Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Π.Φάληρο, Αθήνα

Λόγω οικογενειακής σύναξης, και με άτομα μεγαλύτερης ηλικίας απο μένα, αποφασίστηκε να πάμε για φαγητο Κυριακή μεσημέρι, στο Μπαμπη, στη λεωφόρο Αμφιθεας. Η απόφαση απο τους γηραιότερους είχε ήδη παρθεί, και γω το μονο που είχα να κάνω ειναι να βάλω την παρουσία μου και την όρεξη μου για φαγητο. Όπερ και εγενετω...

Πρόκειται για μια μεγάλη ταβέρνα, σε λευκές αποχρώσεις, τίποτα το φοβερό, καμία ιδιαίτερη διακοσμηση, με τραπέζια ξύλινα και καρέκλες ψάθινες, σε μικρή απόσταση μεταξύ τους. Μπαίνοντας, ο χωρος προορίζεται για τους καπνιστές, ο οποίος ειναι περιμετρικά κλεισμένος με ναυλον και λουλούδια, και προχωρώντας ο εσωτερικός χωρος περιποιημένος και καθαρός απο οσμές. Δεν ξέρω για έναν καπνιστή, το χειμώνα, αν ο εξωτερικός χωρος θερμαίνεται επαρκώς, γιατι εγώ πήγα Μάιο μηνα, οχι βεβαια μια ιδιαίτερα ζεστη μέρα!

Όταν πήγαμε, αυτο που μου έκανε κακή εντύπωση, ειναι οτι προφανώς επειδη είχαν αρκετες κρατήσεις, γιατι μέχρι να φύγουμε είχε γεμίσει αρκετα ο χωρος, τα σερβίτσια ηταν σερβιρισμένα, αλλα τα ποτήρια απο πάνω είχαν πολυ σκόνη, σαν να ηταν τοποθετημένα μερες εκει. Αυτός ειναι και ο λόγος που στέρησα άλλη μια ντοματούλα απο το χωρο.

Η εξυπηρετηςη ευγενική, άμεση και διακριτική. Νερό σε κανάτα και άμεσα ανανεώσιμη. Εκτίμησα οτι όταν κατι χρειαστηκα, σήκωσα αμέσως το κεφάλι μου, και με ένα νεύμα ο σερβιτόρος ήξερε τι ηθελα. Γενικά υπήρχε μια οργάνωση και μια εμπειρια και φάνηκε καθόλη την παραμονή μας εκει. Και το μαγαζι σχεδόν γεμάτο απο κόσμο.

Ο Μπαμπης, απο οτι ενημερώθηκα απο την υπόλοιπη παρέα, και δη τους πιο μεγάλους σε ηλικία, που φάνηκαν πολυ πιο ενημερωμένοι απο μένα, ίσως γιατι εγώ δύσκολα έως απίθανα να βρεθώ στις περιοχές προς τα εκει, φημίζεται για τα μπιφτέκια του, για την ποιότητα και τη γευση τους, και αν κρίνω απο την εμπειρια που είχα, θα έλεγα δικαίως η μπιφτεκοφήμη του!

Ήμασταν αρκετα άτομα και δοκιμάσαμε

Σαλάτα ανάμεικτη με μαρούλι, καροτο, ντομάτα και αγγούρι και ελιές, με το ελαιόλαδο να υπαρχει στο τραπεζι ετσι ώστε να προσθέτουμε εμείς ´οσο θελουμε, η οποια ηταν φρεσκοκομμένη και γευστική. Η ντομάτα είχε καλή γευση, γιατι ως γνωστόν, δεν ειναι ακομα για τα καλα η εποχή της. Ποσοτικά επαρκέστατη.

Μια μερίδα βλήτα, βρασμένα τοσο οσο πρεπει και γευστικά. Φαγώθηκαν ευχάριστα.

Τυροκροκέτες, όπου κατευθασε στο τραπεζι μια μερίδα με αρκετες τυροκροκέτες, που απο οτι παρατήρησα, δεν έμεινε ουτε μια. Οι υπόλοιποι είπαν τα καλύτερα, γιατι εγώ δε δοκίμασα, επειδη γενικά δεν τρελαίνομαι.

Δοκίμασα ομως και εξεπλάγην θετικότατα με τα χορτοκεφτεδακια. Ηταν μικρα κεφτεδάκια με χόρτα και μυρωδικά στη γέμιση τους, γευστικότατα και τραγανά, που φαγώθηκαν ολα. Ω τι πρωτότυπο!!!

Απο κυριως δοκιμάσαμε μπιφτέκια και φιλέτο κοτόπουλο. Και τα δυο συνοδευοντουσαν με πατάτες τηγανητες, οι οποίες ηταν πολυ ωραίες και χωρις ξεχασμένα λάδια απο πάνω. Τα μπιφτέκια ηταν πραγματικά εξαιρετικά. Εγώ προςωπικα τα αποφεύγω, αλλα στην προκειμένη έπεσα με τα μούτρα και δεν τα μοιράστηκα με κανέναν. Η μερίδα είχε τέσσερα μετρίου μεγέθους μπιφτέκια, ψημένα τέλεια, ζουμερά κα αφράτα, σωστά στο αλατι, και τα μυρωδικά να τα αναδεικνύουν. Δεν έμεινε ουτε κομματάκι.

Για τους γεύοντες το κοτόπουλο φιλέτο, ανέφεραν τα καλύτερα, δηλώνοντας εμπράκτως την εκτιμηση τους στον ψηστη! Ηταν πολυ ζουμερο, αφράτο, μαριναρισμένο εξαιρετικά, και δεν έμεινε σε κανενα πιάτο. Ολα αυτα τα
συνοδεψαμε με λευκο και κοκκινο κρασι, αξιοπρεπέστατο, και το νερό σε κανάτα.
Για το τελος, δεν υπήρξε κάποιο κέρασμα, ίσως φάουλ, αλλα δε με ενόχλησε κιολας.

Στο λογαριασμό δε συμμετείχα, λόγω του οτι αποφάσισαν οι μεγαλύτεροι να πληρώσουν, όποτε δεν έχω άποψη. Ομως μια ματια που έριξα στον κατάλογο, δεν ειναι απαγορευτικές, οι τιμές του. Αν και δεν μπορω να δώσω σαφείς πληροφορίες για το οικονομικό σκέλος, για το γευστικό σκέλος, το προτεινω ανεπιφύλαχτα. Αν βρεθείτε προς εκείνα τα μέρη και θέλετε να γευματίσετε σε ταβέρνα με φιλους, νομιζω οτι δε θα το μετανιώσετε.