Ταβέρνες με τραγούδι - Καμίνια - Ν.Φάληρο, Αθήνα

Αχ βρε Οινομαγειρείον... Σε είχα βάλει πολύ καιρό στο μάτι για διερευνητική επίσκεψη. Δεν ξέρω για ποιο λόγο αργούσε να πραγματοποιηθεί αυτή η επίσκεψη. Πιθανολογώ πως σε είχα στο μυαλό μου ως έναν μικρό και άθλιο χώρο που δε θα μας ενέπνεε να περάσουμε μια ευχάριστη βραδιά. Πόσο λάθος έκανα και πόσο πανηγυρικά με διέψευσες...

Να είναι καλά το γνωστό αγαπημένο παρεάκι που κανόνισε εκεί την πρώτη μου γνωριμία μαζί σου και μάλιστα μετά συζύγου. Ήταν ένα υπέροχο βράδυ που περάσαμε τέλεια, αλλά καθώς υπάρχουν ήδη καταγεγραμμένες όλες οι λεπτομέρειες από εκείνη τη φορά σε άλλη κριτική, εγώ θα αναλύσω περισσότερο τη δεύτερη και πιο πρόσφατη επίσκεψη και θα γράψω συνολικές εντυπώσεις και για τις δύο.

Πέμπτη 26 Μαΐου κανονίζεται έξοδος με συναδέλφους και το βάρος της επιλογής μαγαζιού σε μένα, μιας και η επιλογή μου για την προηγούμενη έξοδο στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία. Καλά, μεταξύ μας, δεν είναι και τόσο βάρος, ιδιαίτερα όταν υπάρχουν αρκετά "σιγουράκια" άσοι στο μανίκι.

ΧΩΡΟΣ

Την πρώτη φορά εξεπλάγην! Ευχάριστα εννοείται. Σίγουρα έπαιξε ρόλο το γεγονός ότι τον είχα στο μυαλό μου κατά πολύ χειρότερο, όμως θεωρώ πως ακόμα και να μην πήγαινα αρνητικά προκατειλημμένη, θα μου άρεσε. Είναι μικρός, αλλά φροντισμένος και καλόγουστος. Το μόνο μειονέκτημα που διαπίστωσα την πρώτη φορά ήταν ότι επιστρέψαμε σπίτι μας με όλες τις μυρωδιές της κουζίνας στο μυαλό μας μα και στα ρούχα μας. Τη δεύτερη φορά το πρόβλημα διορθώθηκε, καθώς είχε μεσολαβήσει μια ανακαίνιση, κατά την οποία η κουζίνα μεταφέρθηκε σε άλλο χώρο και στον πρώην χώρο της κουζίνας προστέθηκαν επιπλέον τραπεζοκαθίσματα.

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ

Άψογη την πρώτη φορά, με θεματάκια τη δεύτερη. Ίσως και να φταίω εγώ σε αυτό. Όταν κάναμε την παραγγελία μας, ο ευγενέστατος και συμπαθέστατος σερβιτόρος με ρώτησε: "Τα φέρνω όπως βγαίνουν από την κουζίνα;" και απάντησα καταφατικά, διότι φαντάστηκα ότι τα πιάτα θα βγαίνουν σταδιακά από την κουζίνα και όχι όλα μαζί. Προφανώς έκανα λάθος, καθώς μέσα σε ένα 10λεπτο από τη στιγμή που ακούμπησε το πρώτο πιάτο στο τραπέζι, είχαν έρθει και όλα τα υπόλοιπα. Αυτό ήταν λίγο αγχωτικό, αλλά το ξεπεράσαμε εύκολα.

Επίσης, υπήρξαν στιγμές που δε βρίσκαμε το σερβιτόρο, όμως πάλι δικαιολογείται, διότι απ' ότι κατάλαβα τα περισσότερα τραπέζια παρήγγειλαν ταυτόχρονα. Τίποτα από τα παραπάνω δεν είναι ικανό να στερήσει τις 4 ντοματούλες από τη βαθμολογία της εξυπηρέτησης.

Αξίζει να αναφέρω ότι στο τέλος της βραδιάς, αν και σχετικά νωρίς - λίγο πριν τα μεσάνυχτα- έφυγαν όλες οι υπόλοιπες παρέες και είχε μείνει η δική μας παρέα τελευταία. Ούτως ή άλλως δε μας αρέσει να καθόμαστε και να μας περιμένουν με τις ώρες ιδιοκτήτες και εργαζόμενοι πότε θα πάρουμε απόφαση να ξεκουμπιστούμε, οπότε δεν αργήσαμε να φύγουμε. Παρ' όλα αυτά, ΚΑΝΕΙΣ δε μας έκανε να νιώσουμε άβολα ή ότι έπρεπε να φύγουμε, όπως έγινε πρόσφατα σε άλλο μαγαζί και θα αναλύσω σε μελλοντική κριτική. Το εκτιμώ πολύ αυτό.

ΓΕΥΣΗ

Στο συγκεκριμένο τομέα, η Ζωοδόχος Πηγή όχι μόνο δεν υστερεί κάπου, αντιθέτως καταφέρνει με ευκολία κάτι που ελάχιστα μαγαζιά μπορούν. Προσφέρει δυνατές γεύσεις που εντυπωσιάζουν και μένουν χαραγμένες στη μνήμη. Έψαχνα να βρω ένα πιάτο που θα το χαρακτήριζα "απλά ΟΚ", ένα πιάτο που συχνά σε κριτικές μου γράφω "αξιοπρεπές, αλλά δε με τρέλανε κιόλας". Πουθενά! Κανένα τέτοιο πιάτο. Ας γράψω λοιπόν εντυπώσεις για ότι δοκίμασα στις 2 επισκέψεις.

