American Style - Γλυφάδα, Αθήνα

Μετά από τρεις πετυχημένες επισκέψεις στον νέο του χώρο και 2 στον παλιό, ήρθε η ώρα να δώσω την κριτική μου για το Burger Joint.

Να πω εξ αρχής ότι δεν είμαι φανατικός λάτρης των μπέργκερ ούτε έχω εμβαθύνει στα διάσημα μπεργκεράδικα της Αθήνας. Γι' αυτό ίσως η κριτική μου να υπολείπεται σε λεπτομέρεια άλλων εκτενέστατων κριτικών που διαβάζω κατά καιρούς. To άλλο είναι ότι άπαξ και προσγειωθεί το μπέργκερ στο τραπέζι μου, δεν κάθομαι να κάνω ανάλυση των συστατικών του - αν είχε 3 ή 5 κομμάτια μανιτάρι, αν η σος ήταν απλή κέτσαπ ή mayo. Απλά το καταβροχθίζω. Στην τελική αποτίμηση, σημασία έχει η μπουκιά, η συνολική- ανάμεικτη γεύση που μου αφήνει. Και αυτήν βαθμολογώ.

Γενικά πιστεύω ότι έχει πέσει τόσος γαστριμαργικός ζήλος στο θέμα "μπέργκερ" τα τελευταία χρόνια, που, και μόνο λόγω προσπάθειας, τα περισσότερα εστιατόρια του είδους φτιάχνουν ωραία μπέργκερ. Τελικά, κατά τη γνώμη μου, δεν έχει νόημα ο ανταγωνισμός για το καλύτερο μπέργκερ της Αθήνας. Είναι απλά υποκειμένικό.

Από την μικρή μου εμπειρία, ας πούμε ότι εγώ έχω χωρίσει τα μπέργκερ σε 2 κατηγορίες: τα κλασικά, αυτά τα μεγάλα και χορταστικά, με το κρεατένιο μπιφτέκι που μυρίζει σχάρα, και τα γκουρμέ, όπου θα βρεις λογιών-λογιών υλικά και λίγο πιο ψαγμένους συνδυασμούς. Το μπιφτέκι μπορεί να είναι φιλέτο ή black angus ή κάτι παρόμοιο.

Το Burger Joint εντάσσεται στην δεύτερη κατηγορία. Και τολμώ να πω ό, τι απ' όσα έχω δοκιμάσει είναι το αγαπημένο μου (δεν έχω πάει βέβαια στο Juicy Grill, για το οποίο διαβάζω τα καλύτερα). Χωρίς υπερβολή, σχεδόν όλα τα πιάτα που έχω δοκιμάσει στο BJ μου αρέσουν.

Ο κατάλογος ξεκινάει με μερικές ωραίες σαλάτες, που μπορεί να μην είναι όλες τόσο εντυπωσιακές (βρήκα την "με σπανάκι" συνηθισμένη αλλά την fiji τέλεια και δροσιστική). Όλες όμως έχουν το κοινό ότι είναι μεγάλες, για την μέση ή για κυρίως γεύμα. Φίλος μου έφαγε μια Caesar s και ξετρελάθηκε. Τιμές από 7-7,50, μέχρι 11 ευρώ περίπου.

Ορεκτικά: Υπάρχουν 1-2 με έθνικ επιρροές (μεξικάνικα, thai) αλλά τα υπόλοιπα είναι κλασικά ορεκτικά μπεργκεράδικου: τηγανιτές πατάτες σε διάφορες παραλλαγές, chicken fillets, onion rings κτλ.

Αρκετές επιλογές σε πίτσα, όμως δεν έχω δοκιμάσει και δεν έχω άποψη. Επίσης σάντουιτς και wraps.

Και φτάνουμε στα μπέργκερ, που εδώ ο κατάλογος χωρίζεται στα beef και στα not beef. Γενικά, κι επειδή είμαστε στην κατηγορία "γκουρμέ μπέργκερ", αν σας αρέσουν υλικά όπως το Blue cheese, το λάδι τρούφας, το pesto, η γενικότερη ποικιλία στα τυριά (από έμενταλ μέχρι Gruyere και goat cheese), αν δεν θα λέγατε όχι σε μπέργκερ σολωμού ή thai burger με wasabi, τότε είστε στο στοιχείο σας. Η μια γεύση καλύτερη από την άλλη!

