01 Ιουν 2016

Σαραντατριο, λοιπον, αλλο ενα "σιγουρακι". Ηταν δεδομενο οτι μετα απο τοσες κριτικες (και απο πολλους εμπιστους φιλους) θα μεναμε απολυτως ευχαριστημενοι, γεγονος που επιβεβαιωθηκε.

Σάββατο μεσημερι, με καλο καιρο και ψαχνουμε δυο ατομα ενα μαγαζι να τσιμπησουμε κατι, το βραδυ. Ηθελα να ειναι σχετικα κοντα και με αυλη, με μια γρηγορη αναζητηση κατεληξα στο σαραντατριο. Πηρα τηλεφωνο για κρατηση(που τελικα δε χρειαζοταν).
Αρχικα ο χωρος εσωτερικα τιποτε ιδιαιτερο, η αυλη ομως εξαιρετικη για το ειδος της με χαλικακι μεν, φυτα γυρω, σε μετεφερε σε αλλη εποχη ή περιοχη. Τα τραπεζια ανετα οπως και οι καρεκλες(κατσαμε αρκετη ωρα)

Η εξυπηρετηση απο την αρχη (επικοινωνια στο τηλεφωνο)εως το τελος υποδειγματικη. Με πραγματικο ενδιαφερον να μαθουν αν μας αρεσαν τα φαγητα, μας εξηγησαν οποια απορια ειχαμε, αστειευτηκαν οσο επρεπε και κερασαν στο τελος ενα σφηνακι. Το απολυτο 4αρι.

Δυο ατομα δοκιμασαμε πατατες τηγανιτες(κριτσανιστες και γευστικοτατες μεγαλη μεριδα), καβουρμα με αυγα ματια (πραγματικα "λουκουμι") πανσετουλες(λεπτοκομμενες ζουμερες, με ωραια μπαχαρικα) και το καλυτερο ζεστο κατσικισιο παλαιωμενο τυρι με κρουτον (η κοπελα στο σερβις μας ενημερωσε οτι ειναι πολυ εντονη η γευση παρολα αυτα το τολμησαμε και με ενθουσιασε) κλεισαμε με το προφιτερολ με ζεστη σοκολατα bitter (τα σουδακια κριτσανιστα γεμιστα με παγωτο πολυ γευστικο, αλλα εξαιρετικα μικρη η μεριδα).
Το vfm θεωρω οτι θα μπορουσε και καλυτερα. Για τα παραπανω δωσαμε περιπου 17 ευρω το ατομο, με μια μπυρα Βεργινα 500 ml, γενικα δεν ειναι πολλα δεδομενα της ποιοτητας, αλλα η ποσοτητα των μεριδων γενικα ηταν μικρη οποτε ενα κλικ πιο χαμηλη κοστολογηση θα ηταν το ιδανικο.

Θα το ξαναεπισκεφτω γιατι ολος ο καταλογος ειχε πολυ ενδιαφερον. Πολυ σημαντικο οτι μαγειρευουν με ελληνικα προϊόντα.
Το παρκαρισμα Σαββατο βραδυ εξαιρετικα ευκολο(βεβαια ηταν και ο τελικος του champions league).

Σας το προτεινω αγαπητοι φιλοι και εγω με τη σειρα μου(ναι ναι ξερω δεν ανακαλυψα την Αμερικη, αλλα οι αξιολογες προσπαθειες πρεπει να επιβραβευονται).

01 Ιουν 2016

TOMIE