30 Μαι 2016

Προχθές Τρίτη πήγαμε δυο άτομα στην ΤΣΙΠΟΥΡΟΜΑΝΙΑ, μετά κι από τις καλές κριτικές στο σάιτ μας. Η Τσιπουρομανία βρίσκεται στη Μεταμόρφωση, επί της Τατοϊου και, όπως μάθαμε κοντεύει να συμπληρώσει 5 χρόνια λειτουργίας.

Πρόκειται για ένα πραγματικά Βολιώτικο τσιπουράδικο, αφού οι ιδιοκτήτες του είναι Βολιώτες, η Χαρούλα στην κουζίνα, υπεύθυνη για τη μαμαδίσιτκη μαγειρική της τέχνη, κι ο Νίκος στην εξυπηρέτηση των πελατών.

Ανοίγουν από Τρίτη με Κυριακή, 12.00-01.00, ενώ τη Δευτέρα μένουν κλειστοί για τη σχετική ξεκούραση. Εκτός από τον μέσα χώρο, υπάρχει τριγύρω μεγάλη αυλή, για τους καλοκαιρινούς μήνες, και έτσι μπορούν να εξυπηρετήσουν συνολικά 150 άτομα τουλάχιστον, και μάλιστα είναι ανοιχτοί και για ιδιωτικές εκδηλώσεις, όπως μας πληροφόρησαν.

Παρασκευές και Σαββατόβραδα έχουνε μουσική live με ελληνικά λαϊκά και ρεμπέτικα τραγούδια, ακούσαμε δε ότι γίνεται μεγάλο κέφι και μπορεί στο μέλλον να ξαναπάμε, ώστε να ακούσουμε και τη ζωντανή μουσική τους.

Ο εσωτερικός χώρος έχει φωτεινά χρώματα μπεζ και κόκκινα κυρίως, καδραρισμένες φωτογραφίες και αφίσες στους γύρω τοίχους, και μια σειρά από ράφια και έπιπλα με τα ποτά που σερβίρουν.

Το πλούσιο μενού της Χαρούλας περιλαμβάνει τουλάχιστον 50-60 πιάτα, όπως σαλάτες (εποχής, γαριδοσαλάτα, πατατοσαλάτα, πολίτικη,.. ), καμιά 20αριά ορεκτικά (κολοκυθοκεφτέδες, ντοματοκεφτέδες, σαγανάκια, μανιτάρια, φάβα,.. ), πάσης φύσεως κρατικά πιάτα και φυσικά την τοπική σπεσιαλιτέ τους, δηλ. το Βολιώτικο σπετζοφάι. Ακόμα ειδικεύονται σε λογής-λογής νοστιμότατους ψαρομεζέδες, όπως μύδια, γαρίδες, κάβουρα, καλαμάρι, χταπόδι, γαύρο, σαρδέλα, κ. λπ.

Από ποτά, έχουν μια εντυπωσιακή κάβα με καμιά εκατοστή ετικέτες από τσίπουρα, ούζα, Αμοργιανό ρακόμελο, κ. α. αποστάγματα, ακόμη και δικής τους παραγωγής, καθώς και κάποια κρασιά, εμφιαλωμένα και χύμα, αλλά και ποικιλία από μπύρες.

Εμείς φάγαμε μικρές πιπεριές γεμιστές με κρέμα τυριού, ντοματοκεφτέδες, ένα σαγανάκι τυρί, μια καλαμαράκια τηγανιτά φρέσκα, μια τοπικό σπετζοφάι, ενώ υπήρχε από την αρχή το εμφιαλωμένο νερό και το ωραίο και χορταστικό ψωμί τους.

Ήπιαμε ½ λίτρο γευστικό χύμα κρασί Ζίτσα, που ήτανε ό, τι έπρεπε για να συνοδέψουμε τους πεντανόστιμους και χορταστικούς μεζέδες αυτούς.

Στο τέλος μας κέρασαν χαλβά με παγωτό, για να μας γλυκάνουν τη γεύση!

Ο λογαριασμός ήταν 40 €, ποσό που δεν μας εξέπληξε για όσα φάγαμε στον συγκεκριμένο χώρο. (Το άτομο μας ήρθε στα 17/25 €).

Με δυο λόγια πιστεύω ότι πρόκειται για ένα γνήσιο και αξιόλογο Βολιώτικο τσιπουράδικο και προπαντός για μια οικογενειακή υπόθεση, από ανθρώπους με μεράκι που πραγματικά φροντίζουν τον πελάτη, ώστε να ξαναζήσει αντίστοιχες Βολιώτικες καταστάσεις. Αν λοιπόν βρεθείτε στα πέριξ, σας το προτείνω.

30 Μαι 2016

geocartoon