Μοντέρνα κουζίνα - Κεραμεικός, Αθήνα

Ζωντοχηρίας το ανάγνωσμα μέρος δεύτερον..
Είμαστε λοιπόν στο Σαββατοκύριακο που ο καλός μου λείπει εκτός Αθηνών. Τα της Παρασκευής, τα έχετε, ήδη, διαβάσει στην κριτική της Πόλης, ας πάμε τώρα και στα του Σαββάτου.

Το αρχικό πλάνο των φιλενάδων προέβλεπε ένα επιμορφωτικό Σαββατόβραδο στη Μποφίλιου. Έχω μπλέξει και με έντεχνες, βλέπετε, οι οποίες καταβάλλουν απέλπιδες προσπάθειες να με μυήσουν στην πχοιότης, αν και αντιστέκομαι σθεναρώς μέχρι στιγμής. Εκείνο το βράδυ, όμως, έχω αποφασίσει να ενδώσω και έτσι έχω αρχίσει εντατικά μαθήματα ακούγοντας τα άπαντα της καλλιτέχνιδος, πρωτίστως, για να μην είμαι παντελώς άσχετη και, δευτερευόντως, διότι έχω αποφασίσει να τις καταπλήξω, τραγουδώντας τους στίχους. Το σύμπαν όμως αποφάσισε ότι δεν ήμουν έτοιμη ακόμα για τη συγκεκριμένη στροφή στην καριέρα μου κι έτσι, αντί της μουσικής βραδιάς, αποφασίζουμε να βγούμε για τι άλλο? Μα για φαγητό φυσικά.

Μετά από, όχι και τόσο, συνοπτικές διαδικασίες αφού οι προτάσεις πέφτουν βροχή, αποφασίζεται το sixties γεγονός που με χαροποιεί ιδιαίτερα, αφενός, γιατί το είχα στη wish list μου πολύ καιρό μετά από τις κριτικές που είχα διαβάσει και, αφετέρου, γιατί λόγω της περιοχής στην οποία βρίσκεται αποκλειόταν εντελώς η πιθανότητα κακών συναπαντημάτων. Η χαρά μου γίνεται ακόμα μεγαλύτερη όταν το τέταρτο κορίτσι, που δεν το βλέπουμε όσο συχνά θα θέλαμε καθότι μικρομάνα, είναι ελεύθερο υποχρεώσεων κι έτσι όχι μόνο θα την είχαμε μαζί μας αλλά θα μου έκανε και την ταξιτζού κατά την προσφιλή της συνήθεια.

Κατά τις 9.30 λοιπόν καταφθάνουμε και αφού κάναμε μερικές βόλτες στους γύρω δρόμους όπου κοντέψαμε να πλακωθούμε μεταξύ μας για την ίδια θέση, μη αναγνωρίζοντας σε πρώτη φάση οι μεν τις δε, παρκάρουμε και να μαστε. Έχουμε ήδη ενημερωθεί κατά την κράτηση ότι δεν υπάρχει διαθέσιμο τραπέζι στο εσωτερικό του μαγαζιού και δεν είχαμε πρόβλημα μ’αυτό, αφού η βραδιά ήταν γλυκιά, δεν είχαμε ενημερωθεί, όμως, ότι το εσωτερικό ήταν όλο κρατημένο για ένα reunion παλαιών καθηγητών και την ύπαρξη ζωντανής μουσικής. Κι εκεί που περιμένω να ακούσω ωραίες μουσικές καθότι θυμάμαι την κριτική του αγαπητού Ιωγιάννη και το πόσο μου είχε αρέσει η play list, βρίσκομαι να ακούω ότι μπορεί να φανταστεί ανθρώπινος νους, Γωγούς Τσαμπά περιλαμβανομένης με το απόλυτο hit…τα καγκέλια!

