Μεζεδοπωλεία - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Η κριτική του φίλου piperman με στοίχειωνε εδώ και καιρό. Μετά ήρθε η σειρά του VAGELI να με αποτελειώσει... ο οποίος, μάλλον, έχει εντοπίσει ότι μου αρέσει η πολίτικη κουζίνα γιατί δεν εξηγείται αλλιώς, ο εύσχημος τρόπος με το wifi, που βρήκε για να με επηρεάσει στο να πάω στα Καραμανλίδικα, χαχαχα....

Μια προκαθορισμένη επίσκεψη σε συμβολαιογράφο για υπογραφές, ακριβώς μια μέρα μετά την κριτική του VAGELI, θεωρήθηκε οιωνός και έτσι ο κύβος ερρίφθη, να η κάθοδος των βόρειων στο κέντρο της Αθήνας, απομεσήμερο Παρασκευής.

Ο οδικός χάρτης έτοιμος στο μυαλό μου ( με τα πόδια από Ομόνοια ), οι κριτικές όλες διαβασμένες για τα must πιάτα, οι προσδοκίες υψηλές, ειδικά μετά και το τελευταίο μας φιάσκο, η ώρα παραπάνω από βολική για να βρούμε εύκολα να κάτσουμε, όλα ευνοικά.

Το περπάτημα μέσω Αιόλου, Ευρυπίδου και τέλος Σωκράτους ήταν ευχάριστο, μιας και ήταν 6 παρά, το απόγευμα, και δεν είχε ζέστη. Αν και δεν είχα ξαναβρεθεί στην πίσω πλευρά της Βαρβακείου αγοράς και ομολογώ ότι δεν τρελάθηκα με την όλη εικόνα, καθώς τα μαγαζιά ήταν κλειστά και το σκουπιδαριό ήταν αρκετό, ήμουν αποφασισμένη να μην χαλάσω τη διάθεσή μου με τέτοια πράγματα.

Το μαγαζί εξωτερικά, εσωτερικά, αλλά και γευστικά, αποτελεί μια πραγματική όαση για την περιοχή στην οποία βρίσκεται, και θεωρώ ότι πολύ σωστά φιγουράρει σε υψηλή θέση σε ξένες λίστες και περιοδικά, άξια έχει βραβευθεί, και δίκαια αποτελεί πόλο έλξης για Έλληνες και ξένους. Και για μένα προσωπικά ήταν μεγάλη μου χαρά που δικαιώθηκαν τα καλά λόγια που διάβασα από τους έμπιστους φίλους εδώ.

Ήμουν παρέα με την αδερφή μου, και όταν φτάσαμε μια από τις σερβιτόρες μας εξυπηρέτησε αμέσως και με ευγένεια, ρωτώντας μας αν καπνίζουμε, και μας πρότεινε 2 τραπέζια στο μέσα χώρο των μη καπνιζόντων, για να διαλέξουμε. Επιλέξαμε αυτό δίπλα στην πόρτα, ώστε να έχουμε καλύτερη εποπτεία του χώρου, που στα δικά μου μάτια είναι μια ζωγραφιά, από το ταβάνι μέχρι τις βιτρίνες του, βγαλμένο από άλλη εποχή.

Για το χώρο έχουν περιγραφεί όλα επαρκέστατα σε προηγούμενες κριτικές, εγώ απλά θα προσθέσω ότι το μαγαζί ίσως είναι κάπως άβολο για μεγάλες παρέες, αν και όλα λύνονται με λίγη καλή θέληση. Τα μαρμάρινα τραπέζια είναι όντως μικρά, αλλά είπαμε εδώ γκρίνιες δεν χωρούν. Εμείς πάντως, μπροστά μας είχαμε ένα ζευγάρι Δανών αρκετά ευτραφών ( να το πω κομψά ), που έτρωγαν με ανείπωτη έκσταση και δεν τους είδα ούτε στιγμή να δυσανασχετήσουν, με τα άπειρα πιάτα που παράγγειλαν και που οι σερβιτόρες τους βοηθούσαν να τα χωροθετήσουν στο τραπεζάκι τους.

Πάμε πάλι στα δικά μας λοιπόν. Γρήγορη ματιά στον κατάλογο, οι τιμές είναι άλλες από αυτές που αναφέρει ο VAGELIS, ίσως το επισκέφθηκε σε προγενέστερο χρόνο; Ίσως ανέβηκαν λόγω του φπα; Δεν γνωρίζω, αλλά και δεν με πειράζει καθόλου. Το έχω ξαναπεί, οι βόλτες μπορεί να είναι περιορισμένες, όμως δεν με πειράζει όταν κάτι αξίζει πραγματικά, αντί για 22 ευρώ να δώσω 25, αρκεί να αισθανθώ ότι δεν τα πέταξα στον κουβά.

