Μεζεδοπωλεία - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Για άλλη μια φορά βρέθηκα στην περιοχή του Μοναστηρακίου για διάφορες δουλειές και έτσι ξαφνικά αποφάσισα να δοκιμάσω το ξακουστό "Κουδουνάκι" στην οδό Ήβης. Εκείνο που με κέρδισε κατά κύριο λόγο στο εστιατόριο αυτό είναι η μοναδική Φιλοξενία τους! Φυσικά και το φαγητό που προσφέρεται είναι εξαιρετικό και σπιτικό 100%, από τα χεράκια των δύο συμπαθέστατων κυριών που καθημερινά προμηθεύονται ό, τι πιο φρέσκο από την αγορά, σαν να μαγείρευαν στο σπίτι τους για την οικογένειά τους!

Αρχικά, είχαμε κάνει κράτηση στις 31.05.2016 μέσω e - table για το γειτονικό ινδικό Jaipur Palace αλλά σταθήκαμε ατυχείς, διότι μόλις φθάσαμε ήταν θεόκλειστο!! Μας τηλεφώνησαν μετά από λίγο από το εστιατόριο και μας είπαν ότι θα είναι κλειστοί διότι εξυπηρετούσαν κάποιο γκρουπ στο κατάστημα του Αλίμου!!! Φανταστείτε να ερχόμασταν από πιο μακριά!
Ηθικό δίδαγμα: Οπωσδήποτε τηλέφωνο επιβεβαίωσης μετά τη κράτηση!!!

Αυτή η "στραβή", όπως καταλάβατε και από την εισαγωγή μου, τελικά, μας βγήκε σε καλό.....

Καθίσαμε στον εσωτερικό χώρο καθώς τα εξωτερικά μικρά, σιδερένια τραπεζάκια, πάνω στην στενή οδό Ήβης, με τα αραιά και που, διερχόμενα αυτοκίνητα, μάλλον δεν θα ταίριαζαν σε ένα χαλαρό γεύμα.

Ο εσωτερικός χώρος όπως και το φαγητό παραπέμπουν σε σπιτικές καταστάσεις, πολύ λίγα απλά τραπέζια, οικιακό ψυγείο μέσα στην αίθουσα και ημιανοιχτή κουζίνα. Όμως παρά τη στενότητα του χώρου και τη φοβερή απλότητά του, διαπιστώνουμε ότι παντού υποβόσκει η σημασία στη λεπτομέρεια. Για την ακρίβεια, είναι ολοφάνερο το μεράκι των ιδιοκτητριών να δώσουν κάποια σημαντική αισθητική ανακούφιση! Υπό άλλες συνθήκες, θα μιλούσαμε για ένα απλό καφενείο!

Ένα κομμάτι του τοίχου είναι επενδεδυμένο με φίνα ταπετσαρία από διαλεγμένα κουτιά κρασιών. Ακριβώς επάνω υπάρχουν λίγα ρετρό αντικείμενα όπως ένα παλιό ραδιόφωνο! Μόλις έστρεψα το βλέμμα μου αριστερά, πάνω από την κουζίνα, αντίκρισα λογής - λογής κόκκινα αυτοκόλλητα από κουζινικά σκεύη. Στα δεξιά μου, σε μία ασήμαντη γωνιά, πάνω από το ψυγείο, διέκρινα δύο όμορφα καδράκια και όμορφα λουλουδάκια. Στην δεύτερη μεγάλη πλευρά του τοίχου, που είναι βαμμένος σε ένα ζεστό πορτοκαλοκόκκινο χρώμα, υπάρχει πρωτότυπη ταπετσαρία με όμορφα στοιβαγμένα βιβλία και το σχέδιο ενός πολύχρωμου μικρού δένδρου! Και στην είσοδο του χώρου μας υποδέχθηκαν όμορφες γλαστρούλες!

Ο μικρός εσωτερικός χώρος διατηρείται δροσερός με τη βοήθεια ενός ανεμιστήρα οροφής.

Από τα τραπέζια υπάρχει αρκετή θέα προς τα έξω με αποτέλεσμα να μη γίνεται πνιγερός ο εσωτερικός χώρος!

