Μοντέρνα κουζίνα - Γαλάτσι - Λαμπρινή, Αθήνα

Δεύτερος χρόνος στο αγαπημένο μου ask4food κι αυτή είναι αισίως η 100η κριτική μου, πού αλλού: στις ΛΕΥΚΕΣ (Λ), το διαμαντάκι του Γαλατσίου εδώ και 23 χρόνια, που έχει ήδη αξιολογηθεί ανάλογα από 196 κριτικές καλοφαγάδων μας, αριθμός ρεκόρ!!

Ευχαριστώ από καρδιάς κάθε φίλη και φίλο χρήστη για όσα μοιραζόμαστε και είθε να τις χιλιάσουμε τις κριτικές μας, αναδεικνύοντας προσεχώς το γαστρονομικό μας σάιτ σε μοναδικό οδηγό χώρων εστίασης με πανελλήνια εμβέλεια, αρχής ήδη γενομένης αισίως απ’ τη Συμπρωτεύουσα και γνωστού όντος ότι η αρχή είναι το ήμισυ του παντός!!

Όσο, λοιπόν, κι αν άργησα προσωπικά, τα κατάφερα τελικά και επισκέφτηκα τις ΛΕΥΚΕΣ με φιλικό μου πρόσωπο την Κυριακή 22/5, το μεσημέρι στις 14.00, αφού προηγήθηκε έγκαιρη τηλεφωνική κράτηση. Ήταν η παρθενική μου επίσκεψη και ελπίζω να ακολουθήσουν κι άλλες, αφού το συγκεκριμένο μαγαζί είναι πραγματικά μοναδικό στο Γαλάτσι, τη γειτονιά όπου λειτουργεί απ’ το 1993, κι από ό, τι φαίνεται κοντεύει ίσως να ταΐσει τη μισή Αθήνα!

Ψυχή του σπιτιού με τις Λεύκες είναι ο ιδιοκτήτης και σεφ κ. Τάσος Δούμας, που με τη σύντροφό του Μαίρη το φροντίζουν ως κόρην οφθαλμού, τόσο από πλευράς άψογου έμψυχου δυναμικού όσο και κάθε άλλου τομέα, δηλ. εξοπλισμού πρώτων υλών, επίπλωσης, σκευών σερβιρίσματος, διακόσμησης κτιρίου και αυλής, κ. λπ. κ. λπ.

Οι Λ λειτουργούν από Τρίτη με Σάββατο, από 14.00-01.00, ενώ την Κυριακή ανοίγουν μια ώρα νωρίτερα, και φυσικά τη Δευτέρα ξεκουράζονται, για να επανέλθουν δριμύτεροι τη νέα εβδομάδα.

Εκτός απ’ τα νοστιμότατα φαγητά, της ομάδας των 8-10 μαγείρων, στα οποία θα αναφερθώ πιο κάτω, και την απίστευτα προσεγμένη εξυπηρέτηση, κυρίως από έμπειρες 8-10 νεαρές υπάρξεις που μας ενημερώνουν για τα πάντα και σερβίρουν χαμογελαστές, οι ΛΕΥΚΕΣ είναι μοναδικές σαν χώρος, κυρίως δε το συγκεκριμένο κτίριο αλλά και η αυλή.

Ο εσωτερικός ωφέλιμος χώρος εστίασης αποτελείται από 5 δωμάτια (εμείς καθίσαμε στο σχετικά ήσυχο κελάρι που μας υπέδειξε ο φίλος Jim), ενώ είναι σε χρήση δύο μπαλκόνια και η εξωτερική αυλή. Συνολικά εκτιμώ ότι θα υπάρχουν περί τα 30 τραπέζια, με μέγιστη δυναμικότητα τουλάχιστον 100 ατόμων, όπου οι θαμώνες γευματίζουν καθημερινά σε 3 ή 4 βάρδιες!

Μέσα λοιπόν κυριαρχεί παντού το ξύλο, ακόμη και στις οροφές με τα δοκάρια, αλλά και η πέτρα, σχεδόν στο σύνολο των τοίχων. Τα ξύλινα τραπεζοκαθίσματα συμπληρώνουν την όλη εικόνα και, από ό, τι μάθαμε, κατά καιρούς γίνονται εργασίες διακόσμησης και ανακαίνισης, με πιο πρόσφατη αυτή του Πατρινού διακοσμητή κ. Θόδωρου Κονδύλη, ο οποίος έδωσε στο χώρο νέα πνοή, όψη και φως!

