Cafe - Restaurants - Πασαλιμάνι - Φρεαττύδα, Αθήνα

Στο Belle Amie έχω πάει αρκετές φορές για ποτό, λίγες όμως για φαγητό. Η πρώτη ήταν το καλοκαίρι του 2013 που πρωτοάνοιξε και αποτελούσε την μεγάλη άφιξη στο Πασαλιμάνι. Κι όχι άδικα. Ο χώρος του στεγάζεται σε ένα υπέροχο νεοκλασικό, γωνιακό κτίριο με όμορφη αυλή επί της "πασαρέλας" και εντυπωσιακό φωτισμό το βράδυ.

Η δε γυριστή σκάλα στο εσωτερικό αναδεικνύει την ομορφιά του εσωτερικου χώρου. Για το δε αίθριο με το μπαλκόνι στον 1ο όροφο ό, τι και να πω είναι λίγο. Ο χώρος είναι μοναδικός, διατηρεί μια αρχοντιά από άλλες εποχές.

Θα ρωτήσετε λοιπόν γιατί βάζω 3/4 στο χώρο. Ας αρχίσω απ'αυτό. Ο ένας λόγος είναι ότι κατά την γνώμη μου, βαραίνει λίγο από τα βαριά και μπερδεμένης αισθητικής έπιπλα, ειδικά στον ισόγειο χώρο. Όλα είναι με ρετρό πινελιές, αλλά παραείναι μοναδικά, σε σημείο να κάθεσαι σε άλλου τύπου καρέκλα εσύ και σε άλλου ο διπλανός σου! Οκ, υπερβάλλω, αλλά καταλαβαίνετε το στιλ. Η ίδια λογική επικρατεί και με έπιπλα κήπου στην αυλή. Βαριά σφυρήλατα τραπέζια, φερ φορζε, παλιάς αισθητικής υφασμάτινες καρέκλες, δεν λέω, έχει πέσει δουλειά, αλλά κάπου χάνεται το πρακτικό του πράγματος. Π. χ. στην πρόσφατη επίσκεψή μας, η καρέκλα μου ήταν κάπως χαμηλή και δεν με διευκόλυνε να φάω.

Επίσης, κατά την γνώμη μου πάντα, οι τέντες πρέπει να μαζεύονται τα βράδια του καλοκαιριού. Τι ωραίο έναστρο ουρανό έχει ο Πειραιάς (υπερβάλλω λίγο πάλι), γιατί να τρώμε στο ημίφως; Το πρώτο καλοκαίρι, θυμάμαι, είχε τόσο ωραία ατμόσφαιρα έξω, με κόσμο να τρώει στην ανοιχτή, όμορφα φωτισμένη αυλή! Τώρα έχω την εντύπωση ότι το έχουν σκοτεινιάσει λίγο, επικρατεί περισσότερο η φάση "μπαρ".

Παρένθεση- σε νεότερη επίσκεψη για ποτό, αρχές Σεπτέμβρη, παρατήρησα ότι η εικόνα ήταν εμφανώς πιο προσεγμένη. Με πολλά λουλούδια στα παρτέρια να στολίζουν περιμετρικά τον εξωτερικό χώρο και τον απέναντι χώρο του πεζοδρομίου, οι τέντες είχαν μαζευτεί και όμορφα καλλωπιστικά/ αναρριχιτικά φυτά είχαν ανθίσει πάνω στην πέργκολα. Μια όμορφη εικόνα που παρέπεμπε σε περιποιημένη, αστική αυλή. Ίσως λόγω καλοκαιριού, δεν ξέρω. Πάντως η ατμόσφαιρα ήταν πολύ πιο ευχάριστη και θα ήθελα να το επισημάνω.
.................................................................................................................................
Εξυπηρέτηση 3/4.
Αρχίσαμε καλά. Μας υποδέχθηκαν ευγενικά, είπαμε ότι είμαστε για φαγητό κι ότι δεν είχαμε κράτηση, μας έδωσαν ένα άνετο τραπέζι 4 ατόμων κι ας ήμασταν 2 μόνο (με αυτές τις λίγο χαμηλές καρέκλες, που είπα).

Αποκεί και πέρα άρχισαν να μας τα χαλάνε. Ήρθαν από έναν άλλο σερβιτόρο δύο ποτήρια νερό, 2 στάνταρ κατάλογοι κι ένας με κοκτέιλ. Ξέχασα να πω ότι ήταν Σάββατο βράδυ και η ώρα σχεδόν 23:00. Φώναξα έναν σερβιτόρο, γιατί μυρίστηκα ότι ο κατάλογος που μας έφεραν δεν ήταν φαγητού (η φάση "μπαρ" που λέγαμε), έρχεται κάποιος λοιπόν, δεν θυμάμαι αν ήταν ο ίδιος που μας έφερε τους καταλόγους, και μας λέει κάπως απότομα: "Θα φάτε κιόλας"; Χμ... δεν ξέρω πώς σας ακούγεται αυτό, εμένα δεν μου χτύπησε καθόλου καλά. ΄Ηθελα να του απαντήσω στο ίδιο στιλ: "Ναι, θα φάμε, υπάρχει κάποιο πρόβλημα"; αλλά είπα να μην συγχιστώ. Τέλος πάντων, στην πορεία διαπίστωσα ότι όλοι οι σερβιτόροι ήταν λίγο βαρείς κι ασήκωτοι. Εν τω μεταξύ, δεν ξέρω τι ρόλο είχε στο σέρβις μια κοπέλα, που όλη την βραδιά στεκόταν δίπλα μας με την παρέα της, αλλά άμα λάχαινε μας έφερνε και κανένα πιάτο. Κάποια στιγμή πέρασε να μας ρωτήσει κι αν μας άρεσε το φαγητό. Ενιγουέι, αντιπαρέρχομαι, γιατί εκτος αυτών δεν έχω σοβαρά παράπονα, γι αυτό και δίνω 3 αντί 2/4.

