Μεζεδοπωλεία - Κουκάκι, Αθήνα

Ξεκινώ δηλώνοντας ότι η Μικρή Βενετία είναι ένα από τα αγαπημένα μου στέκια. Δεν έχω ακόμη προσδιορίσει το λόγο, γιατί νιώθω τόσο καλά σε αυτό το μαγαζί ενώ δεν θα ισχυρισθώ ότι είναι ο ναός του γκουρμέ, ούτε ότι με ξετρελαίνει ο διάκοσμος και ακόμη δηλώνω ότι έχει πρόβλημα στο σέρβις, μόνο όμως τις ώρες αιχμής – ειδικά Σαββατόβραδο.

Από την άλλη πλευρά όμως επικρατεί η καθαριότητα, το λιτό αλλά καλό γούστο, χρησιμοποιούνται καλές πρώτες ύλες – η πεμπτουσία του καλού φαγητού, οι επιλογές καταλόγου είναι τόσες που υποδηλώνουν μια υπεύθυνα ποιοτική κουζίνα ενώ εμπλουτίζονται με τις επιλογές ημέρας προς αποφυγήν της πλήξης, οι τιμές τους είναι αυτές που πρέπει, και βέβαια υπάρχει η πανέξυπνη και δραστήρια ιδιοκτήτρια, η Βενετία που προσπαθεί εναγωνίως να προσφέρει το λιθαράκι της, από άποψη ποιότητας, σε μια κοινωνία που ψάχνει απεγνωσμένα τα πνευματικά και αισθητικά σημεία αναφοράς της.

Μετά τον παραπάνω αναλογισμό, καταλήγω ότι ξεχώρισα αυτό το μαγαζί την ώρα που το μάτι μου έπεσε στην μεγάλη επιγραφή με τη ρήση του Μπρετόν «…η απάντηση σε όλα είναι ο άνθρωπος. », που δεσπόζει στο δεξί τοίχο του εσωτερικού χώρου. Πώς να μην σε ελκύσει λοιπόν κάποιος που προσπαθεί να αφυπνίσει τους γύρω του με αυτήν την φράση, να μην τους αφήσει στο φάτε, πιείτε και τα λοιπά υλιστικά και ζωώδη. Ναι αυτό είναι τελικά που αγαπώ στη ΜΒ, η γαστριμαργική δημιουργία συνυπάρχει με την πνευματική – Ελύτης, Μπρετόν, Κατσαρός – πνεύμα και αισθήσεις διεγείρονται, επικούρειος συνδυασμός.

Επειδή τους επισκέπτομαι δύο με τρεις φορές το μήνα δεν θα γράψω συγκεκριμένα αλλά γενικά. Το φαγητό γενικά είναι καλό και κάποια πιάτα πάρα πολύ καλά. Προσωπικά προτείνω:
- Σαλάτα καπρέζε (ο συνδυασμός ρόκας-βασιλικού είναι αναπάντεχα επιτυχής)
- Πατατοσαλάτα με ρέγγα
- Φάβα με καραμελωμένο κρεμμύδι
- Μανιτάρια γεμιστά (από τα καλύτερα που σερβίρονται αλλά σε μονό αριθμό στη μερίδα)

- Σαγάνι με παστουρμά
- Τυρί τύπου chèvre, δεν θυμάμαι ακριβώς τι, πάντως κατσικίσιο, ψητό
- Πατατούλες φούρνου με το φλούδι τους και χοντρό αλάτι, εξαιρετικό συνοδευτικό για τα ορεκτικά αλλά και τα κυρίως πιάτα
- Κολοκυθάκια sticks, ωραία σερβιρισμένα με ντιπ γιαουρτιού
- Σιουφιχτά ζυμαρικά με στάκα - καταπληκτικά
- Πέννες με σολομό, ωραιότατο πιάτο
- Όλα τα πιάτα κρεατικών είναι πολύ ενδιαφέρονται και καλομαγειρεμένα, προτείνω ιδιαίτερα τα χοιρινά μπριζολάκια και το γιουβέτσι με απάκι. Ξεχωρίζω το κοτόπουλο με σάλτσα τυριών συνοδευόμενο από τον καταπληκτικό χειροποίητο πουρέ πατάτας, επειδή μου αρέσει πάρα πολύ η σάλτσα των τυριών.
- Θαλασσινά δεν έχει τύχει να δοκιμάσω ποτέ στη ΜΒ οπότε δεν μπορώ να προτείνω

Εάν πετύχετε από πιάτα ημέρας τα ακόλουθα να μην διστάσετε:
- Ρυζότο με σπαράγγια
- Ρηζότο λαχανικών
- Σούπα κάστανο
- Το κότσι είναι καλομαγειρεμένο, σωστά μελωμένο και νόστιμο, αλλά έχω την εντύπωση ότι κάποιο από τα υλικά - δεν μπόρεσα να το εντοπίσω - είναι περιττό και βαραίνει πολύ τη γεύση του πιάτου.