Έπρεπε να είστε από μία πλευρά να βλέπατε τον τρόπο που με κοιτούσαν.. λίγο με συμπόνια, λίγο με ανησυχία διότι σου λένε, δεν το έχει σε τίποτα η τρελή να μας αρχίσει στα μπινελίκια, αλλά φυσικά τίποτα τέτοιο δε συνέβη. Άμα είμαι με φίλους και αγαπημένους, δεν πάει να παίζει και Μάκη Τσίκο, ποσώς μ’ενδιαφέρει.
Για τον χώρο του μαγαζιού δεν έχω να πω τίποτα γιατί απλώς δεν τον είδα. Ήταν ασφυκτικά γεμάτο μέσα, με αποτέλεσμα να μην υπάρχει χώρος ούτε να βήξεις. Τώρα το πώς κατάφερα να επισκεφτώ το μπάνιο είναι άξιο απορίας και θαυμασμού, γιατί συλφίδα δε με λες, έτσι έσκυψα, έκανα αεροπλανικούς ελιγμούς, πήδηξα και, ναι, το τσίρκο MEDRANO βρήκε το καινούργιο αστέρι του. Το πως κατόρθωσαν δε αυτοί οι άνθρωποι να φάνε και να χορέψουν κιόλας στο τέλος, αποτελεί άλυτο μυστήριο για το φτωχό μυαλό μου.

Για τον έξω χώρο στον οποίο και καθίσαμε δεν έχω να πω κάτι παραπάνω πέραν του ότι είναι ένα πεζοδρόμιο που είχε και δύο τρία τραπέζια. Άνετο το τραπέζι και οι καρέκλες και πέραν τούτου ουδέν.

Η εξυπηρέτηση ήταν απόλυτα ταιριαστή με το ύφος του μαγαζιού, χαλαρή, εναλλακτική και ολίγον φευγάτη. Για να είμαστε δίκαιοι όμως, το παλικάρι που μας εξυπηρέτησε μας είπε ότι δούλευε εκτάκτως, εκείνο το βράδυ. Πάντως αν εξαιρέσει κανείς το αλλού του πράγματος δε μπορώ να πω ούτε ότι δε μας είχε στο νου του, ούτε ότι χρειάστηκε να τον ψάξουμε όταν χρειαστήκαμε κάτι, οπότε ένα τριαράκι είναι ότι πρέπει.
Και ας πάμε τώρα στα του φαγητού που από ότι έχω καταλάβει αποτελεί το δυνατό σημείο του μαγαζιού. Ξεκινήσαμε με ψωμάκι λευκό και μαύρο και νεράκι σε δικό τους γυάλινο μπουκάλι. Από τον κατάλογο μας έκαναν κλικ και παραγγείλαμε:
- Πράσινη σαλάτα με ρόκα και τυρί αν δεν απατώμαι. Δεν ήμουν σε salad mood οπότε δεν τη δοκίμασα πάντως στα κορίτσια άρεσε.
- Πλευρώτους ψητά. Ωραιότατα μπορώ να πω. Μέχρι που και η μικρή της παρέας που δεν τα τρώει δοκίμασε και της άρεσαν.
- Πατάτες τηγανητές. Ωραίες, χρυσαφένιες και καυτές, χωρίς λάδια.
- Φέτα με μέλι. Εδώ έχω τις ενστάσεις μου γιατί περίμενα κάτι καλύτερο. Ίσως το τυρί ήταν παραπάνω όξινο και αλμυρό από ότι θα ήθελα, ίσως το μέλι έπρεπε να είναι περισσότερο, δεν ξέρω πάντως δεν τρελάθηκα.
- Ρολάκια με προσιούτο. Τώρα μάλιστα. Ένα νοστιμότατο και δροσερό, μιας και πρόκειται για φέτες προσιούτο καλής ποιότητας που τυλίγονται γύρω από δεματάκια ρόκας, ορεκτικό, με τη μοναδική παρατήρηση ότι είναι τρία κομμάτια και το γεγονός αυτό μας δυσκόλεψε στο μοίρασμα.

