Ελληνική κουζίνα - Παγκράτι, Αθήνα

Πλατεία προσκόπων η Μάνου Χατζιδάκι. Πραγματικά δεν είμαι σε θέση να πω τι ακριβώς μου φαίνεται τόσο γοητευτικό στην πλατεία αυτή της Αθήνας. Θεωρώ πάντως πως είναι μια απο τις πλέον ενδιαφέρουσες προτάσεις για να βρεθείς καπου πολυ κοντά στο κέντρο της Αθήνας και ταυτόχρονα να έχεις την αίσθηση πως είσαι καπου αλλού. Ο Κατσούρμπος γνωστός και μη εξεραιτεος, βρίσκεται πάντα εκεί με βασικό ατού την ποιότητα του φαγητού. Κλείσαμε λοιπόν τραπέζι, παρέα εξι ατόμων και καταφτάσαμε Τετάρτη βράδυ. Ο προθυμότατος και ευγενικος νεαρός μας είχε στρώσει σε ευρύχωρο τραπέζι στην πλατεία και μας βοήθησε να τακτοποιηθούμε. Πολύ σύντομα μας έφερε τα ατομικά πεντανόστιμα ψωμάκια σπεσιαλιτέ του μαγαζιού, μαζί με δύο μπολάκια πράσινες κρητικές ελιτσες και νερακι σε πλαστικα μπουκάλια(ευτυχώς χωρίς χρέωση). Αφού εξετάσαμε τον κατάλογο παραγγείλαμε:

-Σαλατα Κατσουρμπος με φρέσκο σταμναγκάθι, ρόδι, αμύγδαλα, σύκο και μυζήθρα. Μεγάλη μερίδα, νόστιμη και δροσερή. Η τιμή στα 8,50 ευρώ.

-Κριθαρένιος ντάκος με φρέσκια ντομάτα, ξυνομυζήθρα, κάππαρη κι ελιές. εξισου νόστιμο πιάτο, στα 6,50 ευρώ.

-Χωριατικη σαλατα σε τεραστια πιατέλα αλλα χωρίς τα υλικα να τη γεμίζουν, στα 6,50 και αυτή. Όμως και εδώ είχαμε αυτό που φαινεται να χαρακτηρίζει το εστιατόριο αυτο: Η αυστηρά επιπλεγμένη ποιότητα των υλικών. Δε θα βρεις υλικό Β΄διαλογής, ειναι σιγουρο αυτο.

-Γαμοπίλαφο. Για να πω την αμαρτία μου εγώ δεν είμαι φαν της γίδας. Γιατι το γαμοπίλαφο ειναι αυτο ακριβώς: Πιλαφι με γίδα. Μονο που εδω ήταν τόσο λουκούμι που δεν μπόρεσα να αντισταθώ στον πειρασμό να δοκιμασω και αμέσως μετά να ξαναδοκιμάσω, και πριν αδειάσει το πιάτο ολοσχερως να Ξαναδοκιμάσω! Το φαγητό αυτό έρχεται σε καλαίσθητο κατσαρολάκι και σε μερίδα πλουσιότατη. Τιμή 13 ευρω.

-Ζυμαρικα δικά τους("μούστου" τα λένε αυτοι-αγνοώ τον λόγο)με ανθοτυρο. Μεγάλη ποσότητα, υπέροχη γεύση. Στα 12 ευρω.

-Μπιφτεκακια με πατατες. Δε θα παραλείψω να πω πως οι τηγανιτές τους πατάτες ειναι αριστουργηματάκια. Χοντροκομμένες και τέλεια τηγανισμενες. Τα μπιφτεκια σωστά ψημένα και νόστιμα κι'αυτα. Στα 13 ευρω.

-Χοιρινα μπριζολάκια με πατάτες. Όπως παραπάνω ολα μια χαρά. Τιμή 12 ευρω.

-Καλτσούνια κρητικά με γεμιση αρωματικων χορταρικών, αέρινα και υπέροχα. Περιπου 7-8 τεμαχια και η τιμή στα 7,50.

-Πατάτες τηγανιτές με Αφθονη στακα. Οι συγκεκριμενες πατάτες δεν είναι ακριβώς τηγανισμένες, είναι μαλλον ελαφρώς περασμενες απο κατσαρολα και στη συνέχεια τηγανιζονται για λίγο. Σημασια δεν εχει η διαδικασια βεβαια αλλα το αποτέλεσμα. Καταπλητικές! Είμαι λατρης του πιάτου και ομολογώ πως δεν εχω φαει καλυτερες. Στα 5,50 η τιμη.

-Μισο κιλό κρασάκι λευκό. Δεν δοκίμασα αλλα δεν ακουσα κανένα παράπονο απο όσουν το πήραν. Η τιμη του μισόκιλου 6 ευρω.

-Ρακη 250ml πολύ καλη με κόστος 4 ευρω-πολύ καλή και έντιμη η τιμή της. Επίσης μια μπύρα και μια κοκα κολα.

Για κέρασμα γιαούρτι με εξαιρετικο γλυκο κουταλιού φραουλα. Τιμη για όλα 106 ευρω αλλά με την έκπτωση απο Αθηνοραμα κλαμπ, επεσε στα 85. Για να είμαστε τιμιοι, η κανονικη τιμη για αυτα που φαγαμε και ηπιαμε δεν ειναι το 85, ειναι το 106. Όμως επειδη τα χρήματα στην εποχή μας ειναι το μεγάλο ζητούμενο, αυτή η εκπτωση(μας ηρθε κατω απο 15 το ατομο) κανει το συγκεκριμενο μαγαζι μία πραγματικα εξαιρετική λυση.

Συστηνεται ανεπιφύλακτα το λοιπόν και ιδίως για το καλκαίρι στην όμορφη πλατεία!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη manos36.