Τι να πρωτοθαυμάσει κανείς σ’ αυτές τις τόσο κουκλίστικες αίθουσες;; Μουσικά όργανα, ψάθινα καπέλα, βιβλία, σόμπες, γραμμόφωνα, γραφομηχανές, φωτογραφικές μηχανές, παγομηχανές, τηλέφωνα, κλειδιά, αυτοκινητάκια και ποδήλατα, το παλιό ρολόι, τα φωτιστικά τοίχων και οροφών, τα τραπέζια που είναι στρωμένα με πρωτότυπες μωσαϊκές πλάκες, ή μήπως το πατιναρισμένο μπεζ χρώμα των τοίχων που δένει απόλυτα με την όλη ρουστίκ ατμόσφαιρα ενός Βαυαρικού σαλέ;;

Βέβαια, για να περιγράψω την κατάσταση όσο γίνεται πιο αντικειμενικά, θα πρέπει να προσθέσω ότι την Κυριακή μεσημέρι που πήγαμε επικρατούσε ο αναμενόμενος φοβερός συνωστισμός, από κοσμοσυρροή θαμώνων, με τυχερούς όσους είχαν κάνει κράτηση, όπως εμείς. Η πρόσβαση στις δύο (μόνο;) καθαρές τουαλέτες του ισογείου, με τις πέτρινες γούρνες και τις ενδείξεις, για τις γυναίκες, ενός τακουνιού και, για τους άνδρες, μιας γραβάτας, προϋπέθετε και μικρή αναμονή αλλά και τους σχετικούς ελιγμούς μεταξύ τραπεζιών και θαμώνων στις κατάμεστες αίθουσες που μεσολαβούσαν. Ένιωσα τότε πως ο ωραίος αυτός χώρος ήταν κάπως φορτωμένος, πράγμα που ίσως παράβλεπα αν τυχόν πήγαινα μια ήσυχη καθημερινή, ή τις μυθικές μέρες των Χριστουγέννων, που φίλοι χρήστες εκθειάζουν τόσο. Ελπίζω, λοιπόν, να το πραγματοποιήσω μιαν άλλη φορά, αλλά, μέχρι τότε, τον χώρο θα τον βαθμολογήσω με 4 στα 4, λίαν επιεικώς, χάρη στα λοιπά προσόντα του, αν και θεωρώ ότι άξιζε το πολύ 3.50 στα 4!!

Με εντυπωσίασε επίσης η νεαρή ηλικία των περισσότερων πελατών, μεταξύ 20 και 30 ετών, η απαλή μουσική, κυρίως τζαζ, ενώ μας είπαν ότι τις Παρασκευές και τα Σάββατα του χειμώνα υπάρχει live ελληνική μουσική και τραγούδια. Επίσης, μας εντυπωσίασαν τα vintage σκεύη σερβιρίσματος, πιάτα, ποτήρια, οι κόκκινες χαρτοπετσέτες με τα μανταλάκια, καθώς και η όμορφη ρετρό κανάτα νερού, με σχεδιασμένες δυο αιθέριες κοπελιές μιας άλλης ρομαντικής εποχής!

Το μενού, με τις διθυραμβικές κριτικές του, περιλαμβάνει 20 ορεκτικά, 4-9 €, 10 πιάτα φούρνου, από 6-13 € -για το κοτόπουλο Παρνασσού, 7 σαλάτες, 8-9 €, 10 κρεατικά από 10-16 € και περί τα 10 γλυκά ημέρας, στα 5-6 €, που μας παρουσιάζονται γραμμένα με κιμωλία στον μαυροπίνακα μιας κομψής ξύλινης κασετίνας.
Η κασετίνα με τα γλυκά ημέρας περιελάμβανε: κρέμα λεμόνι, μιλφέιγ, κρέμα φουντούκι, τριλογία πορτοκαλιού, τάρτα λάιμ, φερρέρο, καραμέλα γάλακτος με σοκολάτα, καθώς και τρία γλυκά με παγωτό: σούπα σοκολάτας, πορτοκαλόπιτα και baileys (με γλυκό σοκολάτα).