Φαγητό 4/4
Η ώρα της κρίσεως. Το Belle Amie είναι μεζεδοπωλείο με πιο γκουρμέ κατεύθυνση. Τα μεζεδάκια του έρχονται σε μικρές ποσότητες και είναι ικανοποιητικά για 2 άτομα που δεν πεινάνε πολύ. Αν μπορούσα θα το υπογράμμιζα. Περισσότεροι, απλά θα δοκιμάσουν. Υπάρχουν και μερίδες βέβαια, μην τις υποτιμώ, στις οποίες, όπως βλέπω έχουν αναφερθεί προηγούμενοι σχολιαστές. Δεν έχω δοκιμάσει. Ο κατάλογος πάντως είναι πολύ αναλυτικός, με πολλές επιλογές μεζέ και αρκετούς με θαλασσινά. Τον βρήκα πολύ ενδιαφέρων. Την βραδιά που πήγαμε μας έδωσαν κι έξτρα φύλλο με τα πιάτα ημέρας.

Πήραμε λοιπόν:
- τα ντολμαδάκια. Τα πρότεινε η φίλη μου, γιατί κάτι είχε διαβάσει γι αυτά. Λοιπόν, ήταν καταπληκτικά. Ελαφριά, χωρίς την πικράδα του αμπελόφυλλου, με μια μεστή γεύση. Συνοδεύονταν από μια σως -νομίζω με βάση τυρί- στη μέση του πιάτου, που κυριολεκτικά γλείψαμε. Προτείνονται σίγουρα και νομίζω ότι η φήμη τους έχει ήδη εξαπλωθεί. Αλλά...5 ή 6 έχει η μερίδα. (7.10)

- Σκουμπρί καπνιστό με πιπεριές φλωρίνης. Ήταν αλμυρό, μαριναρισμένο, με λωρίδες πιπεριάς, μέσα σε λαδάκι. Έφαγα λίγο εγώ. Η φίλη δεν το τίμησε. 4 φετούλες στο πιάτο (5.80)

-Γαρίδα σαγανάκι με ούζο, δυόσμο και κεφαλοτύρι Ελασσόνας. Ακριβώς αυτό που λέει το πιάτο. Ούζο και δυόσμος που μύριζαν ωραία και τα καταλάβαινες στη μπουκιά. Πολύ νόστιμο και αυτό. Αλλά... το τηγανάκι είχε μέσα 5 μέτριες γαρίδες και αρκετά λαχανικά με σάλτσα. Αυτό το πράγμα που πρέπει να μετράμε πόσα κομματάκια έχει φάει ο καθένας από μια μερίδα απειροελάχιστη, για να μην νιώσει ο ένας ή ο άλλος ριγμένος, πόσο με εκνευρίζει! (8.90)

- Χοιρινή τηγανιά. Σίγουρη επιλογή πάντα. Το κρεατάκι δεν ήταν καθαρό σε όλες τις μπουκιές, αλλά στο σύνολο τρωγόταν ευχάριστα. Και το ζουμάκι πολύ ωραίο. Αλλά... κι αυτό σε τηγανάκι, μετρημένη ποσότητα (6,80)

- 2 ποτήρια λευκό κρασί δικό τους. Chardonnay μας είπαν. Πολύ αξιοπρεπές και δροσιστικό (2 ευρώ x 2).
Αντισταθήκαμε στα κοκτέιλ που ήταν αρκετά δελεαστικά και είπαμε το γλυκό κλείσιμο του δείπνου να γίνει με ένα από τα γλυκά του καταλόγου.

- γλυκό Πάβλοβα. Να πω ότι η λίστα γλυκών είναι αρκετά μεγάλη και με ωραίες επιλογές (γκοφρέτα, προφιτερόλ, σπασμένο μιλ-φέιγ, παγωτό λουκούμι κ. α. ) Κοντά σ' αυτά μας πρότειναν και γλυκά ημέρας - ειδικά το μπανόφι, που μας περιγράφηκε ως καταπληκτικό. Δεν είχα όρεξη για μπανάνα, οπότε μείναμε στην πιο ελαφριά πάβλοβα, που ήταν επίσης καταπληκτική, δροσερή και όσο φραουλένια πρέπει. (6,20)

VFM: 2/4
Σύνολο λογαριασμού 39 ευρώ, χωρίς κουβέρ και έξτρα χρεώσεις. Για ψωμί και νερό εμφιαλωμένο ή βρύσης ερωτηθήκαμε, και αυτό είναι προς τιμή τους. Βρήκα όμως όλα τα μεζεδάκια υπερτιμημένα άνευ λόγου. Ίσως να δικαιολογούσα τις τιμές αν οι ποσότητες ήταν μεγαλύτερες και το σέρβις άψογο. Αλλά επειδή για μένα το vfm είναι συνάρτηση όλων, βάζω 2, το πολυ 2,5. Ίσως την επόμενη φορά πάρω κανονική μερίδα και κάνω ξανά τον υπολογισμό και τον απολογισμό.

Αλλά προς το παρόν, θα πω ότι, ναι οι γεύσεις είναι ωραίες, οι τιμές όμως είναι υψηλές γι' αυτό που είναι. Ως έξοδος για ποτό και τσιμπολόγημα είναι καλά. Αλλά για πλήρες δείπνο, ακριβό.

Αν βρεθείτε βέβαια προς Πειραιά, και μόνο λόγω χώρου- περιβάλλοντος (και κουζίνας σε δεύτερη φάση), αξίζει να καθίσετε.