- Συκώτι στη σχάρα. Ικανοποιητικού μεγέθους κομμάτι ενός πολύ τρυφερού και χωρίς ίνες συκωτιού αριστοτεχνικά ψημένου. Συνοδεύεται από ντομάτα και κρεμμύδι σε καρεδάκια και τα ζουμάκια αυτών μαζί με αυτά του κρέατος, αποτέλεσαν τη λιμνούλα στην οποία πνίγηκαν αρκετές μπουκίτσες ψωμιού.
- Κασιώτικο πιλάφι με κοτόπουλο. Now we are talking. Υπέροχο κοκκινιστό ρύζι με βούτυρο, κανέλα και γιαούρτι. Μελωμένο αλλά σε καμία περίπτωση παραβρασμένο, μου θύμισε το ατζέμ πιλάφι της μαμάς μου που, τώρα που το σκέφτομαι, έχει καιρό να μου φτιάξει καθώς και το κοκκινιστό γαμοπίλαφο της Ικαρίας. Και το κοτόπουλο όμως ήταν ζουμερό και νόστιμο. Αγαπημένο πιάτο της φιλενάδας και την καταλαβαίνω απόλυτα.
- Παπαρδέλες με σύγλινο. Κι αυτό ένα εξαιρετικό πιάτο με τα ζυμαρικά να κρατούν όσο ακριβώς έπρεπε, το σύγλινο τρυφερό και καθόλου αλμυρό, ρόκα, ντοματίνια και μανούρι να δένουν καταπληκτικά και συμπληρώνουν τη νοστιμιά του.
- Μοσχαρίσια φιλετάκια με μαυροδάφνη. Η δική μου επιλογή αφού ήμουν σε φάση που οποιαδήποτε πηγή σιδήρου ήταν ευπρόσδεκτη. Λεπτοκομμένες και γι’αυτό περισσότερο ψημένες, για τα δικά μου γούστα, φετούλες μοσχαριού με μία ωραιότατη γλυκίζουσα και κινεζοφέρνουσα σαλτσούλα και τραγανά λαχανικά.

Ήπιαμε 1 kg ροζέ κρασί που δεν έλεγε και πολλά πράγματα, δεν είχε όμως και παρενέργειες την επόμενη μέρα, μια μπύρα Chios, μία σόδα και μία zero και κληθήκαμε να πληρώσουμε το απόλυτα λογικό ποσό των 83 ευρώ.

Δεν τύχαμε κάποιου κεράσματος και τα γλυκά που ήταν διαθέσιμα δεν άρεσαν στην άντε μην πω της παρέας, η οποία στη συνέχεια μας τραβολόγαγε στις 2 η ώρα τα ξημερώματα, αν έχετε τον Θεό σας, σε γνωστό γλυκοπωλείο του Ψυρρή αλλά τις λεπτομέρειες της συνέχειας της βραδιάς τις ξέρετε ήδη, μέσα από την απολαυστική, πραγματικά, κριτική της.

Το μαγαζί προτείνεται ασυζητητί σε ανθρώπους χαλαρούς που δεν έχουν κολλήματα με συγκεκριμένες περιοχές και είδος θαμώνων. Οι υπόλοιποι ας το αφήσουν καλύτερα. Προσωπικά, λόγω δουλειάς, συμμετείχα στην Απογραφή Πληθυσμού του 11 με τομέα δικαιοδοσίας το "δύσκολο" κέντρο όπου περπάτησα, χαρτογράφησα και αγάπησα, οπότε το θεωρώ λίγο δικό μου, αφήστε που αρνούμαι κατηγορηματικά να επιτρέψω σε οτιδήποτε και οποιονδήποτε να με εμποδίσει να αισθάνομαι ελεύθερη να επισκεφτώ όποια γειτονιά της πόλης μου, μου κάνει κέφι.