Οι τρεις ντοματούλες στον χώρο είναι μόνο και μόνο για τη σπιτική αύρα του αλλά και για το μεράκι και την άξια δουλειά των υπεύθυνων να μπουν στο κόπο να σκεφθούν το καλύτερο διακοσμητικό αποτέλεσμα για αυτό το εστιατόριο με το έντονο παραδοσιακό στυλ. Δεν είναι τυχαίο που αυτός ο ζήλος αγγίζει το ίδιο επάξια και τις γεύσεις που προτείνονται μέσα στο χώρο!

Με το που καθίσαμε στο τραπέζι, πριν δώσουμε την παραγγελία, ήρθε ως φίλεμα ένα πιάτο με φασολάκια μαυρομάτικα και λίγο κρεμμυδάκι που ήταν γευστικά εξαιρετικά!!
Αφήστε που το φρεσκότατο ψωμάκι στην αρχή δε χρεώθηκε.

Ο κατάλογος είναι αρκετά πλούσιος, περιλαμβάνοντας μαγειρευτά, τηγανιτά, πίτες, σχάρας αλλά και λίγα ψαρικά. Οι τιμές είναι γραμμένες χειρόγραφα σαν σε ένα απλό μαγειρείο παρά το προσεγμένο του χώρου και τη φινέτσα των ιδιοκτητριών. Αυτή η αντίθεση είναι ενδιαφέρουσα και δίνει ένα γραφικό τοπικό ύφος που ταιριάζει απόλυτα με το χρώμα της ευρύτερης περιοχής....

Στη συνέχεια παραγγείλαμε τα εξής πιάτα:

Σαλάτα εποχής (3,50), μεταξύ ντοματοσαλάτας και λαχανικών διαλέξαμε μια σαλάτα καρότο, λάχανο, μαρούλι. Πλούσια ποσότητα, καλό λάδι και φρεσκότατη, της στιγμής!!

Μπιφτέκια με πατάτες τηγανητές (7,00), περί τα τέσσερα εντελώς σπιτικά μπιφτέκια που έλιωναν στο στόμα μας συνοδεία πλούσιας ποσότητας φρέσκιας πατάτας τηγανητής! Το ίδιο πιάτο σερβίρεται και με σος μουστάρδας στα 7,50.

Τηγανοτυρόπιτα (7,50), μια πολύ μεγάλη στρογγυλή πίτα με ντομάτα, φέτα, κίτρινο τυρί και γιαούρτι. Πρωτότυπη και ιδιαίτερη γεύση που φανερώνει και το μεράκι ή συνεχές ψάξιμο καινούργιων συνταγών πάντα επικεντρωμένων και βασισμένων σε πατροπαράδοτη πρώτη ύλη! Ήρθε πολλή ζεστή στο τραπέζι μας και αργήσαμε να πάρουμε ιδέα της νοστιμάδας της. Ήταν πολύ νόστιμη και μάλιστα επειδή δεν μπόρεσα να την καταφέρω μέχρι τέλους πήρα πακέτο για το σπίτι την υπόλοιπη... Το βραδάκι που τσίμπησα λίγη, μπορώ να πω ότι τη βρήκα ακόμα πιο νόστιμη!!

Στο τέλος, μας κέρασαν ικανοποιητική ποσότητα ολόφρεσκης φράουλας σε λεπτές φέτες πασπαλισμένης με λίγη ζάχαρη!!

Ήπιαμε μια Amstel (2,50) και μια Coca light (2,00) και, τελικά, περάσαμε υπέροχα!!

Το γεύμα μας συνόδευαν όμορφα ελληνικά τραγούδια (Μοσχολιού, Μητροπάνος, Μαρινέλα κ. ά) που έδεναν με το όλο γαστρονομικό και διακοσμητικό σκηνικό.

Σημαντικά πιάτα που ξεχώρισα: Καλαμάρι με πλιγούρι (12,00), γαύρο σαγανάκι(7,500, συκώτι σπέσιαλ (7,00), παστουρλού (6,50), σαγανάκι πιπεριές (5,50), σπετσοφάι (7,00).

Η κοπέλα που μας εξυπηρέτησε ήταν η προσωποποίηση της ευγένειας και της επαγγελματικής υπευθυνότητας.

Θεωρώ ότι το "Κουδουνάκι" είναι ένα από τα ελάχιστα φιλόξενα και αυθεντικά εστιατόρια του είδους, που μας έχουν απομείνει πλέον!