Το cheesecake πάρα πολύ καλή αφράτη έκδοση και το προφιτερόλ πολύ καλό όταν σερβίρεται σε σωστή θερμοκρασία – πάλι όταν είχαν πολύ κόσμο μου το έχουν σερβίρει πολύ παγωμένο.
Με το λογαριασμό πάντα κερνάνε κάτι – επειδή εμείς παραγγέλνουμε πάντα γλυκό κερνάνε ή καραφάκι τσίπουρο ή άλλο λικέρ.
Τα ποτά του σπιτιού είναι καλά αλλά όχι άριστα. Το λευκό κρασί θα το προτιμούσα πιο αρωματικό – αυτά βέβαια είναι γούστα, το κόκκινο είναι πολύ καλό, τα τσίπουρα συνήθως είναι πολύ καλά αλλά την τελευταία φορά που πήγαμε μας φέρανε τσίπουρο που δεν ήταν καλόπιοτο - αρχικά αρωματικό και ευχάριστο σε δεύτερη φάση όμως επικίνδυνα βαρύ, στο δεύτερο σφηνάκι μας έκαψε στα μάτια - ότι χειρότερο, το γυρίσαμε σε κρασί και σώθηκε η κατάσταση. Αυτό δεν το περίμενα από τη Βενετία και, επειδή ήμασταν μεγάλη παρέα, ξεχάσαμε να της το πούμε.

Συνοψίζοντας: ο χώρος έχει προσωπικότητα γιατί όντας λιτός και ψυχρός τελικά είναι πολύ ευχάριστος, το φαγητό είναι πολύ καλό, με καλά υλικά και σωστά μαγειρεμένα, οι τιμές είναι από τα καλύτερα “Value for money” της πόλης. Ανάλογα με την παραγγελία και τα άτομα της παρέας, έχει τύχει να πληρώσω από € 12 έως και € 25, ποτέ όμως παραπάνω.

Περιθώρια βελτίωσης θεωρώ ότι υπάρχουν στο σέρβις που θέλει ενίσχυση στα εξής σημεία:
1. οι κοπέλες που σερβίρουν, ενώ εξυπηρετούν άψογα, ώρες ώρες έχουν ύφος σαν να δουλεύουν σε κάτεργο, Δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα αλλά και η άκαμπτη τυπικότητα, όσο να'ναι ακούσια, αφήνει ένα περιέργο αίσθημα,
2. προσοχή στους χρόνους όταν γεμίζει το μαγαζί, υπάρσουν υπερβολικές καθυστερήσεις, που δεν αξίζουν στο μαγαζί και ταιλευταία και συμβουλευτικά για να κάνετε τη διαφορά
3. υπάρχει ένα πολύ λεπτό και ουσιαστικό σημείο που τηρούν πια μόνο κάποια από τα μαγαζιά πολυτελείας, όταν δεν σε σερβίρουν απευθείας από το plat de service: όποιο πιάτο τοποθετείται «στη μέση του τραπεζιού» απαιτείται να συνοδεύεται από το αντίστοιχο κουτάλι, πιρούνι, μαχαίρι για να μοιράζουν σωστά οι συνδαιτυμόνες το φαγητό και να μην αναγκάζονται να βυθίζουν ο καθένας τα δικά του μέσα στο κοινό πιάτο.
Αυτό είναι μεγάλο παράπονό μου σε όλα τα μαγαζιά.

Φέρνουν τα ορεκτικά, τα ακουμπάνε στη μέση, και δεν έχουν σερβίτσιο - σαν να είναι ατομικά, μα αφού δεν είναι... Ισχύει δε και για τα γλυκά - πρέπει να μην ανακατεύονται τα σάλια όλων μέσα στις μερίδες. Παραγγέλνεις δύο κυρίως πιάτα, τους λες είναι για τη μέση και σε αφήνουν να μοιράσεις με μαχαιροπίρουνο, ενώ π. χ. έχει ρύζι και ενώ χρειάζεται και κουτάλι σε αγνοούν επειδικτικά. Βαριά αμέλεια κατά την άποψή μου.
Θυμάμαι σε ένα κουτουκάκι, στου Φιλοπάπου που πηγαίναμε παιδιά, με τους γονείς, είχε φημισμένη φάβα Σαντορίνης, και πάντα τη σέρβιρε σε βαθύ πιάτο με το κουτάλι της, όπως και τις δύο μοναδικές σαλάτες που πρόσφερε και όλα τα ορεκτικά (τζατζίκι, σκορδαλιά, φέτα, κ. λπ. ). Δεν είναι λοιπόν θέμα επιπέδου μαγαζιού, είναι θέμα επιπέδου πολιτισμού και κοσμοαντίληψης!

Και σε καμία περίπτωση το σχόλιο δεν γίνεται δεικτικά για τη ΜΒ, όπου αντίθετα με άλλους που σε στραβοκοιτάνε, εκεί τους το λες και σου φέρνουν αμέσως τα δέοντα τυλιγμένα μέσα στην πετσετούλα τους, όπως πρέπει, αλλά το θέμα είναι να μη χρειασθεί να τα ζητήσεις. Αυτό επειδή τους αγαπώ και θέλω να είναι τέλειοι.