Φυσικά, μην τρομάζετε, θα βρείτε και πιο κλασικές ιδέες (original και cheeseburger, mushroom και bacon). Υπάρχουν γύρω στα 10 πιάτα για καθεμιά από τις δύο κατηγορίες. Στα not beef, οι εναλλακτικές, αντί για μοσχαρίσιο μπιφτέκι, είναι μπιφτέκι χοιρινό, γαλοπούλας, βουβαλίσιο ή λαχανικών, παναρισμένο κοτόπουλο και σολωμός.

Το ψωμάκι είναι κλασικό ή brioche. Τα μεγέθη μάλλον κανονικά. Δεν υπάρχουν τερατώδη μπέργκερ, οπότε οι φίλοι της ποσότητας μάλλον θα πρέπει να αναζητήσουν την τύχη τους αλλού.

Για μένα κορυφαίο όλων είναι το Umami, από τα beef, με κατσικίσιο τυρί (που γευστικά διακρίνεται ελάχιστα), καραμελωμένα κρεμμύδια, μανιτάρια και truffle mayo. Το σκέφτομαι τώρα και το λιμπίζομαι! Στην τελευταία μου επίσκεψη δοκίμασα και την παραλλαγή του με στήθος κοτόπουλο: Truffle Chicken Burger: παναρισμένο φιλέτο κοτόπουλου, τυρί Gruyere, μανιτάρια, καραμελωμένα κρεμμύδια & truffle mayo σε ψωμί brioche. Πολύ νόστιμο και αυτό.

Cheeseburgers και mushroom που παίρνω κατά καιρούς είναι πολύ γευστικά, όπως και το hangover για μεγάλες πείνες.

Όλα σερβίρονται σε καλαθάκι, με τέλειες τραγανές, λεπτοκομμένες και ξεροψημένες τηγανιτές πατάτες, και σου φέρνουν και σερβίτσιο για την σαλάτα ή τα ορεκτικά.

Ο χώρος της Γλυφάδας, όπου έχω πάει, είναι καινούριος, ανακαινισμένος και μοντέρνος. Διαθέτει φυσικό φωτισμό και γίνεται πατείς με πατώ σε τα σκ. Ευτυχώς τα τραπέζια είναι σε αρκετή απόσταση μεταξύ τους, δίπλα άνετα χωράνε καροτσάκια με μωρά, έξτρα καρέκλες και περισσεύει χώρος να περνούν οι σερβιτόροι.

Γενικά, όλο το προσωπικό της εξυπηρέτησης είναι νέα παιδιά, 20-25, όλοι μοντέρνοι, με καρό κόκκινα πουκαμισάκια και αεικίνητοι. Απλά, εξαρτάται λίγο και απ' τη μέρα και ώρα που θα πας το αν θα εξυπηρετηθείς γρήγορα.

Ο κόσμος είναι όλων των ηλικιών και στιλ, κι αυτό είναι το καλύτερο στην όλη φάση. Είναι ένας χώρος μοντερνος και όμορφος, κατάλληλος για έξοδο οποιαδήποτε ώρα.

Στις τιμές βέβαια δεν είναι ό, τι πιο οικονομικό στο είδος του. Τα μπέργκερ ξεκινούν από 7,5 ευρώ και ανεβαίνουν... Συνολικά, μπέργκερ- σαλάτα- αναψυκτικό/μπύρα υπολογίστε 17-20 ευρώ το άτομο.

Και τελικά αξίζει να δίνεις 20 ευρώ για να φας μπέργκερ? Όπως το πάρει κανείς...

Πάντως αν βρεθείτε στη Γλυφάδα (ή στο Ψυχικό) και λαχταρήσετε ωραίο μπέργκερ, εκει θα το βρείτε!

+ υπάρχει και υπηρεσία on line ντελίβερι με πιο μειωμένες τιμές απ' του καταλόγου.
+ ωραία κοκτέιλ
- το κάπνισμα επιτρέπεται στον μισό χώρο και φυσικά ο καπνός απλώνεται στον άλλο μισό, οπότε ποιο το όφελος; (από εκεί αφαιρώ 1 στον χώρο)
- δεν υπάρχει η δυνατότητα να παραγγείλεις χωρίς τις πατάτες. Μα γιατί βρε παιδιά;;