02 Ιουν 2016

Αγρανάπαυση.

Εν όψη του καλοκαιριού το μπρόκολο και οι σαλάτες πάνε αίμα και το πρώτο πράγμα που κόπηκε ήταν η έξοδος για φαγητό και για ποτά.
Η απόχη λοιπόν μας έκανε λίγο πιο "ευαίσθητους" και εκλεκτικούς σε αυτά που τρώμε έξω.

Την Κυριακή λοιπόν βρεθήκαμε στο Παγκράτι, όπου τον τελευταίο καιρό τα μαγαζιά (κάθε είδους), ανοίγουν σαν τα μανιτάρια. Μετά ένα καφέ, αποφασίσαμε να πάμε για φαγητό. Περάσαμε από το Mystic, αλλά επειδή ήταν άδειο δεν το πήραμε απόφαση να καθίσουμε, μετά από την επ' αυλή (όπου κάτι είχε στην ταράτσα, μάλλον τραπέζι μετά από βάφτιση και γινόταν τις κακομοίρας)' και τέλος κάναμε το λάθος να καταλήξουμε στο μεζεδοπωλείο Βυρίνης.

Δεν θα ξαναπήγαινα ποτέ και αν μου έλεγε γνωστός ότι θέλει να πάει θα τον απέτρεπα. Γιατί όμως...

Καθίσαμε στην αυλή που έχει από πίσω.
Συμπαθητικός χώρος, τίποτα το ιδιαίτερο. Επειδή δεν έχει δέντρα και τη σκιά τη δίνουν ομπρέλες και σκιάστρα,, το καλοκαίρι πρέπει να πυρώνει ο τόπος.

Δύο νέα παιδιά στο σέρβις, γρήγοροι και ευγενικοί.
Όχι μόνο δε χρειάστηκε να ζητήσουμε κάτι δεύτερη φορά, αλλά όταν σε μια στιγμή άκουσαν να λέμε ότι κάτι μας λείπει, το έφεραν αμέσως.

Γεύση 1 1/2
Ότι και να πω είναι λίγο. Τα έχουμε πει ξανά, δεν είναι εύκολο να ανοίξεις εστιατόριο και να το δουλέψεις σωστά. Δεν είναι για όλους.
- Ντάκο
Είχε ένα περίεργο παξιμάδι (από λάδι), χοντρά κομμάτια ντομάτας και ανύπαρκτη φέτα.

Στα κυρίως είχες επιλογή ρύζι ή πατάτες.

Δεν υπήρξε θέμα με τις πρώτες ύλες, καθώς το κρέας και το κοτόπουλο ήταν πολύ τρυφερά, αλλά με το μαγείρεμα. Σε όλα τα πιάτα, χωρίς εξαίρεση (μάλλον με εξαίρεση τη φάβα)..
Στο σύνολο του δεν έχω φάει τόσο άνοστο φαγητό. Σε όλα έλειπε κάτι, μέχρι και από το ρύζι.

Στην αμήχανη στιγμή που ο σερβιτόρος, ενώ μαζεύει τα πιάτα και βλέπει ότι κανένα δεν είναι άδειο και ρωτάει πως μας φάνηκε, μάλλον θα έπρεπε να πούμε την αλήθεια.
Τέλος, σχόλιο για το πόσο άνοστο ήταν το φαγητό το άκουσα και από το διπλανό τραπέζι. Δεν ξέρω αν έτυχε και δε νομίζω ότι θα μάθω.

VFM 1 1/12 (χαριστικά το αφήνω στο 2)
Ήπιαμε ένα κιλό καλό ροζέ κρασί μια κόκα κόλα και δύο μπύρες και πληρώσαμε 86€ (σχεδόν 15€ / άτομο).

02 Ιουν 2016

Alejandroks