31 Μαι 2016

Έκλεισα τραπέζι για 2 άτομα μέσω site μια εβδομάδα νωρίτερα για τις 27/05. Είμασταν στον χώρο στην ώρα μας.

Ακριβώς πίσω από το τραπέζι μας, είχε στηθεί ένα τραπέζι 13 ατόμων και επικρατούσε αρκετή φασαρία στον χώρο, δεν ακουγόταν καν η μουσική αλλά και κάποιες στιγμές με δυσκολία άκουγες τον συνομιλητή σου. Ζητήσαμε να μας αλλάξουν το τραπέζι (σε διαθέσιμα άδεια που υπήρχαν στον χώρο) αλλά είπαν ότι άλλοι πελάτες είχαν ζητήσει τα συγκεκριμένα τραπέζια. Ο "κύριος" που μας τοποθέτησε στο τραπέζι (κάτι σαν μετρ) ήταν εριστικός και αγενής στο παράπονο που κάναμε για την φασαρία και μέσω της απάντησης του μας δήλωσε ξεκάθαρα ότι η μόνη επιλογή που έχουμε αν δεν μας αρέσει το τραπέζι είναι να φύγουμε. Κατά τη διάρκεια της βραδιάς, έγιναν αλλαγές στη διάταξη των τραπεζιών, μάλιστα προστέθηκαν άλλα 2 τραπέζια στο τραπέζι των 13 ατόμων με αποτέλεσμα τα άτομα να γίνουν 18 και στην ουσία με ένα ακόμη τραπέζι θα γινόμασταν όλοι μια παρέα.. Τον δυσαρεστημένο πελάτη δεν μπορούσαν να τον εξυπηρετήσουν, αλλά για την υψηλότερη είσπραξη, έσπευσαν..

Το φαγητό, όπως και την προηγούμενη φορά πεντανόστιμο, τα πιάτα και τα ποτά στην ώρα τους και σερβιρισμένα με τη σωστή διαδοχική σειρά, το σέρβις ήταν άψογο παρ'όλο που το μαγαζί ήταν γεμάτο από τις 22:00 και μετά.
Παραγγείλαμε ένα blink και ένα μπουκάλι κρασί και η σερβιτόρα είχε συνεχώς το νου της, αμέσως μόλις αδειάσαμε τα ποτήρια μας από το απεριτίφ, μας άνοιξε το κρασί.

Συκώρι σχάρας (11,80€).

Οι γεύσεις ήταν εξαιρετικές, οι ποσότητες για 2 άτομα ήταν ικανοποιητικές, θεωρώ ότι τα ορεκτικά μόνο 2 μπορούν να τα μοιραστούν, σε παρέα 4 ατόμων η ποσότητα του πιάτου από τα ορεκτικά είναι λίγη.

Ο λογαριασμός μαζί με τα ποτά ήρθε 67,60 €, δεν μας έγινε η σχετική έκπτωση που δικαιούμασταν ενώ είχαμε επισημάνει τον τρόπο κράτησης κατά την είσοδο μας (από site). Γευστικά αξίζει τα χρήματα, αν και σίγουρα μπορείς να απολαύσεις εξίσου καλές γεύσεις σε χαμηλότερο επίπεδο τιμών. Όταν όμως θέλεις να έχεις ψηλά τον πήχη, δεν τον έχεις μόνο στις τιμές και τις γεύσεις, σε ένα μαγαζί που ο λογαριασμός κατ' άτομο έρχεται 25-30 € με ποτά, δεν κλείνεις τραπέζια 20 ατόμων, αυτά μόνο σε ταβερνάκια και κουτούκια τα συναντάς. Οπότε το μαγαζί θα πρέπει να αποφασίσει και να διαλέξει ύφος και το προσωπικό να αποβάλει την αγένεια και την ειρωνεία σε τυχόν δυσαρέσκειες από πελάτες.

31 Μαι 2016

yammiyanni