Ξεκινώντας λοιπόν, νεράκι σε μεταλλική κανάτα, και λαδόκολλα με γενναία ποσότητα παστράμι ( θεέ και Κύριε τί μεζές είναι αυτός.... ) και κασέρι σε κύβους, μαζί με ένα υπέροχο ζυμωτό ψωμί, το καλύτερο και νοστιμότερο καλωσόρισμα που μου έχει τύχει μέχρι τώρα, όπου κι αν έχω πάει.

Εν συνεχεία, πήραμε τη σαλάτα με τις ανάμεικτες πρασινάδες, που σε εμάς ήταν τραγανές και υπέροχες ( νομίζω ήταν μαρούλι, σπανάκι και ρόκα, όπου η ρόκα ήταν πολύ αισθητή, όπως μου αρέσει σε αυτές τις σαλάτες, να γεύομαι την πικράδα της ) με μπαλίτσες τυρί ανεβατό, με πινελιές βινεγκρέτ όπου υπάρχει έντονη η παρουσία πικάντικης μουστάρδας, ντομάτα σε κυβάκια και το υπέροχο πικάντικο σαλάμι Δράμας. Σε τέτοιο πάντρεμα γεύσεων και αντιθέσεων, ομολογώ ότι υποκλίνομαι. Ποσότητα πλουσιώτατη για 3 άτομα, φανταστείτε για 2. Τιμή 7,50 ευρώ, άξιος ο μισθός της.

Κατόπιν ήρθε σε μπακιρένιο σκεύος ο καβουρμάς με τις πιπεριές και τις πατατούλες, νοστιμότατος μεζές και σε καλή ποσότητα, δίκαια προτείνεται στα must πιάτα για να δοκιμάσει κάποιος. Εγώ που δεν είχα ξαναφάει καβουρμά, μου άρεσε πολύ. Τιμή 6,50 ευρώ.

Τέλος δοκιμάσαμε και το λουκάνικο κεφτέ γιαουρτλού, που είναι μια μερίδα με υπέροχα ψητά λουκάνικα, πικάντικα αλλά όχι βαριά, 8 στον αριθμό, σε μέγεθος δαχτύλου, με όμορφα ποτισμένες πιτούλες σικάλεως από κάτω, ντομάτα, αγγούρι και κρεμμύδι δίπλα, και μουστάρδα / γιαούρτι συνοδευτικές σως. Εννοείται πως φαγώθηκε μέχρι τέλους και αυτό. Τιμή 7,50 ευρώ.

Ήπιαμε και μια μπύρα Βεργίνα ( 2,50 ευρώ ) αν και εγώ ήθελα τσιπουράκι, για το οποίο όμως επιφυλάσσομαι σε επόμενη επίσκεψη. Επίσης να πω ότι, όταν χρειαστήκαμε επιπλέον ψωμί, πρόθυμα μας το έφεραν, χωρίς να χρεωθεί από ότι είδα. Χρεώθηκε μόνο το αρχικό που μας έφεραν ( 1 ευρώ ).

Στο τέλος ήρθε και ο ίδιος ο Φάνης προς το μέρος μας, με τον οποίο είχαμε μια ολιγόλεπτη συζήτηση, άνθρωπος απλός, προσιτός, χαμογελαστός και ευγενικός, και ο ίδιος μας έφερε και το γλυκό, κέρασμα, στο τραπέζι ( γιαούρτι με γλυκό καρότο ) για να κλείσουμε γλυκά, όπως μας είπε.

Και θα μου πείτε τώρα, καλά, πήγες στο ναό του παστουρμά, και αυγά με παστουρμά, γιατί δεν έφαγες ;;

Γιατί πολύ απλά, είχα άλλα σχέδια στο μυαλό μου. Όταν ολοκληρώσαμε την υπέροχη εμπειρία στο τραπέζι μας, κατευθύνθηκα προς τις βιτρίνες που με καλούσαν επίμονα. Ρώτησα τον Φάνη ποιό παστουρμά μου προτείνει να πάρω για το σπίτι, για να φτιάξω σαγανάκι στραπατσάδα, μου πρότεινε να πάρω Καραμανλίδικο μπούτι μόσχου, χτύπησα και αρκετές φέτες παστράμι, και τώρα φίλοι μου, ξεσκονίζω τα τηγάνια μου που με περιμένουν.

Συνοψίζοντας, δοκιμάσαμε υπέροχες, νόστιμες, ξεκάθαρες γεύσεις, φάγαμε πολύ χορταστικά με 25 ευρώ ( απόδειξη κανονικά ), η εξυπηρέτηση άψογη σε όλα, το περιβάλλον είναι ιδιαίτερο και ασυνήθιστο, ως εμπειρία αξίζει να το επισκεφθούν όλοι, τουλάχιστον για μια φορά, τα εδέσματα δεν μας έπεσαν καθόλου βαριά στο στομάχι, και εννοείται ότι θα ξαναπάω και ότι το προτείνω σε όλους.