Αρχικά, έρχονται ψημένα ψωμάκια με λαδορίγανη, που σίγουρα θα χρειαστούν στην πορεία και το νερό είναι κανάτας που ανανεώνεται συνεχώς.

- Πράσινη σαλάτα με λόλα, ρόκα, μανούρι ή ανθότυρο (δε θυμάμαι), σταφίδα και μπαλσάμικο.
Δροσερή και φρεσκοκομμένη, πολύ καλή.

- Μους παντζαριού με ξινόμηλο, γιαούρτι, καρύδι και σκόρδο.
Τα συστατικά δένουν άριστα μεταξύ τους, εξαιρετική!

- Χαλούμι ψητό με πίτες.
Πιάτο μηδενικής δυσκολίας λόγω α' ύλης, υπέροχο πάραυτα.

- Μελωμένες πατάτες baby στη γάστρα. (Νο 3!!! )
Φουρνίζονται με ζωμό κρεάτων και μυρωδικά και... τί να λέμε τώρα. Απλά δε θέλεις να τελειώσουν. Δυστυχώς τελειώνουν.

- Τσακμάκ σουτζούκ.
Σερβίρονται φέτες σουτζουκιού σε σκεύος σαγανάκι με μια υπέροχη κόκκινη σάλτσα από πιπεριά, τριμμένη φέτα και καυτερή πιπεριά. Ιδανικός πικάντικος καυτερός μεζές για συνοδεία ποτού.

- Αυγά τηγανητά πάνω σε τσιπς πατάτας και τριμμένη παρμεζάνα.
Λεπτοκομμένες στρογγυλές τραγανές πατατούλες χωρίς καθόλου λαδίλα και από πάνω 2 αυγά μάτια μελάτα. Όνειρο. Αγαπημένες παιδικές μνήμες!

- Ασλάν. (Νο 1!!! )
Εδώ μιλάμε για το κορυφαίο πιάτο της Ζωοδόχου Πηγής. Περιέχει παστουρμά, κίτρινα τυριά, τομάτα, πιπεριά, αυγό τηγανητό και πίτες και το γευστικό αποτέλεσμα αυτού του συνδυασμού σε αφήνει άφωνο. Δεν περιγράφω άλλο...

- Μπρόκολο ογκρατέν.
Μπρόκολο. Όπως και να το μαγειρέψεις (προσωπικά το προτιμώ ωμό), δεν παύει να είναι μπρόκολο. Από όοοολα τα λαχανικά δηλαδή, ο καλός Θεούλης διάλεξε το μπρόκολο και το κουνουπίδι να έχουν αρνητικές θερμίδες. Χάθηκε να διαλέξει τις πατάτες. Μάλλον δεν είχε και πολλή έμπνευση εκείνη τη μέρα. Σε αυτή την εκδοχή του βέβαια, δεν έχει αρνητικές θερμίδες, όμως όταν το δοκιμάσεις, δε θα κλαις καμία θερμίδα από όσες πήρες. Συνίσταται και σε εχθρούς του μπρόκολου.

- Λιβανέζικο. (Νο 5!!! )
Γεμιστές πίτες με κιμά, πιπεριές, μπαχαρικά, μαϊντανό, γιαούρτι, κρεμμύδι και ντομάτα. Μπουκιά και συγχώριο!

- Λαχανοντολμάδες αυγολέμονο.
Δε θυμάμαι να έχω παραγγείλει ποτέ λαχανοντολμάδες σε εστιατόριο, κυρίως γιατί προτιμώ τους αντίστοιχους με αμπελόφυλλο. Εδώ τους καταβρόχθισα.

- Μπουκίτσες κοτόπουλο με μανιτάρια και παπαρδέλες. (Νο 4!!! )
Σκέφτεσαι: "Πόσο νόστιμο μπορεί να γίνει ρε φίλε ένα κοτόπουλο με μανιτάρια και ζυμαρικά;". Απαντώ στην ερώτησή μου. Σε αυτό το πιάτο ξεπερνιούνται όλες οι δυνατότητες.

- Συκώτι με σως πορτοκαλιού. (Νο 2!!! )
Δεν έχετε δοκιμάσει ξανά τόσο μαλακό και εύγευστο συκώτι. Η σως απλά ποίημα με απαλό και όχι έντονο το άρωμα του πορτοκαλιού. Με λίγα λόγια πιάτο για σεμινάριο. Συνοδεύεται με πατάτες τηγανητές.

- Κεμπάπ γιαουρτλού με κοκκινιστό πληγούρι.
Γενικά, το κεμπάπ δεν είναι και η πρώτη προτίμησή μου, όταν βγαίνουμε έξω. Στη Ζωοδόχο Πηγή μου αρέσει ακόμα και αυτό.

Εντυπωσιάστηκα όταν δοκίμασα πρώτη φορά τις γεύσεις. Το ίδιο και τη δεύτερη. Το ίδιο και οι συνάδελφοι. Όταν φεύγαμε, μου έδιναν όλοι συγχαρητήρια, λες και μαγείρεψα εγώ. Αυτό λέει πολλά από μόνο του.

Σημειώνω πως τα νούμερα από 1 μέχρι 5 εντός παρενθέσεων απεικονίζουν το δικό μου (over the) Top5 του μαγαζιού.

VFM

Το άνω όριο του ατομικού budget είναι 25€ με φαγητό του σκασμού μαζί με ποτό.
Εξαιρετικά τίμιο για τέτοια ποιότητα και γεύση.

Νομίζω ότι κατέστησα σαφές ότι όχι απλά προτείνω να πάτε, επιβάλλεται!