Τα εμφιαλωμένα κρασιά μάς παρουσιάζονται σε 2 κομψά άδεια μπουκάλια, κατάλληλα διακοσμημένα, όπου διαβάζουμε ότι η κάβα τους διαθέτει, μεταξύ άλλων: 20 ετικέτες λευκών, στα 14-38 € -για το Κτήμα Πιερία της Ερατεινής, 19 κόκκινα από 15-52 € - για το Μαυροτράγανο Σαντορινιό του Σιγάλα και 6 ροζέ, από 15-24 €. Υπάρχουν ακόμη αναψυκτικά και μπύρες σε τρέχουσες τιμές, όπως και αποστάγματα αλλά και αφρώδη κρασιά. Σερβίρουν φυσικά και πιο οικονομικό και αξιοπρεπές χύμα κρασί, λευκό και ροζέ (Σαββατιανό / ροδίτη), στα 5.10 € το ½ λίτρο, ενώ το αντίστοιχο κόκκινο, στα 5.60 €, που δοκίμασα σε μεγάλο ποτήρι-κανάτα και μου άρεσε, είναι συνδυασμός ποικιλιών Αγιωργίτικου, Merlot & Cabernet Sauvignon.

Μελετώντας τους εντυπωσιακούς και βαριούς καταλόγους των εδεσμάτων, και αφού τους πληροφορήσαμε, ευθύς εξαρχής, ότι δεν επιθυμούμε νερό εμφιαλωμένο ούτε σακούλα με καρβέλι ψωμί, καταλήξαμε στα εξής πιάτα:

• Μια σαλάτα, απ’ τα πιάτα ημέρας, που ήρθε σε μαύρο σκεύος και είχε μια τορτίγια, από όπου ξεχείλιζαν κομμάτια αγκινάρας, ρέβα, ρόκα, τυρί γκοργκονζόλα, blue cheese, κοφτό μακαρονάκι και αρακάς. Δροσερή και χορταστική, στα 8.50 €.
• Μια γλειφιτζούρια με τρία κομμάτια κοτόπουλο μπούτι πανέ, γεμιστά με τυρί μετσοβόνε, λαχανικά και μουστάρδα καυτερής πιπεριάς, με γαρνιτούρα νάτσος. Ήρθαν σε λαδί ξύλινο κουτάκι και, όντως, ήταν να γλείφεις τα δάχτυλά σου με τα οποία τα έτρωγες!! Τιμή 7.80 €.
• Μια μερίδα παπαρδέλες με κρέμα, κομμάτια μελιτζάνας, κιμά λουκάνικου Καρδίτσας και πεκορίνο Αμφιλοχίας, που ήρθαν πάνω σε ένα όμορφο τετράγωνο μπεζ πιάτο. Τιμή 11.90 €.
• Μια καπελάκια: δηλ. ζυμαρικά -μας είπαν τορτελίνια- γεμιστά με πανσέτα, γραβιέρα Νάξου και sauce πεκορίνο!! Τιμή 9.20 €.
• Από γλυκά, μια γευστική κρέμα λεμόνι με βατόμουρα, που ήρθε σε ποτήρι, πάνω σε μαύρη μαντεμένια πλάκα. Τιμή 5.50 €
• Το baileys, που ατυχώς δεν συνοδευόταν απ’ το φοβερό cheesecake, αλλά από μια τριγωνική πάστα σοκολάτα, όχι ιδιαίτερα γευστική. Τιμή 6.00 €. Αν το baileys- cheesecake είναι must, τότε θεωρώ ότι θα πρέπει να το καθιερώσουν, αφού ένα άρτιο γεύμα, απαιτεί εξίσου υπέροχη ολοκλήρωση. Άλλωστε, ο patissier τους, αντί για 10 γλυκά, ας φτιάξει 5 και άριστα!!
• Ήπιαμε αρχικά, μια coca light, (2.20 €), μια μπύρα FIX DARK (3.70 €), ενώ-όπως σας είπα- συνοδέψαμε κατόπιν τα φαγητά μας με μισό λίτρο κόκκινο κρασί χύμα, στα 5.60 €.

Ο λογαριασμός στα 60.40 € ήταν αναμενόμενος για το πιο πάνω γευστικό φαγοπότι μας. Κατ΄ άτομο, χωρίς ποτά έρχεται στα 24.50 €, δηλ. κατηγόρια 17/25 €, στο άνω όριό της, για ένα τέτοιο βέβαια λουκούλλειο γεύμα!

Οι Λ που επισκέφτηκα -κάλλιο αργά παρά ποτέ- είναι μια πολυτελής, πολυεπίπεδη (κυριολεκτικά & μεταφορικά) & μερακλίδικη ρουστίκ ταβέρνα με νόστιμα πιάτα και έμφαση στο κρέας, που δικαιολογημένα σφύζει πάντα από κίνηση. Να την τιμήσετε το δίχως άλλο, αξιολογώντας την κι εσείς!!