φανταστείτε οτι περίσεψε αρκετή από την ποσότητα που δεν καταφέραμε να την τελειώσουμε. Η τιμή της δικαιολογείται απόλυτα

Εαν φιλέτο κοτόπουλο, στα 8,4 ευρώ, εξαιρετική ως μερίδα και γεύση, καλοψημένο και σερβιρισμένο με πατάτες τηγανητές.

Τα δύο εμφιαλωμένα κόστισαν 2 ευρώ και έτσι το σύνολο του λογαριασμού έφθασε τα 53 ευρώ.

Οι δύο σερβιτόροι που μας εξυπηρέτησαν, παίρνουν δικαίως τις 4 ντοματούλες, γιατί ήταν εξαιρετικοί, ευγενέστατοι, ανταποκριτικοί, χαμογελαστοί και με αυξημένη την αίσθηση του χιούμορ. Δεν ξέρω βέβαια πως θα αντιδρούσαν εαν το εστιατόριο ήταν γεμάτο, αλλά για την εμπειρία που ζήσαμε εμείς, η εξυπηρέτηση ήταν υποδειγματική και προλάβαιναν τις όποιες ζητήσεις μας.

Στο τέλος υπήρξε κέρασμα, χαλβάς Θεσσαλονικιώτικος, όπως συνηθίζεται στο εστατόριο

Πληρωμή με κάρτα (στα συν του μαγαζιού) και ευχαριστίες από όλους (σερβιτόρους και τον ιδιοκτήτη) για την επίσκεψή μας, αφού πρωτα μας ρώτησαν για το αν μείναμε ευχαριστημένοι

Με βάση τα ανωτέρω, η γεύση δικαιωματικά παίρνει τις 3 ντοματούλες, ο χώρος και αυτός 3, η εξυπηρέτηση ολοκάθαρο τεσσάρι και το συνολικό vfm επάξια το 3.

Μια πολύ καλή εμπειρία για κρεατικάστην περιοχή της Γλυφάδας, που συστήνεται ανεπιφύλακτα